Atletizm bu yıl tarihinde arz kudretli dönemini yaşadı

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, atletizmde tarihi başarılarla meşbu benzeri sezonu yaşadıklarını belirtti.

Çintimar, atletizmde 2022’de şu anne büyüklüğünde elde ettikleri başarıları AA muhabirine değerlendirdi.

Bu yıl bir nice ülkede birçok organizasyona katıldıklarını tabir eden Çintimar, bu şampiyonalarda koskocaman başarılar elde ettiklerini dile getirdi.

Atletizmin bu yıl yükselişte olduğunu vurgulayan Çintimar, şöyle devam etti:

“Bu yıl tarihi başarılarla kırcı tıpkı yıl oldu. Atletizmin puan ve derece açısından sunma yüce yıllarından birisi oldu. Kış ve önümüzdeki yaz sezonuyla 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na sakıncasız adımlarımızla ve zat altyapımızdan yetiştirdiğimiz çocuklarımızla ilerlediğimizi görüyoruz. Bunun amacıyla ego atletizm ailesine sonsuz teşekkürname ediyorum. Türkiye atletizmi kendisine 2024’te Tanrı baht ederse altın madalyayı kayran federasyon olacağız.”

Çintimar, atletizm takımının, Akdeniz Oyunları tarihinde ilk defa 7 kızıl madalyayla takım adına böke olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Akabinde Konya’da düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları’na katıldık. Burada haddinden fazla ağırbaşlı tıpkı başarıyla katılan yekpare sporcularımız anında hemen madalya aldı. Kızıl madalya sıralamasında de yine yeryüzü üstteki yerimizi alarak burada birlikte ülkemizi genişlik ferah şekilde piyes ettik. Ardından Avrupa Oyunları’na gittik. Orada dahi tıpkı kızıl, aynı gümüş, tıpkısı bronz madalya aldık. Yedi farklı branşın katıldığı organizasyonda atletizm takımı yerine yeryüzü önde yerimizi aldık. Alınan yedi madalyanın üçünü atletizm takımı olarak biz aldık. Bu üstelik bizim için Avrupa’daki sınavımızdı burada dahi ongun tıpkısı muvaffakiyet elde ettiğimizi rapor edebiliyorum.”

Gençler Acun Şampiyonası tarihinde Türkiye’nin bugüne büyüklüğünde 5 madalya aldığını aktaran Çintimar, “Bu yıl 4 madalyayı biricik organizasyonda aldık. Bu bizim üzere atletizmde bu yılın finaliydi.” diye konuştu.

Çintimar, kendilerine seçkin ant destek veren Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve tüm spor camiasına teşekkür etti.

“2024 bizim altyapıdan getirdiğimiz çocukların hasat zamanı olacak”

Altyapı çalışmalarının sürat kesmeden devam ettiğine dikkati çeken Fatih Çintimar, şunları kaydetti:

“Sporda altyapınız çok iyiyse bunun devamının geleceği benzeri görüntüdür. Şu zaman A Milli Takımımızda 6 sporcumuz 25 gözyaşı üstü. Idraksiz mütezayit sporcularımız gençlerden oluşuyor. Bu altyapı bile akıbet 5 yıldır illerde, bölgelerde, kulüplerde yapmış olduğumuz çalışmaların neticesinde elde ettiğimiz sportmen havuzumuz. Buradan dahi yukarıya kaldırmak Allah baht ederse daha acul, mübarek benzeri çalışmayla neticelenecek. 2024 bizim altyapıdaki getirdiğimiz çocukların hasat zamanı olacak diye niteleyerek düşünüyorum. Türk atletizminin bugüne kadar mevrut olduğu noktadaki rastgele başarıyı Allah kader etti. İnşallah bire bir bir tane olimpiyat değerli madalyamız kaldı. Onu bile 2024’te kabul etmek istiyorum.”

Share: