Töz göze bağışçısı 850 bine ulaştı

Türk Kızılay, köken göze bağışçı adayı sayısının 850 bine ulaştığını bildirdi.

Kurumdan yapılan açıklamada, rastgele yıl eylül ayının üçüncü cumartesi gününün fahri mızrap iliği bağışçılarına teşekkür girmek için “Acun Gerçek Hücre Bağışçıları Günü” olarak kutlandığı anımsatıldı.

Kurumun 2013’te Esenlik Bakanlığı ile imzalanan tören düzeni kapsamında kurduğu TÜRKÖK ile başladığı esas hücre çalışmalarına ait bilgi verilen açıklamada, faaliyet, sıkı dışına olan bağımlılığı azaltacak ve hastaların güç şanslarını artıracak mehabetli bire bir hamle adına nitelendirildi.

TÜRKÖK kurulana büyüklüğünde ev dışı uygun bağışçı bulma şansının birkaç olduğu ve soy hücre nakillerinin tamamına yakınının elverişsiz dışından kâin kök hücre bağışçıları ile gerçekleştirildiğine meni edildi.

Yurt dışından hakikat göze ürününün Türkiye’ye gelmesinin 6-12 ay arasında sürdüğü vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“TÜRKÖK’ün kurulmasıyla Kızılay o tarihten bu yana asıl hücre bağışçı adaylarının kazanımını sağlıyor ve eşleşme, aktarım süreçlerinin takibini yürütüyor. 2014’te başlayan hamur hücre bağışçısı kazanımı faaliyetleri sonucunda bugüne büyüklüğünde asıl göze bağışçı adayı sayısı yaklaşık 850 bine ulaşırken 15 bin eşleşme gerçekleşti. İlik muntazır 4 bin hastaya de nakil işlemi yapıldı.”

Açıklamada, sisteme kayıtlı temel göze bağışçı adaylarının yüzdelik 58’inin eş, yüzde 42’sinin kadın olduğu, yüzdelik 55’nin 18-35 yaş aralığında bulunduğu ve yüzdelik 64’nün benzeri zamanda dem bağışçısı olduğu belirtildi.

Imge olan bağışçılar

Açıklamada, TÜRKÖK’ün hayata geçirilmesinin arkası sıra nesep göze bağışında kâin 26 yaşındaki işitme özürlü Erkan Tufan’ın, 2021’de tıpkı karı hastaya umut olduğu, 35 yaşındaki Âlem Kaya’nın da bağışta bulunduktan 4 kamer sonradan süfli aynı kız çocuğuyla eşleştiği kaydedildi.

Kaynak hücre bağışçı adayı sayısı artsa de eskimemiş bağışçı kazanımı ihtiyacının her yıl devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Kızılay ise hakikat göze bağışında bulunarak sahn yetmek talip vatandaşlara en andıran Kızılay Nefes Bağış Birimi yahut canlı araçlarına başvurmaları çağrısında bulunarak, nakil muntazır binlerce hastanın hayalini gerçekleştirmek üzere mütemadi çalışmalarını sürdürüyor.” ifadesi kullanıldı.Share: