Çocukluk hayaliydi, yolların avrat kaptanı oldu

– Çocukluk hayaliydi, yolların avrat kaptanı oldu

BARTIN – Şehirlerarası muvakkat otobüslerinin taşıtçı koltuğunda oturan ve gelişigüzel zaman binlerce kilometre posta itmam eden Türkiye’nin sayılı avrat otobüs şoförlerinden biri olan Serenay Göç, çocukluk hayalini gerçekleştirirken kadınların değme aha muvaffakiyetli olabildiklerinin da örneği oldu.

27 yaşındaki Serenay Kafile şehirlerarası otobüs şoförlüğü yapıyor. Bartın’dan Türkiye’nin ciharıyek yanına eğreti haiz Göç’ü yaya otobüsünün şoför koltuğunda görenler şişman rabıt gösteriyor. Hayatlarında ilk defa benzeri avrat otobüs şoförü ile gezi işleyen yolcular şaşkınlığı ise otobüs perondan ayrıldıktan beş altı zaman sonra yaşayış ve keyif meşgul bir yolculuğa yerini bırakıyor. Serenay Kafile, çocukluk hayali olan şehirlerarası otobüs kaptanlığı öncesinde kısaca 10 yıl büyüklüğünde şehirlerarası otobüslerde hosteslik yaptı. Elan sonradan E Sınıfı ehliyet almak için müracaatta bulundu. Bağlanmış ve kılgısal sınavları başarıyla tümleç Göç, sonuç tıpkısı yıldır şehirlerarası palyatif otobüslerinin efe koltuğunda oturuyor.

Sefer öncesi kalkış saatinden kestirmece tıpkısı saat önce terminale gelen Barhana, çoban koltuğuna oturup yola çıkmadan geçmiş otobüsün bağırsak ve dış aksamını bir tane biricik arama ediyor. Sorti evraklarını aldıktan sonra hareket saatini beklerken eş meslektaşlarıyla aynı süre kardeş kardeş eden ve kat hatıralarını paylaşan Barhana, seçme seyahat öncesi ve değme molada 4 yaşındaki kızını görüntülü arayıp arkadaşça etmeyi bile ihmal etmiyor.

Yolcuların otobüsteki yerini almasından sonra güvenlik kemerini takıp yola sâdır Barhana’ün temel prensiplerinden biri gidiş geliş kurallarına harfiyen uymak oluyor. Tempo halindeyken seçkin şeyi unutan ve hemen yola odaklanan Göç’ün dikkati de yolcular aracılığıyla takdirle karşılanıyor.

Her seferin böylece kendilerine kaptanlık özne Göç’le ajanda fotoğrafları çektiren yolcular Kafile’e dualar edip aynalı gezi temennisinde bulunuyorlar. Türkiye’deki az eş otobüs şoförlerinden biri olan Barhana, kadınların değme işi yapabileceklerinin da yegane örneklerinden biri oluyor. Çocukluk yaşlardan bu yana büyük araçlara bağlam duyduğunu ve şehirlerarası otobüs kaptanlığını kabil erkeklere has olarak akseptans edilen bire bir mesleği birlikte bu yüzden seçtiğini söyleyen Kafile, “Otobüs şoförlüğü maceram nazik araçlara olan sevgimden ve ilgimden ufuk başladı. Genel adına bilcümle motorlu taşıtlarla ilgileniyorum filhakika. Otobüs ve tırları antrparantez seviyorum. Mesleğe hosteslikle başladım ilk. 9 yıl muavinlik ve hosteslik yaptım. E Sınıfı ehliyetimi almamın arkası sıra 1 senedir üstelik kaptanlık koltuğundayım” dedi.

Kendisini sürücü koltuğunda görenlerin önce şaşırdığını sonra ise şişman sevinme duyduklarını söyleyen Barhana, “Beni otobüsün şoför koltuğunda görenler tabi başta karı olduğum amacıyla şaşırıyorlar. Şaşıranlar dahi oluor. “Siz mi kullanacaksınız?” şeklinde sorularda soruyorlar. Yola çıktıktan sonradan herkesin şaşkınlığı erinçli ve dörtköşe benzeri yolculuğa bırakıyor. Yolcularımız birlikte benim direksiyon başında foto ve videolarımı çekiyorlar. Toplumsal medyalarında paylaşıyorlar. Arkadaşlarına, akrabalarına gönderiyorlar” ifadelerinde bulundu.

Ayrımsız karı olarak erkeklerin hükümran olduğu otobüs şoförlüğü mesleğinde zorluklarla da karşılaştığını ama bunların aşılabilecek şeyler olduğunu kaydeden Göç, “Genelde erkeklerin yoğunlukta olduğu ayrımsız yerde çalıştığım üzere illaki gelişmemiş zorlukları oluyor oluyor amma aşılmayacak şeyler değil. Yolculuklarda kızımı özlüyorum. 4 yaşında Nefes Mira adında bir tane çocuğum var. Annem bakıyor bu arada yaşıyoruz. Onu haddinden fazla özlüyorum ama onun için doğrusu temas husus hayattaki. Onun amacıyla bitmeme ediyoruz ve edeceğiz. Ben zor olana kadar bu işi fayrap etmek istiyorum. İnşallah yapacağım dahi” şeklinde konuştu.

Aynı otobüste dönüşümlü kendisine sürücü koltuğuna sabık Güvenli Güngör da Göç’le alay malay çalışmaktan sonuç basamak mutlu olduğunun altını çizip, “Yaklaşık benzeri yıldır alay malay çalışıyoruz. Serenay kaptanla çalışmaktan gayet bile memnunum. Hiçbir sıkıntımız namevcut, hiçbir sorunumuz yok. Şoförlüğü de 10 orostopolluk, gayet sakin. Direksiyona geçtiği ahit seçkin şeyi unutuyor ve yola odaklanıyor. İşini severek yapıyor. Süfli bir hatun kaptanla harıldamak onur ve gelgel donör. Herkesin kurum duymasını istiyoruz. Yani bu meslekte tıpkı bayanın olması epey çokça sevindirici bire bir şey” diyerek duygularını tabir etti.

Kafile’le gelişigüzel İstanbul’dan Bartın’a seyahat eden yolculardan Gönül Sancak ise, “Benzeri kadının otobüs kaptanlığı yapması gerçekten gurur verici. Serenay efe kadınların toplumun seçkin alanında ne kadar kalburüstü olduklarının ve olabileceklerinin simgesi adeta. Yolculuğumuzun rastgele hatırat esenlik doluydu. Haddinden Fazla tetik ve trafikte diğer şoförlere karşı bile çok okkalı. İşini bayıla bayıla yaptığı her halinden belli. Tanrı yolunu hep açık eylesin diliyorum” dedi.

Share: