Deniz kaplumbağaları “Gökçe” ve “Bahir” otama edilip semavi sulara uğurlandı

Hatay’de ense yüzgeçlerinden yaralanan yeşil deniz kaplumbağası “Gökçe” ile hastalanmış ve takatsiz bulunan caretta caretta “Bahir”, Hatay Mustafa Eksiksizlik Üniversitesi (HMKÜ) Bahir Kaplumbağaları İlk Arkalama ve Otama Merkezi’ndeki (DEKİYM) tedavilerinin ardından maviliklere uğurlandı.

Üniversitenin Veterinerlik Fakültesi Cerrahi Asıl Fen Dalı ve Huy Himaye ve Milli Parklar 7. Kesim Hatay Idarehane Müdürlüğü hisse senedi birliğiyle yerleşke yerleşkesinde 2010 yılından bu yana hizmet veren DEKİYM’de, bahir kaplumbağalarının tedavileri yapılıyor.

Türkiye’de caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının büyük analıkızlı alanlarından olan Hatay sahillerinde gaileli ve rahatsız halde bulunan deniz kaplumbağaları, DEKİYM’deki tedavilerinin peşi sıra natürel dirim alanlarıyla buluşturuluyor.

Yaklaşık 2 kamer önce sahipsiz köpeklerin saldırısı sonucu kayırıcı yüzgeçlerinden yaralanan 80 kilogramlık yeşil deniz kaplumbağası ile 4 ay evvel İskenderun sahilinde pestil ve beceriksiz mevcut 53 kilogramlık caretta caretta birlikte tedavileri için DEKİYM’e götürüldü.

Yüzgeçlerinden yaralanan yeşil deniz kaplumbağası faaliyetler ve kilolu bakımının ardından, caretta caretta da otama ve rehabilitasyon süreciyle sağlığına kavuştu.

DEKİYM yöneticileri ve çalışanları tarafından “Mavi” adı sunulan deniz kaplumbağası ile “Bahir” diyerek isimlendirilen caretta ceratta, Samandağ sahilinden Akdeniz’e uğurlandı.

“Bahir kaplumbağaları biyolojik dengede majör bir kayran tutuyor”

HMKÜ Baytar Fakültesi Cerrahi Temel Fen Dalı Başkanı ve DEKİYM Müdürü Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ, AA muhabirine, merkezlerinde nesli tükenme tehlikesi altında olan deniz kaplumbağalarına yönelik temas makule sıhhi imdat, otama, korkulu hizmet ve iyileştirme hizmeti verildiğini söyledi.

Çeşitli nedenlerle temas sene haddinden fazla sayıda çorlu ve sökel bahir kaplumbağasının merkezlerine getirildiğini anlatan Altuğ, hayvanları hayatta burulmak ve onların natürel ortamlarına kavuşmalarını nail olmak amacıyla ellerinden geleni yaptıklarını tabir etti.

Bu sene merkezlerine getirilen bahir kaplumbağalarının bazılarını hayat bağladıklarını, bazılarını ise kurtaramadıklarını aktaran Altuğ, şunları kaydetti:

“Şu anda tedavisi devam eden 3 bahir kaplumbağamız var. Onları üstelik tedavi ettikten sonraları tabii ortamına bırakacağız. Bahir kaplumbağaları dirim bilimsel dengede muhteşem meydan tutuyor. Kumanya zincirinde kurum oynuyor. Yumurtalardan çıkan binlerce yavrudan birkaç tanesinin hayatta kaldığını düşündüğümüz devir bunların neslinin korunması önem bildirme ediyor. Alelhusus cerrar bireylerin hayata tutunması ve korunması haddinden fazla daha heybetli. Akıbet 4 yılda sahillerimizde 12 kişmiri yeşil deniz kaplumbağamızı kapik saldırıları sebebiyle kaybettik. Bu nedenle alelhusus yerel yönetimlerimize iri fariza düşüyor. Iyesiz köpeklerle savaşım edilmesi ve deniz kaplumbağalarının korunmaları kebir. Gaileli ve pestil bahir kaplumbağalarını, yılın gelişigüzel sezonunda tedavilerini yaparak natürel ortamlarına bırakmaya çalışıyoruz. Bu değerli ve nesli hınç altında olan canlılarımızın neslinin devamını korumaya çalışıyoruz.”Share: