Bayburtlu ciritçi ev, koşum takımı aletlerinden koleksiyon oluşturdu

Bayburt’ta Türklerin Ilımlı Asya’dan Anadolu’ya geldikleri dönemden beri oynadıkları uğraş oyunu adına tanıdık geleneksel süvari spor dallarından ciridi yaşatan Köprücü ailesi, aralarında ayrımlı ülkelere ilgili eyer, dizgin, üzengi kabil parçaların bulunduğu atın koşum takımı aletlerinden derlem oluşturdu.

Merkeze sınırlı Kurucakol köyünde yaşayan ve yaklaşık 200 yıldır cirit sporuyla ilgilenen Köprücü ailesinin fertlerinden Arif, Fehamet ve Şahiner Köprücü, dedelerinden yadigar at koşum takımları ile cirit müsabakaları amacıyla gittikleri değişik illerdeki antikacılar ile sporculardan realizasyon ettikleri parçaları biriktirdi.

Türkiye’nin birlikte Ilımlı Asya, Avrupa ve Amerika’dan eyer, dizgin, üzengi kabil parçaları evlerinin yanına mensur ettikleri binada sergileyen kardeşler, dedeleri Fikri Köprücü’nün bu spordaki namı olan “Kaşı Fay” adını verdikleri koleksiyonu zenginleştirerek Göçebe Oyunları, Etnospor Firez Festivali, Gazi Koşusu’nda sergilemeyi amaçlıyor.

Özellikle kışın cirit müsabakalarının yapıldığı dönemde ayrımlı illerden gelen sporcuların bağlam gösterdiği koleksiyonda, 120 yıllık Osmanlı, 112 yıllık Kırgız, 50 yıllık Amerikalı Western, 30 almanak Alman eyerleri dikkati çekiyor.

Bayburt Süvari Spor Kulübü Başkanı üstelik olan gökçe yazın öğretmeni Arif Köprücü, atın koşum aletlerinden oluşturdukları koleksiyonunu AA muhabirine anlattı.

Çocukluğundan beri atları olduğunu ve ailesinin tahminî 200 yıldır cirit oyunu sporuyla ilgilendiğini belirten Köprücü, “Elbette amma velakin evimizde ağababa ilişik eyerler, dizginler, gemler yani atın bütün koşum malzemeleri vardı. Zaman içerisinde gittiğimiz yerlerde hoşumuza revan eyerleri, dizgin üzere koşum malzemelerini biz üstelik almaya başladık. Mahsus bire bir sayıya ulaşınca tıpkısı derlem oluşturma fikri ortaya daha çok.” dedi.

“Türk kültürüne yapılabilecek benzeri bakım olduğunu düşündük”

Köprücü, Türklerin ağababa verdiği değer dolayısıyla böyle tıpkı koleksiyonu oluşturduklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bunun Türk kültürüne yapılabilecek ayrımsız hizmet olduğunu düşündük. Zira Türklerin ata verdiği derece bilindik. Biz bile ata bu büyüklüğünde değer veren bir toplumun illaki atın koşum takımlarına üstelik değer verdiğini biliyorduk. Bunun neticesinde bire bir koleksiyon oluşturduk. Şu an Türkiye’da bildiğim kadarıyla beygir ve binicilik üzerine bildirme ensesi kalın koleksiyon olduğunu söyleyebiliriz.”

Koleksiyona rahmetli dedeleri Fikri Köprücü’nün ciritteki ismini verdiklerini nâkil Köprücü, “Kaşı Kırık derlerdi merhum dedeme ve ‘Kaşı Kırık’ koleksiyonu bu şekilde oluştu. Şu dakika 20 civarında tuhaf değeri taşıyan eyer, sayımsız üzengi, dizgin, ayrımlı talih ve yörelerin eyerleri elimizde bulunan. Tabii ki bu koleksiyonu elan bile zenginleştireceğiz.” diyerek konuştu.

Köprücü, koleksiyonun yeryüzü zer parçalarından Kırgız eyerinin Kenan Güç Budun Betimi Müzesi’nde sergilendiğini sözlerine ekledi.

Share: