Vekil Ersoy stardı verdi, festival başladı

– Nazır Ersoy stardı verdi, festival başladı

Diyarbakır terörle değil, curcuna ile anılmaya başladı

DİYARBAKIR – Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Diyarbakır Sur Firez Yolu Festivali startı verilerek, çıkmaz sokak curcuna etkinlikleri başladı.

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Talih Ekin Yolu Festivalinin stardını verdi. Foto maraton etkinliğinde mütekellim Bakan Ersoy, festivalin 5 ilde gerçekleştiğini açıkladı. Bakan Ersoy, “Bu hars yolu festivalleri, Beyoğlu Ekin Yolu Festivali’yle başladı. Sonrasında vekillik kendisine bunu Anadolu’ya ifşa kararı aldık. 5 ilimize çıkarttık sayıyı. Beyoğlu Ekin Yolu Festivali, Başşehir Ekin Yolu Festivali’yle bitmeme etmişti. Bu sene Çanakkale’yle başladık. Çanakkale’yi, Konya Mistik Saz Festivali izledi. Dakikasında 1 Ekim’da Beyoğlu ve Başkent Firez Yolu Festivalleri başladı. Ama demincek Doğu’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız. Sur Firez Yolu Festivali’yle beraberiz. Bunun startını da zaman bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu yıl 5, amma önümüzdeki sene ülke sayısını 10’a çıkarıyoruz. 5 lime daha arttırma şehrimiz geliyor. Şu temel kadar 3 tanesi kesinleşti. Önümüzdeki nisan ayında Adana Karnavalının portakal çiçeği karnavalını festivalimize alıyoruz. İzmir’bile Efes Hars Yolu Festivali’ne gine april ayında yapıyoruz. Orada biliyorsunuz Alsancak inhisar fabrikası var, o fabrikanın restorasyon ve renovasyon çalışmaları mart sonuna büyüklüğünde tamamlıyoruz. Aktiflik alanlarımızı oluşturmuş oluyoruz. Gine eylül ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu firez yolu festivali halinde himayemize alıyoruz. Gaziantep Ekin Yolu Festivali olarak ilkgüz ayında onu da katmış oluyoruz. 2 kesim elan şehrimizi katacağız. Tıpkı tanesi belli Akdeniz Bölgesi, aynı tanesi Trabzon olacak. Çünkü önceliğimiz nedir, 7 bölgeye festivalleri aksettirmek. Sonrasında büyükşehirlerimize yansıtmak ve anca yavaş yavaş Anadolu’ya yansıtmak. Bu sene 5 çıktık. Önümüzdeki yıl on ile çıkacağız. Her yıl bu sayıyı arttırarak hep illere erişmiş olacağız. Demin ego bu festivallerin sunma ateşin bölümlerinden birini sizin foto maratonu uyguluyorum. Zira foto maraton, hem kendisi haddinden fazla güzelce fotoğraflar üretip içtimai iletişim araçları üzerinden yayılmasını sağlıyor. Hem üstelik kendileri çok adamakıllı fotoğraflar veriyorlar. Haricen birlikte yöre halkı sizi çokça adamakıllı fotoğraflıyor. Yani esasta şehrin süsleri oluyorsunuz. Etkili süsleri oluyorsunuz. O açıdan üstelik biz çokça önem veriyoruz foto maratona” dedi.

Bakan Ersoy festivalin ilk günü Yağız Beyaz Zehir Diyarbakır Işık Sergisi, Diyarbakır Hafriyat İzleri Sergi, İç Kermen Kazı Bilimi Müzesi, Türkiye Jokey Kulübü Foto Sergisi, İç Kermen Saint George Kilisesi, Yoldaş Anadol Uyanış Dreams Sayısal Enstalasyon, İç Kale Saint George Kilisesi, Diyarbakır Kazı Bilimsel ve İslami Asar Sergisi, İç Kermen İslami Asar ve Tematik Sergileme Binası, FotoMaraton Diyarbakır Açılışı, İç Kermen Meydanı saraka yürüyüşü Bükülme Erbil Teknikler ve Elvan Sergisi, Inat Burcu Dünya Gündüz Gözlemleri Etkinliği, Direngen Itır Terası, esnaf ziyareti, Türkiye Yazma Asar Kurumu Diyarbakır Uleması ve Eserleri Sergisi, Ulu Cami-Mesudiye Medresesi Fatih Çıtlak ile Kıraat Dersleri -Dünya Gösterisi, 4 Ayaklı Minare’ye ziyaretlerde bulundu. Icra Vekili Ersoy’un curcuna dahilinde akşam saatlerinde düzenlenecek konsere katılması bekleniyor.

Share: