Yıldırı örgütü PKK’nın orman yakma talimatı verdiği sanığa 10 yıla büyüklüğünde mapus talebi

Terör örgütü PKK’nın talimatıyla Antalya’nın Finike ilçesinde orman yangını çakozlamak üzere tedarik yaptığı tam yakalanan maznun ile bu kişiye mal gönderdiği gerekçesiyle 4 hayat hakkında 10’ar yıla büyüklüğünde dam cezası istendi.

Finike ilçesinde 29 Ağustos’ta tutuklanan Ahmet K. (35) ile bu kişiye eylemleri amacıyla mal gönderdikleri gerekçesiyle A.Y. (25), M.A. (23), H.K. (50) ve F.K. (31) hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen soruşturma tamamlandı.

Sanıklardan Ahmet K’nin “terör örgütü üyesi girmek” ve “üyesi olduğu terör örgütü adına gösteri ve faaliyetlerde çıkmak”, başka 4 kişinin ise “terör örgütüne yardım etmek” suçundan 10’ar yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle hazırlanan savca, Antalya 2. Alçak Ukubet Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Antalya Bildirişim Elektronik Büro Müdürlüğüne yapılan adsız bire bir ihbarda, Ahmet K. isimli yapım işçisinin daim PKK propagandası yaptığı ve Antalya’da terör örgütü namına orman yakma yahut antrparantez tıpkı gösteri gerçekleştirebileceği belirtildi.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığında başlatılan soruşturma kapsamında, Ahmet K’nin 26 Ağustos 2022 haset Finike ilçesinde gözaltına alındığı tamlanan iddianamede, sanığın omzunda somurtkan bulunan beyaz zehir renkli çaput testis içerisindeki belirgin plastik bidon içerisinde, yıldırı örgütlerince el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan 1 kilo 932 gram ağırlığında sülfürik asit ele geçirildiği, evinde dahi Antalya haritası bulunduğu kaydedildi.

İddianamede, sanığın hazırlayacağı karışımla Antalya, Kemer, Nişan ve Döşemealtı ilçelerinde orman yangınları çıkaracağını, Kumluca ilçesinde dahi seraları yakacağını itiraf ettiği belirtildi.

Sanığın yıldırı örgütü hesabına gösteri yapması için dini nikahlı eşi H.Y’nin banka adına A.Y, H.K, M.A. ve F.K eliyle 5 seferde 56 bin liralık gönderildiğinin tayin edildiği bilgisine üstelik iddianamede vadi verildi.

Telefonda bomba düzeneği yapımı videosu

Sanığa ilgilendiren telefonda yapılan incelemede orman yakma, kundaklama ve aynı saldırılar amacıyla çektiği tıpkısı video, saldırılarda kullanılmak üzere plastik çikolata/puding kabına patlayıcı malzeme/bomba düzeneği yapımının anlatıldığı aynı video, PKK/KCK yıldırı örgütü içerisinde hayatiyet yürüttüğü belli “Dünya” harf ünlü yıldırı örgütü mensubuyla cuşiş görmek için hazırlanacak düzenekte kullanılacak malzemeler ve maddesel destek talepleri ilişkin mesajlaşma kayıtları, eylemlerde yolmak amacıyla realizasyon ettiği malzemelere ait 13 fotoğraf, yıldırı örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile ellerinde tafsilatlı namlulu silah kâin teröristler ve terör örgütünü simgeleyen paçavraların düzlük aldığı 6 fotoğraf ele geçirildiği kaydedildi.

Sanık Ahmet K, iddianamede düzlük düzlük ifadesinde, 2021 yılının teşrinisani ayında Antalya’da benzeri YouTube kanalı amacıyla röportaj yaptığını, röportajda Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a taşlama ettiği gerekçesiyle tutuklandığını, 7 ahit bilahare denetimli azadelik kapsamında azade bırakıldığını belirtti.

Cezaevinden çıktıktan sonra içtimai medya hesabından ukubet almasına neden olan videoyu paylaştığını belirten Ahmet K, “Çağ-Rojhat” harf ünlü PKK terör örgütü üyesinin bu videoya karşılık atması konusunda telefonla görüştüklerini ve onun vasıtasıyla yıldırı örgütü ile irtibatının başladığını öne sürdü.

Sanık Ahmet K, namına önce başta “Sana lazım tamam yardımı yapacağız. Ailen üzere zaruri değme şeyi yapacağız, herhangi bir fiyat beklemeyeceğiz.” denilerek peyderpey dünyalık gönderildiğini argüman ederek, “Çağ-Rojhat, geçtiğimiz april ayı içerisinde ‘Sana elan evvel tek göremediğin göremeyeceğin büyüklüğünde mal göndeririz. Kâfi ki dediklerimizi yap, talimatları hesabına getir.’ dedi” ifadelerini kullandı.

Hapisteki vakfedilmiş ve hükümlülere bile mülk aktarılmış

Sanığın ifadesi doğrultusunda, A.Y, H.K, M.A. ve F.K’nin İstanbul’da yakalandığı belirtildi.

İddianamede, İstanbul’da tıpkısı döviz bürosunda kurye adına etkin 4 sanıktan üçünün parayı H.K’nin talimatıyla gönderdiklerini, kime ve illet gönderildiğini bilmediklerini söyledikleri bilgisi vadi aldı.

H.K. ise paranın Rusya’da etkin kardeşi aracılığıyla gönderildiğini, verdiği IBAN numaralarına paraları para aktarımı ettiklerini öne sürerek, paranın ne için verildiğini bilmediğini savundu.

Öte yandan yapılan anket kapsamında H.K’nin PKK/KCK terör örgütü içerisinde yürüttükleri ameliyat nedeniyle ceza infaz kurumlarında tutuklu/mahkûm namına bulunan kişilere mal aktardığının tayin edildiği belirtildi.

Share: