CHP ve İyi Parti’den Kemerköy’e Destek Ziyareti… Kaftancıoğlu: “Doğayı Hissedemeyenler Doların Yeşili Üzerinde Adisyon Yapınca Beyninde Bu Oluyor”

Selen: ÇAĞATAN AKYOL – Alıcı: SADIK KARAKULOĞLU

Demirören Grubu’nun emniyet borçlarına karşılık Ekincilik Bankası’na geçen İstanbul’un Göktürk Mahallesi’ndeki Kemerköy Sitesi yeşil alanına, Gayrimenkul Basamak GYO’nun nesir edeceği projeye alın mıntıka halkının protesto eylemleri bitmeme ediyor. CHP ve İYİ Partili milletvekilleri ve tümen yöneticileri birlikte bugün bölgeye giderek mahalleliye bindi verdi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Ayağı toprağa değip insanı, doğayı hissedemeyenler doların yeşili üstünde hesap yapınca arasında bu oluyor” dedi. İYİ Parti Umumi Başbuğ Yardımcısı Batur Yiğitlik de “Cesamet hiçbir hukuksuzluğu caba bırakmaz. Buraya haydut kadar girmelerinin cezasını dahi çekeceklerine size saraka veriyorum” diye konuştu.

Yurt Bölük Emlak Envestisman Ortaklığı AŞ’nin, Demirören Grubu’nun borçlarına karşılık Kültür Bankası’na devredilen İstanbul Köktürk’teki 224 bin metrekarelik araziyi yapılaşmaya açmasının ardından başlayan icraat devam ediyor. Araziye konut inşa edilmesine cebin metanet başlatan mahalleli, itirazlarını bugün dahi sürdürdü. Şehir uğrunda bire bir araya mevrut mahalleliye CHP ve İYİ Partili milletvekilleri ile parti yöneticileri üstelik bindi verdi.

GÖKAN AĞABEY: ALGI ALIŞKANLIK HALİNE GELİRSE TAKSİM’İ BIRLIKTE, SULTANAHMET’İ DAHI KAYBEDERİZ

Burada konuşan CHP İstanbul Saylav Gökan Kabadayi, çalışmaların devamına alın soru sorduklarında “Istek tepeden” yanıtını aldıklarını belirterek “Neresi bu yukarısı? Hukuk, adalet bilmez bu yukarısı neresi? O yukarıyı değiştireceğiz” dedi. “Bugün burada savaş eden insanlar golf sahası değil, yeşil alan üzere uğraş ediyorlar” diyen Efe, şöyle konuştu:

“Yeşil alanlar, gücü elinde bulunduranlar marifetiyle imar planları değiştirilerek, büyükşehir belediyeleri devre dışı edilerek, Yer ve Kentçilik Bakanlığı’nın koridorlarında rüşvetle, yolsuzlukla planlar değiştirilmesi alışkınlık haline gelirse erte tığ, Taksim’i üstelik, Sultanahmet’i üstelik, Ataköy’ü de kaybederiz. 65 yaşında emekli reşit ayrımsız insanın sağlıklı tıpkı yakınlarda yaşaması için sunulan tıpkısı mücadeledir. Kavim İttifakı, İstanbul’un yeşil alanlarını nasıl artıracağız diye savaşım ederken Saray ve Saray’ın adamları, yeşil alanlarımızı neşir etmeye çalışıyorlar. Yürütmeyi durdurma kararı makbuz. Bu ülkede yürütmeyi tevkif kararını 20 zaman geçtikten sonra ‘tanımıyorum’ diyen kaymakamlar ve valiler görüyoruz. Kararlarımızı ünsiyet devleti içerisinde yürütemeyeceksek o devir bizim sahiplik hakkımızın ve fert güvenliğimizin teminatı nedir? Burada yapılan hukuksuzluklar karşısında polislerimizin gözlerinde cari yaşlar, Saray’ı ve onun adamlarını boğacaktır.”

BAHADIR ERDEM: BILCÜMLE TÜRKİYE, AYDIN DOĞAN’IN MEDYASININ DEMİRÖREN’E NASIL VERİLDİĞİNİ ÖĞRENDİ. ADAMIN CEBİNDEN BİR KURUŞ ÇIKMADI

Yiğit’in ardından kortej düzlük İYİ Parti Genel Komutan Yardımcısı Keleş Erdem ise kendisinin üstelik benzeri Kemerköy sakini olduğunu söyledi. Erdem, şunları söyledi:

“Göktürk beldesi bugün bu kuzuluk geldiyse AKP’nin fena hâlde olan rastgele şeye çökmesi, tefviz etmesi siyasetinden dolayıdır. Zaman aynı biricik herif rejiminden geçiyoruz. ‘Komut yukarıdan’ denen o bir tane adamı demokrasiyle önümüzdeki seçimlerde düşürmek üzere ve baştan demokrasiyi ve adaleti lütfetmek amacıyla bilcümle birlikte çalışıyoruz. Sayın Umumi Başkanım benimle size selamlarını ve sevgilerini yolladı. Burada aynı kaymakam, mahkemenin verdiği yürütmeyi tevkif kararını uygulamamazlık edemez amma ne kaymakamı hangi valisi, hususiyet, doğruluk dinlemiyorlar. Buraya 16 otobüs çevik güç geldi. Ben Kemerköylü namına burada var olan polislere benzeri zamanda teşekkürname ediyorum. Esasta onlar dahi biliyor, buradaki hukuksuzluğu ama işleri gereği bunu beğenmek durumundalar. Tığ birbirimizin hangi olduğunu burada hangi olup bittiğini düğme gayet bereketli biliyoruz. Bakın, hep Türkiye, şu Entelektüel Doğan’ın medyasının Demirören’e lacerem verildiğini öğrendi. Verilen kredilerle adamın cebinden aynı kuruş çıkmadı ya, ayrımsız kuruş çıkmadı. Yeşil alanımızı eş aldı, kredilere tutu yerine gösterdi. Kredinin 10’da 1’i değil. Kendilerine göre seçim öncesi buranın içine inşaat duvarları yıkarak soktular. Mehabet tek hukuksuzluğu bedava bırakmaz. Buraya hırsız gibi girmelerinin cezasını da çekeceklerine size kortej veriyorum.”

SEVGILI KAFTANCIOĞLU: ÇOKÇA MERAKLI EVET, GELSİN BURAYA ÜSTELIK BİR MİLLET BAHÇESİ YAPSIN

CHP İstanbul İl Başkanı Sevgili Kaftancıoğlu birlikte insanın bildirme şişman gücünün haklılığı olduğunu belirtti. “2013’te hangi demişlerdi, Taksim’birlikte yegâne kalan yeşil alanımızı yok edeceklerdi” hatırlatması özne Kaftancıoğlu, Seyahat Parkı direnişi üzerinden emsal vererek “Hep gelişigüzel haklıydık, kararlıydık, değme ne kadar birkaç arkadaşımız şu anda esir tutulsalar üstelik Gezi Parkı, Yolculuk Parkı kendisine şu anda devam ediyor” dedi. Kaftancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Saraylardakileri çıldırtmışlardı. Buradaki yeşil alanı, ipotek edilme özelliği olmamasına rağmen Demirören’e verip adamlara, medyayı verdiler. Sizin, benim cebimdekileri de isnat etmek için burayı tutu ettirip Ziraat Bankası’ndan 750 milyon dolar parayı üstelik verdirdiler. Deminden Ekincilik Bankası tahrip edilen ruhsatın Saray’dan birilerinin onayıyla, iki dudağın arasından sâdır aynı cümleyle katlediyorlar. Bu aralar Kavim Bahçesi yapmaya çok kararlılar evet, intihap geliyor. Atatürk Havalimanı’nı da yıkıp Millet Bahçesi yaptık diyerek boy gestalt şov yapıyorlar. Haddinden Fazla meraklı ya, gelsin buraya bile tıpkısı Millet Bahçesi yapsın. Madem Kavim Bahçesi yapmayı çokça istiyorlar; ranta ayırmak hesabına, birilerini zenginleştirmek hesabına yapsınlar. Ayağı toprağa değip insanı, doğayı hissedemeyenler doların yeşili üstünde hesap yapınca ortada bu oluyor. Ortada antrparantez haklılığın verdiği cesaret oluyor. İnsanlık tarihi süresince katiyen ve katiyen şaşmayan tıpkı özdek vardır. Eğer haklıysanız, kararlıysanız ünsiyet sopasına karşın mücadeleniz kesinlikle amma kesinkes sonuç alacaktır. Bellek, ahlak ve adalet mücadelesinde fikrimiz, siyasi görüşümüz, kimliğimiz hangi olursa olsun yeşil üzere burada buluşan insanları görüyorum. Mücadelenizin önünde nazikâne eğiliyorum.”

CURCUNALI Akreditasyon ve Tesanüt Derneği Müessis Başkanı ve mahalleli Gülseren Onanç birlikte “Buradaki çadırımız burada kalacak. Nöbetimizi sürdüreceğiz” diyerek konuştu.

Share: