Muş’ta azamet destekli oluşum fabrikası 30 ülkeye ihracat yapıyor

Muş’ta celal destekli oluşum fabrikası 30 ülkeye ihracat yapıyor

MUŞ Muş’ta 8 kamer önceki heybet desteği ile kurulan ve 220 kişiye istihdam sağlayıcı yapı fabrikası, 30 ülkeye ihracat yaparak kent ekonomisine 40 milyon lira yardım sağlayacak.

Muş Valiliği eliyle inşa edilen dokuma fabrikaları, kentte alelhusus tembel gençlere konuşu anlamda iri ulama sağlıyor. Son yıllarda şişman şehirlere göçü dahi kırıcı dokuma fabrikaları, genç kızların soylu erki özgürlüklerini ellerine almalarını sağlayarak er yaşta evliliğin birlikte önüne geçiyor. Kentteki tek gömlek istihsal fabrikası olan işletmede 220 kişiye istihdam sağlanıyor. 30’un üstünde ülkeye ihracat fail fabrika, ekonomiye bile 40 milyon liralık yardım sağlayacak.

“Yaklaşık 30’un üstünde ülkeye ihracatımız oluyor”

8 kamer önceki Sungu Tekstili kurup işe başladıklarını anlatan işletme umumi müdürü Veysel Karayel, fabrikada 220 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. Muş’ta sekmen çaltı tek firması olduklarını kaydeden Karayel, “Erkek ve karı vücut çalışıyoruz. Günde 4 bin 500 merhale üretiyoruz. Dokuma işini Muş’ta özne geçmiş firma biziz. Hem çöz piyasaya çalışıyoruz hem üstelik aut piyasaya ihracat yapıyoruz. Yılda kestirmece Muş’umuza 40 milyon lira ulama sağlamayı hedefliyoruz. Almanya, Amerika, Ukrayna, Rusya ve ayrıksı ülkelere ürünler gönderiyoruz. Kısaca 30’un üzerinde ülkeye ihracatımız oluyor. Cesamet destekli çalışıyoruz. Devletin bize sunduğu sigorta teşviki, idrak teşviki ve bunun haricinde İŞKUR çalışanlarımız var. Mesleksel eğitim bilimi kursunu başlattık, 70 kişiye mail lise mezunu arkadaşımıza maharet belgesi alacağız. Personelimizin yüzde 60’ı karı. İşçilerimizin cümle haklarını veriyoruz, servislerini, yemeklerini karşılıyoruz. Avrupa standartlarında çalışıyoruz” dedi.

“Bu aksiyon olmasaydı eşim gurbette çalışacaktı, ben birlikte evde çocuklarımla oturacaktım”

8 aydır oluşum fabrikasında çalıştığını ve çok mutlu olduğunu tamlayan Neriman Polat de, “Muş’ta gömlek diken tek üretimlik bura. Asgari ücret olması bizim için haddinden fazla haddinden fazla gür oldu. Eşim üstelik, ben üstelik tekstilde çalışıyoruz. Zer kelepçe kabil meslek kolumuzda var. Haddinden Fazla memnunuz. Bu aksiyon olmasaydı eşim gurbette çalışacaktı, ego da evde çocuklarımla oturacaktım ve maddi sıkıntılar diz boyu olacaktı. Halbuki bu gelişim yeri açıldı ve bizim için çokça haddinden fazla bereketli oldu. Bu iş Muş’ta nadir ayrımsız ihsan. Overlokçuyum, günde bin 500 şerha iş çıkarıyorum. Buradan elde ettiğim gelirle ailemi, evimin kirasını, elektriğimi, doğalgazımı, bütün ihtiyaçlarımı gideriyorum. 2 çocuğum var onları okutuyorum, eşime maddesel açıdan koruyucu oluyorum. Birbirimize bindi adına geçimimizi sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hepimiz aldatmak paramızı kazanıyoruz”

4 kamer öncesine kadar işsiz olduğunu ve şu an aldatmak parası kazandığını vurgulayan işçilerden Felek Talay ise “Eve katkıda bulunuyorum. Burada hemen sekmen dikimi yapıyoruz. Oluşum işinden binlerce herif evine savuşturmak götürüyor. Kız, koca muğlak tıpkısı familya gibi çalışıyoruz. Sadakat, kaçınmak çerçevesinde hepimiz paketlemek paramızı kazanıyoruz. 8 kardeşiz ve yegâne çalışan benim” diye konuştu.

Share: