İş Bankası’na 483 milyon euro ve 257 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi

Türkiye İş Bankası, sürdürülebilirlik angajmanlı üçüncü işleminde, arsıulusal piyasalardan 483 milyon Euro ve 257 milyon BENDE Doları tutarında 367 devir vadeli sendikasyon kredisi sözleşmesini imzaladı.

7 Haziran 2022 tarihinde imzalanan kredi anlaşmasında Bank of America, Standard Chartered Bank, Emirates NBD Bank PJSC ve Abu Dhabi Commercial Bank PJSC eş güdümcü; Bank of America, Standard Chartered Bank ve MUFG Bank Ltd sürdürülebilirlik koordinatörü; Emirates NBD Bank PJSC ise çaşıt vezneci yerine görev aldı.

Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’daki 16 ülkeden 32 bankanın katılım sağladığı ve aut ticaretin finansmanında kullanılacak sendikasyon kredisinin bildirme faziletkâr tutarla katılan bankalara ilişik bölümünün toplanmış maliyeti Euro diliminde Euribor + %2,10, MEMLUK Doları diliminde ise SOFR + %2,75 oldu.

İş Bankası marifetiyle sürdürülebilirlik bağlantılı yerine gerçekleştirilen sendikasyon kredisi kapsamında başarım kriterleri belirlendi. Özürlü dostu bankamatiklerin toplanmış bankamatik sayısına oranının artırılması ve dijitalleşen süreçlerle sağlanacak kağıt tasarrufuna müteveccih başarım kriterleri kapsamında belirlenen hedeflere ulaşılması durumunda, faiz indirimi gerçekleşecek. Geçmiş sendikasyon dönemlerinde karbon emisyonlarının azaltılması ve yenilenebilir erke kullanım oranı üzere hedeflere başarıyla ulaşan İş Bankası, sürdürülebilir para alanındaki gani uygulamalarına aynı yenisini eklemiş oldu.

İş Bankası Umum Müdür Yardımcısı ve sürdürülebilirlik lideri Gamze Dik, sağlanan krediye ilgilendiren yaptığı açıklamada, “Finans kuruluşu olmamızdan kaynaklanan dönüştürücü gücümüzle, özellikle müşterilerimiz girmek için ekosistemimizdeki tam paydaşlarımız nezdinde kalın alanımızı genişletmenin önemine inanıyoruz. Hem çevresel hem sosyal alandaki etkilerimizi gözeterek belirlediğimiz başarım kriterlerini içeren bu işlemle birlikte mesul bankacılık anlayışımızın tıpkısı örneğini elan sunuyoruz. Çalım kültürü ile içselleştirdiğimiz sürdürülebilirlik vizyonumuz çerçevesinde karbonsuz ekonomiye geçişi desteklemeyi arsıulusal alanda taahhüt ederek 2022 yılında Açık – Muvaffakiyetsiz Bankacılık Birliği’hangi (Açık-Zero Banking Alliance -NZBA) üye olan Bankamızın, 483 milyon Euro ve 257 milyon KÖLE Doları tutarındaki bu işlemi, üçüncü sürdürülebilirlik angajmanlı sendikasyon kredisi olma özelliğini taşıyor” dedi.

Sert sözlerini,  “Türkiye’nin deli dolu tekebbür itibarıyla sunma iri hususi bankası olan İş Bankası sahici sektörde cümbüş gösteren müşterilerinin dış tecim işlemlerinin finansmanına destek vererek devlet ekonomisinin gelişimine yardım sağlamaya bitmeme edecektir.” diyerek tamamladı.

Tüccar, esnaf ve çiftçiler görüntülü görüşmeyle İş Bankası müşterisi olabiliyor

Türkiye İş Bankası ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nden yavaş birliği

İş Bankası’nın deli dolu büyüklüğü 1 trilyon TL’ye ulaştı

 

Share: