Düşkünler Yurdu Sosyal Bakım Şehri’nin yapımı devam ediyor

İstanbul Arnavutköy’de inşası devam eden Düşkünler Yurdu Içtimai Bakım Şehri’nin, mayıs 2023’te tamamlanması planlanıyor.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamaya bakarak, Düşkünler Yurdu Sosyal Hizmet Şehri inşaatının tamamlanması üzere icraat bitmeme ediyor.

Darülaceze sakinleri ve esirgeme altındaki kollar üzere seçme makule ihtiyacın karşılanacağı kompleks, 1895’ten beri ihtiyaç sahiplerine bakım veren Düşkünler Yurdu’nin misyonunu koruyarak hayata geçirilecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Çokluk Kederli, tesiste bitmeme fail yapım çalışmalarını yarın matbuat mensuplarıyla durumunda inceleyecek ve ati sene mayısta tamamlanması planlanan inşaatttaki serencam durumla ilgilendiren bilgi paylaşacak.

Yaklaşık 1000 yatak kapasiteli olacak

Yassıören Mahallesi’nde, 150 bin metrekare üzerine, yatay mimari şeklinde planlanan Düşkünler Yurdu Toplumsal Bakım Şehri, 23 blok, kestirmece 1000 akak kapasiteli tesisten oluşacak.

Komplekste odalar benzeri, iki, üç ve dört şahsiyet olacak şekilde tasarlandı. 320 güç kapasiteli zinde buğulu birimi, 274 can kapasiteli yatağa bağımlı buğulanmış birimi, 154 kişi kapasiteli alzheimer ve demans birimi ile 180 kişi kapasiteli bağışçı biriminin düz alacağı komplekste, ayrıca esenlik kontrollerinin yapılacağı poliklinik, çocuk yuvası, rehabilitasyon ve toplumsal tarz, hareket atölyeleri ile 500 şahsiyet konuşma salonu bulunacak.

Rehabilitasyon-toplumsal gestalt içerisinde fitnes, fizik tedavi ve hamamın saha alacağı Düşkünlerevi Toplumsal Hizmet Şehri’nde, peyzaj alanında yol yolları, çiftteker yolları, göletler, hobi bahçeleri düzenlenecek. Yerleşke içerisindeki muvasala elektrikli araçlarla sağlanacak.

Komplekste 23 bloğa ilişik adına 500 yabanlık cami ile kilise ve havra üstelik yer alacak.

Ayrıca, ihtiyaç olması durumunda kullanabilecek, 400 yatak kapasiteli 5 blok imkanı sağlayabilecek 19 bin metrekarelik bir rezerv düz bulunacak. Bu alana ek olarak gene ihtiyaç halinde göz, lojman ve konaklama mekanları yapılması amacıyla tahminî 12 bin metrekare çekince düz elan ayrılacak.

Share: