G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, çekirdeksel santrallerden derhal çekilmeli

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’dahi bulunan çekirdeksel santralleri arama etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan yazılı açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya çekirdeksel santralinin yanında Ukrayna’nın uluslararası akseptans görmüş sınırları içindeki cemi nükleer tesislerin eksiksiz kontrolünü derhal kanuni sahibi Ukrayna’ya kavrayışsız vermesini dilek ediyoruz. Zaporijya çekirdeksel santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini yıldırma yahut sorumluluk olmadan hesabına getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santralci üzerindeki sürekli kontrolüdür” denildi.

IAEA’YA DESTEK YİNELENDİ

Mavera yandan açıklamada, Mürekkep Milletler’e (BM) ilişkin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) cemi bindi verildiği de yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle bitmeme etti:

“IAEA’ya umum ve daim desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki parçalanmamış nükleer tesislere emniyetli ve sarih tıpkı şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden sorumlu Ukraynalı personelle doğrudan ve engelleme olmaksızın iletişim kurabilmelidir.”

NELER OLMUŞTU?

Zaporijya çekirdeksel santrale mail noktada planlı çevik sonucu santralci hasar gördü. Saldırının peşi sıra Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi bahis konusu saldırının hem Ukrayna hem bile çevresindeki birçok ülkeyi tehlikeye attığını ve bu tarz saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi antrparantez bölgeye IAEA’dan kadro gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Guterres’ten çekirdeksel silahlara erbap ülkelere: İlk kullanan olmayın

 

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres nükleer müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

 

UAEA’dan Zaporijya Çekirdeksel Santrali için ‘felaket’ uyarısı

 

Share: