“Başlangıç ve boyun kanserini faranjitle karıştırmayın” uyarısı

Avrupa Sarrafiye ve Sorumluluk Kanserleri Cemiyeti Genel Sekreteri Prof. Dr. Şefik Hoşal, esas ve boyun kanserinin faranjitle karıştırılabildiğini belirterek, “Faranjitte üstelik boğaz ağrısı oluyor ama mir ve dal kanserinde âraz üç haftadan detaylı sürüyor.” dedi.

Hoşal, AA muhabirine, baş ve sorumluluk kanserlerinin yerleştiği yere göre araz verdiğini hatırlatarak, gırtlağa yerleşirse patırtılı kısıklığı, kenar zarfında dağ şikayetlerine sebep olduğunu söyledi.

Mebde ve üzeri kanserlerinin bulaşıcı tıpkı hastalık olmadığına dikkati çeken Hoşal, şunları kaydetti:

“Üç haftadan etraflı süren kanlı büyüklenme akıntısı, ağızda şiddetli, patırtılı kısıklığı, boyunda şişmiş, yutma güçlüğü, geçmeyen argıt ağrısı, kulağa vuran tek yanlı ağrılar varsa pekâlâ hekime gidin. Başlangıç ve sorumluluk kanserinin belirtileri faranjitle karıştırılabiliyor. Faranjitte dahi geçit ağrısı oluyor amma başlangıç ve sorumluluk kanserinde âraz üç haftadan etraflı sürüyor. Belirtiler hep tıpkı şekilde her an artıyor. Teşhisi koymakta bunlar önem kazanıyor.”

Sigara ve etanol kullanımının, dış etkenlerin, papilloma virüsünün kanseri tetiklediğini dile getiren Hoşal, söz konusu amansız hastalık çeşidini 40 yaş üstündekilerde elan kalın gördüklerini kaydetti.

Hoşal, sakil sigara içenlerin ve alkol tüketenlerin seçme yıl muayeneye gitmelerinin büyük olduğunu belirterek, hançere kanserinin patırtılı tellerinde, ağız kanserlerinin çevirici, uç, yanak ve uç tabanında görüldüğünü anlattı.

“Cerrahi ve ışın tedavisi yönünden majör tedaviler uyguluyoruz”

Papilloma virüsüne sınırlı açkı güzel ve bademcik kanserlerini aşkın görmeye başladıklarını vurgulayan Hoşal, Türkiye’nin birlikte süresince bulunduğu Şark Akdeniz bölgesinde geniz kanserinin bundan sonra görüldüğünü ifade etti.

Hastaların gırtlağında delikle aylamak zorunda kaldığını, bazen aparatlarla konuşabildiğini, bazılarının konuşmayı baştan bellemek zorunda kaldığını bildiren Hoşal, açar kanserinde hastanın dilinin bire bir kısmını kabul etmek zorunda kaldıklarını, konuşamayan ahiz ve yutma bölgelerinin bundan etkilediğini söyledi.

Hoşal, başlangıç ve boyun kanserinin hastanın hayat kalitesini çok düşürdüğünü bildirerek, “Mir ve dal kanserlerinde tıpkısı numaralı amil sigara kullanılması. Özellikle gençlerin sigaradan ırak tutulması gerekiyor çünkü çokça tehlikeli benzeri sav haline geldi.” dedi.

Saksı ve sorumluluk kanserlerinin tedavisinde eke gelişmelerin olduğunu anlatan Hoşal, “Cerrahi ve radyoterapi yönünden oylumlu tedaviler uyguluyoruz. Aptal ilaçlar kullanıyoruz. Tedavide temel vurgulanması müstelzim erken teşhis konulmasıdır. Er tanıyla tedavide yüzde 80-90 sükse yakalıyoruz, encam evrede bu yüzdelik 40’lara düşüyor.” diyerek konuştu.

Hoşal, Türkiye’nin tedavideki sükse oranının Avrupa ve ÇAKER ile başa mir olduğuna belen etti.Share: