Akıbet dakika ruzname: İzmir Adliyesi saldırısı davasında tanık: Sanığı Suriye’den tanıyorum

İZMİR’de, polis memuru Fethi Sekin ve mübaşir Musa Can’ın şehit olduğu adliye saldırısı üzere bomba ve tüfek mermilerini realizasyon ettiği iddiasıyla tutuklanıp, için 3 defa ağırlaştırılmış müebbet ve 192 yıla kadar mahbes cezası istemiyle sav açılan PKK/KCK’lı yıldırıcı Suriyeli Delil Hıso’nın (35) yargılanmasına bitmeme edildi. Duruşmada Hıso’nun İzmir’de beraber kaldığı R.H., şahit kendisine dinlendi. R.H., “Sanığı Suriye’den tanıyorum. Bir arkadaşıyla alay malay geldi ve 1 akşam kaldılar. Yanındaki kişiyi tanımıyorum” dedi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca İzmir Adliyesi’hangi yönelik 5 Sülale 2017’de, PKK/KCK’lı teröristler eliyle planlı, polis memuru Fethi Sekin ve çağrıcı Musa Can’ın martir olduğu saldırıya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında; ‘Kanıt Azzo’ harf adlı Suriye tabiiyetli yıldırıcı Delil Hıso, güzeşte sene 12 Ekim’de polis güçleri ekiplerince yakalandı. Delil Hıso’nun, adliyeye hücumcu teröristlerin kullandığı Kalaşnikof tüfek mermilerini, TNT malzemelerini ve umum bombalarını İzmir’e getirdiği belirtildi. Yıldırıcı Hıso’nun, 2015 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesinde asayiş güçlerine yönelik planlı 3 bombalı eylem ve zırhlı polis aracına yapılan saldırıya katıldığı tayin edildi. Emniyetteki işlemlerinin arkası sıra adliyeye irsal edilen Tanıt Hıso, tutuklandı. Hazırlanan iddianamede, Hıso’nun silahlı yıldırı örgütü PKK/KCK-YPG/PYD içerisinde elektrik yürüttüğü, adliye saldırısından yaklaşık 6 ay evvel İzmir’e çok sayıda kurşun, TNT, el bombasını tatlı kutularında getirdiği belirtildi. Müddeiumumi, Hıso’nun, 1 kere ‘devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma’, 2 el ‘kişiyi hesabına getirdiği kamu görevi zımnında düşünülerek öldürme’ suçlarından başlamak üzere 3 misil ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezası, 19 kat ‘düşünülerek yaralama’ ve 24 defa ‘patlayıcı husus kullanarak mala uymazlık verme’ ve ‘amme malına beis verme’ suçlarından de toplanmış 192 sene hapisle cezalandırılmasını istedi.

‘BİR ARKADAŞIYLA GELİP KALDI’Hıso’nun yargılanmasına zaman İzmir 18’inci Güç Ukubet Mahkemesi’nde devam edildi. Tutuklu sanık Hıso, avukatları ve çevirmen salonda amade bulundu. Duruşmada ilk kendisine şahit R.H.’ye küçümseme verildi. R.H., “Sanığı Suriye’den tanıyorum. Üç sokak aşırı oturuyordu. Haddizatında abimin arkadaşıdır. İzmir’e geldiğinde bana Facebook’tan plan attı. ‘Size misafirliğe geleceğim’ dedi. Bire Bir arkadaşıyla alay malay geldi ve 1 akşam kaldılar. Evde kaldıktan sonraları ben sanıkla Kemeraltı’na gittim. Bilahare da ayrıldık. Tıpkısı daha görmedim. Yanındaki kişiyi tanımıyorum. Hıso, babamlara yanındaki arkadaşının patronun oğlu olduğunu söylemiş” dedi. Duruşmada meze verilen maznun Hıso ise henüz geçmiş ifadelerinde işkence altında hangi istedilerse söylediğini sav ederek, “Benim ve sülalemde kimsenin terörle bağlantısı bulunmayan” dedi.Müvekkilinin suçsuz olduğunu savunan sanık avukatı ise boşaltma ve aklanma talebinde bulundu. İddia makamı, asıl için mütalaasını hazırlamak üzere müddet talebinde bulundu.Konuşmaların arkası sıra gök bilimi, sanığın mevkufiyet halinin devamına değişmeyen vererek dosyadaki eksikliklerin giderilmesine hükmedip duruşmayı 8 Aralık’a erteledi.

Share: