AVUKATLIK BÜROLARINDAN ARAYIP DOLANDIRIYORLAR; 7 GÜNE DİKKAT

AVUKATLIK bürolarından arayarak 145 teklik kargo ücreti borcunun ödenmemesi yerinde yürütme takibi başlatılacağını belirten dolandırıcılara cebin 7 devir uyarısı geldi. Bitiren Konfederasyonu Başkanı Aydınlık Ağaoğlu, “Ihbariye ulaştığında 7 dönem ortamında itiraz etmeleri gerekiyor. İtiraz etmeyenler amacıyla verecekli olduğu iddia edilen dünyalık hukuken kesinleşiyor. Avukatlık ücreti, ihbariye giderleri, icra referans harcı, icra öğrenim harcı ve diğer ödemelerle gelişigüzel, borcu bitmek zorunda kalıyor. Ödemediği takdirde haciz uygulaması başlıyor” diyerek konuştu. Tüketici Konfederasyonu da yüzlerce şikayet düz hukuk bürolarının, barolara ihbar edilmesi talebiyle suç duyurusunda bulundu.

İstanbul’bile serencam aylarda ara sıra ahbaplık büroları, uzun müddet doğrulama alınmamış kargoları olan tüketicileri belirleme ederek, “Hakkınızda yürütme işlemi başlatılmaması üzere 145 teklik ödemeniz gerekiyor. İcra takibi başlatılmaması amacıyla hukuk ofisine devredilen dosyanıza avukatlık ücreti ve masraflar eklenmemesi için acilen ünsiyet ofisi ile irtibata geçiniz’ içeriğinde bildirimler gönderiyor. Israrla gönderilen SMS mesajları ve telefon aramalarıyla taciz edilen tüketicilerden bazıları, haciz tehdidinden boşanmak üzere ülfet bürolarına ödemeye boşaltmak zorunda kalıyor. Gâh tüketiciler ise hususiyet dışı bu uygulamayla ait savcılıklara yanlışlık duyurusunda bulunuyor. Bitiren Konfederasyonu Başkanı Işıklı Ağaoğlu, bu durumda olan tüketicilerin tebligata karşı 7 dönem içinde itiraz edilmesi uyarısında bulundu. Konfederasyon avukatları Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na adı güzeşte hususiyet bürolarındaki avukatların İstanbul Barosu’na ihbar edilmesi talebiyle, ‘Nitelikli ayyarlık’, ‘Kişisel verilerin ele geçirilmesi’, ‘Kişilerin erinç ve sükununu becermek’ suçlarından suç duyurusu bulundu. Şikayet edilen avukatlar ise açıklama yapmayacaklarını belirtti.

7 DOLAŞMA İÇİNDE İTİRAZ EDİLMEZSE HACİZ

İstanbul’daki bazı ünsiyet bürolarının bu yöntemle, borcu olan tüketicileri bulup, icra takibi başlatması çokça sayıda kıygınlık yaşanmasına bozukluk oldu. Bitiren Konfederasyonu Başkanı Vazıh Ağaoğlu, bu durumdaki kişilerin tebligatlara 7 dönem zarfında itiraz etmeleri gerektiğini belirterek, “İtiraz etmeyenlerin borcu hukuken kesinleşiyor. Avukatlık ücreti, ihbariye giderleri, yürütme başvuru harcı, icra tahsil harcı ve özge ödemelerle alay malay, tez edilen borcu ödemek zorunda kalıyor. Ödemediği takdirde haciz uygulaması başlıyor. Maaşına, bankadaki namına, taşınır taşınmaz mallarına da halk konuluyor” diye niteleyerek konuştu.

Ağaoğlu Konfederasyon yerine bile dolandırıcılar hakkında yanlışlık duyurusunda bulunduklarını, yargılanmaları için savaş edeceklerini rapor ederek, “Adamlar kaçıyor, adres ve unvan değiştiriyorlar. Bu işin peşini bırakmayacağız. Gösterişli bir kapsam var. İstenilen mal 145 TL olunca, bitiren avukata gidip düşün almaya kalksa daha fiyatlı diye niteleyerek düşünüp, ödeyip kurtulmak istiyor. Ödemeyin. Ama yürütme dosyası açılmaması amacıyla itiraz edin” dedi. Dolandırıcılığa dahil olan hukukçuların, ‘Ben sadece icra dosyası açtım’ diye suçtan kurtulamayacaklarını vurgulayan Ağaoğlu, “O yürütme dosyalarını sebep açtıklarını, müvekkillerinin ne gelişim yaptıklarını biliyor olmaları lazım. Bu noktada o alacak iddiasında kâin firmaların, kişilerin huzurunu bozmak, kişisel verilerin yasasız aynı şekilde ele geçirilip kullanılması zımnında ukubet hukukuna göre yaptırımla karşılaşmaları bahis konusu” dedi.

“KARŞIMIZDA ORGANİZE YANLIŞLIK ÖRGÜTÜ VAR”

Bitiren Konfederasyonu Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü ise, dolandırıcıların adres değiştirdiğini da belirterek, “Kargo dolandırıcılığı adı altında birleştirme bir ayyarlık var. Bitiren Konfederasyonu namına bunu yapan kişiler hakkında biricik yegâne tespit yazar cürüm duyurusunda bulunduk. artık bu işi sonuna kadar takip edeceğiz. Tevhit yanlışlık örgütü var, davet merkezleri müesses, insanlara daima mesajlar atılıyor, telefonla aramalar yapılıyor. İnsanlar taciz ediliyor. Haksız aynı mülk talebi var. Hakeza tıpkı hakları olmadıklarını bilmelerine rağmen devam ediyorlar. Bu ayrımsız türel ikilik(ihtilaf)değil. Burada nahak dilek edilen, kandırılan, zorlamayla mülk kayran tevhit tıpkı ekip var. Savcılıklarımızın acul çalışması geçişsiz. Bu fenomen 5-6 yıldır yüz binlerce insanı mağdur etti. Savcılığın bu şikayeti değerlendirerek önüne geçmesi lazım” şeklinde konuştu.

“ADLİYEDE YER AZ 200 KİŞİ SIRADAYDI”

Mağdurlardan Itibar Genç, “Bana aynı rey geldi. Gelen mesajdaki telefon numarasını aradım. Almadığım kargo zımnında borçlandığımı söylediler. Kargo almadığım halde, ödemenin 200 TL olmasına aksülamel gösterdim zira, arz çok 20 lira olabilirdi. Anif konuştuk, 15-20 aktarılma sonra e-cesamet hesabımı kontrol ettim, 241 TL hacizle karşılaştım. Peşi Sıra şikayette bulundum ancak, takipsizlik kararı verildi. Benim anlamadığım böyle aynı borcum yokken, nasıl haciz geliyor? Yurttaş kıygın oluyor, adliyede en birkaç 200 gönül sıradaydı. Savcıların buna bir son vermesi icap” dedi.

Share: