Amasya ekonomi haberi | Amasya çiftçisine 169 titrem yemleme bitkisi tohumu desteği

Amasya’da çiftçilere yüzde 50 bağış desteğiyle mecmu tutarı yaklaşık 2 milyon 270 bin TL olan 169 ton ağızotu bitkisi tritikale tohumu dağıtıldı.

8 bin 450 dekara ekilmek amacıyla 551 çiftçiye tohumların doğrulama edildiği programa katılan Amasya Valisi Mustafa Masatlı, “Makro tıpkı yem bitkisi olan tritikale hayvancılığın arz büyük girdilerinden birini oluşturan sert ve etli yemleme açığının giderilmesinde ilimiz hayvancılığının ihtiyaçlarına yanıt verebilecek niteliklerde bire bir üründür” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle Amasya İl Özel idaresi aracılığıyla makbul nadas alanlarında tritikale ekiminin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması projesine iri önem verdiklerini vurgulayan Ilbay Masatlı, “Üreticilerimizin tritikaleden elde ettikleri verim arttıkça ilerleyen yıllarda bu ağızotu bitkisinin üretimi elan dahi yaygınlaşacaktır. Dağıtımını yapacağımız tohumların çiftçilerimize bereketli kazançlar getirmesini irade ediyorum” şeklinde konuştu.

Programa, DOĞRU Öğür Amasya İl Başkanı Ekrem Ayak, Amasya Belediye Başbuğ Yardımcısı Celil İnce, Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrullah Göktekin ile diğer yetkililer de katıldı. – AMASYA

Share: