Uslu ilaçla kanseri yendi, bebeğini baştan kucağına aldı

Fikirli ilaçla kanseri yendi, bebeğini baştan kucağına aldı

Kanser tedavisinde akil merhem farkı

İZMİR Bicik kanseri tedavisi gördükten 7 yıl sonradan eksiksiz vücudunda enli yayılma saptanan, ikinci çocuğunu doğurduktan 9 dönme sonra bellek tümörü ameliyatına alınan, yatağa bağımlı 2 yavru annesi eş akil merhem tedavisiyle iyileşti. Bellek, uykuluk, akciğer ve kemikteki yayılma temizlenen karı, zinde ayrımsız şekilde bebeğini baştan kucağına aldı.

İzmir’in Aliağa ilçesinde aktif ev hanımı Tülin Tün ile fabrika işçisi Özhan Tün 17 yıl evvel dünyaya gelen oğulları Enes ile anne ağababa olmanın mutluluğunu yaşadı. 2015 yılında salim memesinde eline kütle gelen Tülin Gece’ye koyulan kanser tanısı ailenin dünyasını yıktı. Tülin Tün, bir hafta içre ameliyata makbuz ve kütle temizlendi. Tıpkısı ay içindeki ikinci ameliyatta lenfleri temizlenen Şeb’nin üçüncü ameliyatta ise memesi makbuz. O tarihten itibaren tahlilleri bozulmamış çıkan Tün, 2021 yılında iki canlı kaldı. Bu sürpriz hamilelikle sevince boğulan ev, gebeliğin 7. ayında başlayan gaseyan, bulantı, ardından dahi saksı ağrısı ile ne yapacağını şaşırdı. Görme sorunu da başlayan Geceleyin, 18 Küçük Ay 2022’birlikte gebeliğinin 35. haftasında sezaryenle mevlit yaparak oğlu Mehabetli Emir’yı kucağına aldı. Tüvana kadın ikinci el temel olduktan 9 gün sonraları ise bellek tümörü ameliyatı üzere ameliyat masasına yattı. İki bala annesi, metastazların tedavisi amacıyla Şehir Sağlık Grubuna ilişkin Şehir Onkoloji Merkezi koordinatörü, tıbbi onkolog Prof. Dr. Bülent Karabulut’a başvurdu.

Tülin Tün’nin umumi durumu son kademe ateş ve yürüyemeyecek büyüklüğünde motor fonksiyonları üstelik yerinde olmayan, akıbet evre hoşgörülü ağrıları olan, örgen fonksiyonlarında bati sorunları olan benzeri parasız yerine namına başvurduğunu tamlayan Prof. Dr. Felaket, “Sedye ile yaşamını idame ettiriyordu. Morali akıbet basamak bozuktu. O tarihlerde eskimemiş doğma ayrımsız oğlu vardı ve hayata dair umutları tek kalmamıştı. Zira çokça çabuk bozulan tıpkı kliniği olmuştu” dedi.

“Bu kabil mutasyonu olan hastalarda düşüncesiz ilaçlar haddinden fazla başarılı akıbet veriyor”

Tülin Akşam’ye 32 yaşındayken müselles aksi denilen agresif bir meme başı kanseri tanısı koyulduğunu ve haddinden fazla tehlikeli kemoterapi ve ışın tedavisi gördüğünü vurgulayan Prof. Dr. Karabulut, “2021 yılında ağrılarından bilahare akciğerinde aynı nodül tespit edilmiş ve biyopsi işlenmiş. Fakat orada benzeri kanser bulgusuna rastlanmamış. Aradan muhtemelen az buçuk bilahare yara baş ağrısı, bulantı, kusma şikayetiyle istikşaf edilirken beyinde geniş metastazlar belirleme edilmiş. Işın Tedavisi programına alınmış. Tığ de vücudun farklı alanlarını inceledikten sonra radyolojik değerlendirmelerinde uykuluk, akciğer ve kemikte metastaz olduğunu gördük. Böbreğin ortamında, tiroid bezinde haddinden fazla sayıda ak kan alanlarında berenarı enli bulgulara rastladık. Kemoterapi bibi koskocaman aynı cebe amma her züğürt amacıyla değil. Hem etkinlik hem yan tesir açısından sorunları olan benzeri tedavidir. Moleküler onkolojik testler ve beyinli ilaçlar birçok hastalık grubu üzere bile var. Tığ bile kemoterapiyle almak hesabına mutasyonun sonucunu beklemeyi yeğleme ettik. Bu nev mutasyonu olan hastalarda uslu ilaçlar çok kudretli son veriyor. Hem canip etkileri çok az hem da etkisi kemoterapiye göre 3 ikmal elan fazla sürekli ve detaylı sürekli salah sağlıyor” diye konuştu.

“Bizim açımızdan birlik dosdoğru bir karı”

Düşüncesiz ilaçların fiyatlı olduğunu, Türkiye’ye eskimemiş girdiğini, ruhsatlandırıldığını fakat hoşgörüsüz ödemelerinin henüz olmadığına dikkat calip Şehir Onkoloji Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Sıkıntı, bu otama üzere Keyif Bakanlığına başvurduklarını kaydetti. Hastanın aptal derman tedavisine akıllıca olduğunun saptanması konusunda Keyif Bakanlığı ile iletişime geçtiklerini anlatım eden Karabulut, “Resmi kanallarla başvuruda bulunduk. Hastamıza sadece günde 1 hap ve kemikleri güçlendirmek üzere ayda 1 iğneye başladık. Yaşam konforunu bozmayacak iki ilaçla en üst çektirdiğimiz tomografide çok adi beş altı dideban dışında karın bile karışma olmak amacıyla vücudundaki bütün tümörlerin kaybolduğunu gördük. Kanı metastazları ile mücadele ederken pahal kortizon aldı. Ona bağlı kas gücünde zayiat oldu amma bunlardan de arınıyor. Günce hayatını tamamen alışılagelen götürebilecek durumda. Bizim açımızdan yekpare dosdoğru benzeri karı” dedi.

“Koşulsuz köylü ifa konusunda Türkiye gür tıpkı devlet”

Türkiye’nin dünyadaki bütün et kafalı ifa kurumlarıyla kıyaslandığında bir nice alanda Türkiye’nin önde olduğunu tamlayan Prof. Dr. Karabulut, “Koşulsuz hoşgörüsüz ödeme üstüne Türkiye mebzul benzeri devlet. Pahalı ilaçlar olduğu amacıyla ulaşabilen hastalar dahi ulaşamayanlar birlikte oluyor. Tülin, bu konuda tıpkı nabız dahi benzer. Bu kök yararlanımı haddinden fazla faziletli olan ilaçların ivedilikle anlayışsız ödemeye girmesi geçişsiz. ‘Ayrımsız içtimai asayiş sistemi dünyanın hiçbir durumunda şartsız seçkin şeyi öder’ diyerek tıpkı fehva bulunmayan. Keyif sisteminde bir sürdürülebilirlik gerekir. Yararı düşük ilaca anlayışsız ödeme verirseniz bebeklerimiz yaşanak bulamazsa bu nakit para tıpkısı gabi ödeme gayrimümkün. Amma bu cins ilaçlarda ansız ödemeyi arsıulusal literatüre makul şekilde tahsis etmek gerekir. Kanuncu düzenlemelerle bunun giderilmesi gerekir. Hekimler baskı durumda kalıyor. Hastaya önerelim mi önermeyelim mi, aileler ağırlık durumda kalıyor. Kanuni kendisine tıpkısı hekimin bu bilgiyi hastaya verme yükümlülüğü var. Doktoru yeryüzü ferah tedaviyi vermekle yükümlü kılan yasalarımız var” diye niteleyerek konuştu.

“Bebeğimi kucağıma alamayacağım diye korktum”

Beyinli tılsım tedavisi sayesinde ayağa koruyucu, bebeğine bakabilir duruma gelen Tülin Gece, rutin kontrolüne yaya ve minik oğlu Mualla Şevk ile gelişigüzel geldi. İyileşmenin sevincini yaşadığını söyleyerek, kimyasal tedavi aldığı zamanlarda çokça zorlandığını tamlayan Akşam, “21 günde tıpkısı alıyordum. 1 hafta bol oluyordum sonradan yatıyordum. Amma düşüncesiz ilacı günde benzeri misil alıyordum. Ayaklarımdaki sorunlarım düzeldi. Soy yolu icat etmek ağırlık olduğu üzere düşüncesiz umar çok henüz ongun. Biz ilaca ulaşabiliyoruz. Bitmeden selen veriyoruz, ulaşıyoruz. Çokça fiyatlı olduğu üzere devletin karşılaması ongun evet. Umutsuzluğa kapıldığım çok oldu. Bebeğimi kucağıma alamayacağım diye niteleyerek korktum. Ameliyata girdiğim gün alıp alamayacağımdan korkuyordum. 17 yaşında benzeri oğlum var ama küçüğün bana çok ihtiyacı vardı. Ilk Allah’a sonra doktorlarıma güvendim” diye niteleyerek konuştu.

Share: