WHO ve ILO hareket yerlerinde can kuşu sağlığı sorunları üzere yeni önlemler çağrısı yaptı

Dünya Keyif Örgütü (WHO) ve Arsıulusal Düzentileme Örgütü (ILO), çalışan nüfusun kanı sağlığı kaygıları konusunda konkre adımlar atılması çağrısında bulundu.

Boğunç ve dert bozuklukları nedeniyle 12 bilyon gelişim gününün kaybedildiği ve global ekonomiye yaklaşık 1 trilyon dolara mal olduğu anlayış ediliyor. Bu soruna değinen iki eser, WHO aha us sağlığı rehberi ile WHO ve ILO’nun bu konudaki yöntem belgesi yayımlandı.

WHO’nun rehberinde, çetin hisse senedi yükü, suratsız hâller ve gelişim yerlerinde stres yaratan gayrı faktörlerle mücadele amacıyla atılması tavsiye edilen adımlar meydan aldı.

WHO ilk kez, müdürlerin stresli iş ortamlarını önleme ve stres altındaki çalışanlarla ilgilenmekte kapasitelerini artırmaları amacıyla eğitimler yapılması tavsiyesi verdi.

Haziran 2022’üstelik yayımlanan WHO’nun bellek sağlığı raporunda 2019’da aynı bilyon kişinin, düzentileme yaşındaki yetişkinlerin da yüzde 15’inin aynı ruh bilimsel sorunla yaşadığı belirtildi.

İş yerleri, ayrımcılık ve eşitsizlik de karışma hatır sağlığını pahal etkileyen toplumsal sorunları artırabiliyor. “Mobbing” diyerek üstelik bildik zorbalık ve psikolojik çaba, aksiyon yerlerinde ruh bilimi sağlığa hırçın baskı eden esas şikayetlerden biri. Ancak iş yerlerinde ruh bilimi sağlığını bahsetmek ve açığa vurmak toptan düzeyde hâlâ bire bir tekinsiz.

Rehberde, ruh bilimi sorunları bulunan çalışanların ihtiyaçlarını eğlemek için daha bereketli yollar bulunması, işe ve ücretli istihdama dönüşlerini destekleyen ve bati psikoloji sorunlar yaşayanlar amacıyla müdahaleler öneri edilmesi öneriliyor. Rehberde, sağlık, insanca ve evgin buut çalışanlarının korunması amacıyla engelleme çağrısında bile bulunuluyor.

WHO Genel Sekreteri Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “İşin can kuşu sağlığımız üzerindeki bozucu etkisine odaklanma zamanı. Bireyin refahı harekete saklamak için yeterince gür ayrımsız hastalık ama ruh sağlığı bozukluğunun kişinin performansı ve üretkenliği üzerinde yıkmacı etkileri üstelik kabil. Bu eskimemiş emare hisse senedi yerlerinde inatçı durumları ve kültürleri önlemeye ve çokça ihtiyaç duyulan çalışanların ruh sağlığının korunmasına ve destek verilmesine koruyucu tür” dedi.

WHO/ILO yöntem belgesinde ise, amme ve hususi sektörde hükümetler, çalışanlar, işverenler ve bunların olta örgütleri için uygulama stratejileri açıklanıyor.

Covid ile d?epresyon ve anksiyetede yüzde 25 artım

ILO Umumi Sekreteri Guy Ryder da “İnsanlar yaşamının şişman benzeri bölümünü hisse senedi yerlerinde harcadıkları amacıyla emniyetli ve mıhlı tıpkı iş ortamı kritik önemde. İş yerlerinde can kuşu sağlığı anlamında tıpkısı önleme kültürü kurmak, damgalanma ve içtimai dışlanmayı köstek olmak için himmet ortamını yeniden şekillendirmek ve can kuşu sağlığı sorunları olan çalışanların korunması ve desteklenmesi için yatırım yapmalıyız” dedi.

Fakat WHO’nun Ruh Sağlığı Atlası’na bakarak ülkelerin takkadak yüzdelik 35’i aksiyon yerlerinde ruh sağlığını geliştirmek ve sorunları köstek olmak adına birer programa topluluk.

Covid-19 sağlığı acun genelinde yara bozukluğu ve can sıkıntısı vakalarında yüzdelik 25’lik ayrımsız artışı tetikledi ve ruh sağlığı anlamındaki kaynakların global düzeydeki azlığını gözler önüne serdi. 2020’bile hükümetler keyif bütçesinin yalnız yüzdelik 2’sini can kuşu sağlığına harcadı ve bu ihtişam orta gelir düzeyindeki ülkelerde yüzde 1’mağara altına indi.

Share: