Giresun’da, Kılıçkaya baraj gölüne 500 bin sayı sazan yavrusu bırakıldı

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde Kılıçkaya baraj gölüne 500 bin adet sazan yavrusu bırakıldığı bildirildi.

Giresun Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bakanlığın akarsu ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması ve kaynakların gelecek nesillere aktarılması için hayata geçirilen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması” projesinin Giresun’birlikte dahi uygulandığı belirtildi.

Açıklamada, proje dahilinde yürütülen çalışmayla, göletlerde balık popülasyonlarının desteklenmesi ve sportif gayeli balık avcılığının geliştirilmesi vasıtasıyla rustik turizme birlikte katkı sağlanmasının hedeflendiği vurgulandı.

Proje kapsamında, Şebinkarahisar ilçesindeki Kılıçkaya baraj gölüne 500 bin sayı sazan yavrusu bırakıldığı anlatım edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Giresun ili 2022 yılı balıklandırma programı çerçevesinde Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne bağlı Yedikır Su Ürünleri Istihsal ve Araştırı İstasyonu marifetiyle üretilerek, tahsis edilen çocuk balıklar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde görevli akarsu ürünleri mühendisleri vasıtasıyla Kılıçkaya baraj gölüne bırakılmıştır. Saf tıpkısı asıl olan sazan balıkları, çöz bölgelerimizde sıkça tüketilmesi ve adaptasyonda başarılı olması cihetiyle tercih edilmektedir.”

Share: