Erzurum’da doktorlar uykuluk kanseri ve tedavideki gelişmeleri değerlendirdi

Erzurum’da, türlü kentlerden gelen bilim insanları ve doktorların katılımıyla karaciğer kanseri ve tedavilerine yönelik derinti yapıldı.

Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneğince kentte tıpkı otelde düzenlenen Erzurum Bölgesel Hepatosellüler Amansız Hastalık Toplantısı’na, değişik kentlerden alanında bilirkişi 100’ü fazla ilim adamı ve mesleğe kullanılmamış başlayan etibba katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan ve 3 oturumda düzenlenen toplantıda, alanında uzman bilgi insanları karaciğer kanserinde eskimemiş markerlar (ilinek), haleldar subtipler ve radyolojik görüntüler, sirozlu hastalarda izleme, ablatif tedaviler, bakir onkolojik ajanlar ile organ aktarımı merkezlerinin çalışmaları üzerine yemek yaptı.

Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Asillik, güruh öncesi AA muhabirine, Erzurum’dahi karaciğer kanserlerinin başlık yerine sunulduğu toplantıya çeşitli illerden çokça sayıda doktorun katıldığını aktardı.

Toplantıda karaciğer naklinde serencam paye başarılı deneyimleri olan Malatya, Erzurum, İstanbul ve İzmir kabilinden merkezlerin sonuçlarının değerlendirileceğini anlatan Asalet, “Toplantıda Türkiye ve dünyada çok ağır sevgili olan karaciğerin primer kanseri olan hepatosellüler kanserde eskimemiş gelişmeleri, eskimemiş tümörler, otama modeliteleri ve Türkiye’birlikte karaciğer naklinin durumunu konuşacağız.” dedi.

Asalet, cemiyet namına lehçe toplantılarla hem meslektaşları benzeri araya getirip bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasını hem birlikte eskimemiş gelişmelerden uyanık olup pestil tedavilerinin daha bol noktaya getirilmesini amaçladıklarını vurguladı.

Atatürk Üniversitesinin çokça doğru ve görmüş geçirmiş aktarım ekibi olduğunu ve toplantının üniversitenin Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gürkan Öztürk öncülüğünde yapıldığını tabir eden Asillik, “Beklentimiz toplantıya gelen katılımcılara bakir gelişmeler üzerine bilgiler atfetmek, deneyimli merkezlerin sonuçlarını ısınmak, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı atışmak ve özellikle gailesiz meslektaşlarımızı bu konuda eğitmektir.” diye niteleyerek konuştu.

Toplantının açılışında mütekellim Prof. Dr. Öztürk birlikte Toplum Örgütü Başkanı Asillik ve yönetim kurulu üyeleri ile toplantıya katılanlara teşekkürname ederek, toplantının olgun dünyasına ve insanlığa hayırlar getirmesini diledi.

Çevrim içi planlı ve youtube üzerinden etkin yayınlanan toplantıya, alarga bağlantıyla bile paydaşlık sağlandı.

Share: