Bingöllü sporcu kızlar, boccede dünya zirvesini hedefliyor

İtalya’nın Roma kentinde düzenlenen Acun Gençler Bocce Şampiyonası’nda 3. olmayı başaran Bingöllü sporcular Medine Kayaç ve Bayram Ayı Akçanlı’nın kullanılmamış hedefi bu kulvarda altın madalya.

Geçen sene beden terbiyesi öğretmenleri Rukiye Varol yardımıyla bocceye başlayan Cumhuriyet Altını Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Medine Kaya ve Bayram Ayı Akçanlı, kısa sürede kendileri geliştirerek Türkiye şampiyonluğu elde etti.

Daha sonraları milli mızıka seçimlerinde birinci namına Roma’de düzenlenen Acun Çoluk Çocuk Bocce Şampiyonası’na katılmaya adalet kazanan Kaya ve Akçanlı, raffa kategorisinde acun üçüncülüğüne ulaştı.

Üst yetişek öğretmenleri Varol dahi Konya’de gerçekleştirilen 5. İslami Tesanüt Oyunları’nda raffa kek kadınlar disiplininde altın madalya kazandı.

Öğrencilerine bu alanda yaşıt olan Varol, ati sene Bayram Ayı Akçanlı ile kibar kategorisinde dünya ve Avrupa şampiyonasına katılacak.

Çalışmalarını okulun spor salonundaki etrafını masalarla kapattıkları sahada sürdüren sporcular, başarılarını daha art seviyeye çıkarmayı hedefliyor.

Varol: “Sporun onlara iri katkısı oldu”

beden eğitimi öğretmeni ve bocce antrenörü Rukiye Varol, AA muhabirine, okullarında sabık sene bocce eğitimini başlattığını söyledi.

Öğrencilerinin milli takım seçmelerinde bir numara kendisine Acun Şampiyonası’na katıldığını dile getiren Varol, bunun sevincini yaşadıklarını belirtti.

Yeni sporcular yedirmek için çalışmalara bitmeme ettiklerini anlatan Varol, Bingöl’da bocce branşında milli sporcular yetiştirdiklerini kaydetti.

“Öğrencilerimizin spor yapmaya hevesleri vardı amma ihtimal Bingöl şartları, ihtimal de ailelerinden periferi derslerini etkilediğini düşünerek gelmek istemiyorlardı. Görüşmelerle spor için onları inandırma ettik.” diyen Varol, daha bilahare velilerin da destek olduğunu dile getirdi.

Öğrencilerin sporla sosyalleştiğini ve uzlaşma içerisinde çalıştığını ifade eden Varol, “Dünya üçüncülüğü elde ettikleri üzere Bingöl’dahi, Türkiye’bile, ayrıca dünyada maruf öğrenciler oldular. Sporun bu anlamda onlara balaban katkısı oldu. Bire Bir zamanda derslerine çokça şişman güçlük etti. Daha Çok başarmanın keyfini yaşadıkları amacıyla derslerinde da notlarını yükseltmeye çalışıyorlar. Daha Çok başarısızlığa götürüm edemiyorlar.” diyerek konuştu.

Akçanlı: “Acun üçüncülüğü elde ederek yöre yargıları kırdık”

Milli sportmen Bayram Ayı Akçanlı, öğretmeni sebebiyle yeteneğini keşfettiğini aktararak, “Spor, hayatımda çok iri gelişmelere sebep oldu. İmam Hatip Lisesi’nde okuduğumuz üzere spora az buçuk ön yargı vardı. Tığ acun üçüncülüğü elde ederek bu dolay yargıları kırdık. Şu anda öğrenciler henüz arzulu. Veliler ve öğretmenler öğrencilerini elan aşkın spora yönlendiriyor. Dünya üçüncülüğümüz bu anlamda çokça gür oldu. Mutluyuz.” ifadelerini kullandı

Sporculardan Medine Kayaç, bu spor dalında adam olmak istediğini kaydederek, “Bökelik için elimden geleni yapacağım. Bocce bilinen benzeri spor değil amma bizim sayemizde bocceye bandaj artmaya başladı. Çevremde üstelik bu spor dalına bağ arttı. Cümle bana destek veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: