Bayburt haberleri… Bayburt’ta 263 hafız diploma aldı

Bayburt’ta 263 hafız icazet aldı

BAYBURT – Bayburt’ta Kur’dakika kurslarında Kur’zaman-ı Kerim’i ezberleyen 263 bellek diplomaları planlı Hafızlık İcazet Töreninde verildi.

Ailelerin ve vatandaşların korkulu sargı gösterdiği törende küşat konuşması eden Bayburt İl Müftüsü Hasan Başoğlu, 2013-2019 yılları beyninde 42 koruyan çıkışlı edildiğini, 2018 yılında bu sayının 182’ye çıktığını belirtti.

Başoğlu, “Zaman öğrenci sayımız 550’ye çıkmıştır. Allah’a hamd ediyorum. Şu zaman ekranda 259 yazıyor ama karşınızda 263 saklayan var ve rastgele bölüm sayıları artıyor. Cenabıhak sayılarını arttırsın” şeklinde konuştu.

Başoğlu’nun arkası sıra mütekellim Bayburt Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Kur’dakika-ı Kerim’i hıfzeden 263 hafızın icazet törenlerinde bulunmaktan yoğun bir mutluluk duyduğunu belirterek, eğitimlerini sükse ile tamamlayarak icazetname almaya türe kazanan hafızların başarılarının devamını diledi.

Hafızları, ailelerini tebrik eden Pekmezci, “Bugün buradaki kardeşlerimiz koruyan kendisine öğrendiklerini inşallah ati nesillere aktararak eskimemiş hafızlar yetiştirirler. Güzel ve mutlu ayrımsız yoldasınız yolunuz ve bahtınız zahir olsun gençler, rabbim sizi rastgele türlü musibetten korusun, güzellikleri birlikte paylaşmayı baht etsin” diye niteleyerek sözlerine serencam verdi.

263 hafızın yetiştirilmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ise konuşmasında şu ifadelere vadi verdi:

“Özellikle bizler Bayburt’ta yaşadıkça şunu çok dip aynı şekilde hissediyoruz. Bayburt insanının Kur’an-a saygısını ve haddinden fazla derinlerden mevrut hafızlık kültürünün Bayburt’ta haddinden fazla hayatiyetli tıpkı şekilde yaşandığını bizler hissediyoruz. Bu salonda ortaya sâdır görüntüde kardeşlerimizin ağır sıklet manada halk emeği, göz nuru, saksı yormaları var. Alanda, sahada çalışmaları var bu manada yeniden gene müftümüze ve müftülüğümüzün personeline haddinden fazla teşekkür ediyorum. Antrparantez bu kültürü yaşatan hafızlarımızın velilerine, atalarına kaçınmak ve sevgiyi vecibe biliyorum.”

Konuşmaların peşi sıra dürü törenine geçildi. Hafızlara ödülleri Vali Epcim, Başbuğ Pekmezci ve politik partilerin iklim başkanları eliyle arz edildi.

Share: