Kastamonu gündem haberi… Çevirgeç kiralama sitelerini kopyalayıp, 1 milyon TL dolandırıcılık yapmışlar

KONYA’üstelik, kurumsal dil kiralama şirketlerinin internet sitelerinin kopyalarını oluşturup, şalter kiralamak talip 208 kişinin 1 milyon 850 bin lirasını dolandıran 19 kişi, Konya merkezli 4 ildeki operasyonla yakalanarak gözaltına alındı.

Konya Itimat Müdürlüğü Asayiş Idarehane Müdürlüğü Dolandırıcılık Kesim Amirliği ekipleri, kentte internet sitesi üzerinden şalter isticar etmek amacıyla ifa işleyen fakat sonrasında kimseye ulaşamayıp, polise başvuran mağdurun müracaatıyla harekete geçti. Mağdurların şikayetleriyle aylar süren çalışmalar sonucu özellikle yaz aylarında taleplerin bile artmasını fırsat bilici dolandırıcıların, ünlü ve kurumsal oto kiralama markalarının genel ağ sitelerini kopyalayıp oluşturdukları sitelerle 208 kişinin 1 milyon 850 bin lirasını dolandırdıkları belirleme edildi. Dolandırıcılık Sektör Amirliği yoluyla ölçülü çalışmalar ve mağdurların ifadeleri doğrultusunda şebekenin, aşina ve kurumsal çevirgeç kiralama markalarının genel ağ sitelerini muhteva ve arayüz namına aynısını tasarladıkları; bu sitelerin genel ağ kullanıcıları yoluyla arama motorlarında görünürlüğünü temin etmek ve çoğaltmak üzere değişik yazılımlar, sosyal medya ilanları ve internet reklamları kullandığı anlaşıldı.

19 GÖZALTIAsayiş Yazıhane Müdürlüğü Ayyarlık Bölüm Amirliği ekiplerinin çalışmaları sonucu 4 ilde eş anlı operasyon düzenlendi. Aralarında çete yöneticileri Gıyap Karakuş ve Ceyhun Gürkan’ın üstelik olduğu toplanmış 19 berbat, yakalandı. ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan gözaltına alınan 19 nahoş, emniyetteki işlemleri sonrası adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 9’u, adli kontrolle 1’i da müddeiumumilik vasıtasıyla erkin bırakıldı; 9 şüpheli ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.İNTERNET KULLANICILARI, DOLANDIRICILARDAN NASIL KORUNUR?Güven yetkilileri ise çevirgeç kiralamak isteyenlere, dolandırıcıların tuzağına düşmemeleri için şu uyarılarda bulundu:  “Sunu mahdut şekliyle genel ağ kullanıcılarının önceki değişik firmaların fiyatlarını araştırması dolandırıcıların fark edilmesinde faal olacaktır. Komütatör veya değişik kiralamalarda, ukubet ödemelerinde bankacılık işlemlerinde sıklıkla karşılaşılan eşlem sitelerle ayyarlık yöntemine alın tılsım adına URL adreslerinin arama edilmesi gerekiyor. Kopya sitelerin bulunak çubuğundaki site beşer bilgilerinde kod değişikliği yapılarak, yarım evet da aşkın kod kullanılabiliyor. Kurumsal firmalar WhatsApp hattı üzerinden veya ağyar namına devretme/EFT gibi talepte nadir ve size hesabınızda mevcut para miktarını sormaz. Sunu majör yasakçı ise Tecim Bakanlığı bünyesinde e-Ticaret Vukuf Platformu’ndaki sorgulama bölümünden ‘https://www.eticaret.gov.tr/’ adresinden girilerek açacak kelimeyle yapılan aramada, konfirme şehir sütununda yeşil tiki görmek güvenle aksata yapılabileceğini gösterir.” ‘OLTALAMA’ TEKNİĞİNİ Ayyarlık yöntemlerine cebin yapılan uyarıda ise “Dolandırıcıların bu yöntemi günümüzde yeni olmakla alay malay sunu yaygın mergup ‘oltalama’ (phishing) tekniğidir. Bu yöntemle tasarımı ve içeriği gerçeğine çok analog olan ve bilgilerinizi ele geçirmeye etkin genel ağ siteleri hazırlanıyor. Burada geleneksel ‘oltalama’ tekniğinden ayrı makbul formül ise mağdurların vesile isticar sitesine girdikten bilahare tercih ettiği araca tıklamasının peşi sıra site üzerinden mağdurun telefon numarasının istenmesi ve sözde davet merkezi adı altında avrat çalışanların mağdurları arayarak ifa, peşinat, kasko veya sigorta bedeli adı altında EFT yapılması veya cesaret kartı bilgilerini istemesi. Sonrasında bile karşıda tıpkı muhatap bulunamayınca kullanıcı dolandırılarak mağdur edildiğinin farkına varıyor” denildi.

Share: