Serencam an malumat | İzmir Adliyesine müteveccih saldırıda bombaları getirdiği tez edilen maznun yargılanıyor

Polis memuru Fethi Sekin ile adliye personeli Musa Duygusal’ın şehit olduğu İzmir Adliyesine müteveccih terör saldırısında beğenilen patlayıcıları otobüsle İzmir’e getirip örgüt mensuplarına tasdik ettiği öne sürülen Suriye tabiiyetli Tutamak Hıso’nun yargılanmasına devam edildi.

İzmir 18. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesindeki davanın duruşmasında, vakfedilmiş maznun Delil Hıso ile avukatı amade bulundu.

Sanığın Suriye’den komşusu olan ve İzmir’e geldiğinde evinde kaldığı R.H, tanık yerine dinlendi.

Sanığın İzmir’e geldiğinde içtimai medyadan kendisine ulaştığını belirten R.H, “‘Sizde misafir oluşmak istiyorum’ dedi. Yanında 1 kişi henüz olduğunu söyledi ancak ben onu hatırlamıyorum. Mihman yerine yanımızda 1 tün kaldı. Evde kaldıktan sonradan Kanıt ile Kemeraltı’na gittim. Orada yanımdan ayrıldı. Benzeri daha görmedim.” dedi.

Maznun Hıso da R.H’nin evinde 1 şeb kaldığını sonra üstelik İzmir’üstelik gezdiğini, ardından benzeri arkadaşının evine gittiğini belirtti.

Terör örgütü ile hiçbir alakasının olmadığını savunan Hıso, “Sülalemde ve ailemde kimsenin terörle bağlantısı namevcut.” diye konuştu.

Cumhuriyet savcısı, sıkıntı davranmak üzere müddet temenni etti.

Mahkeme başkanı, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı 8 Aralık’a erteledi.

Davanın geçmişi

İzmir Adliyesi C Blok girişinde 5 Karı 2017’da bombalı şalter ve teferruatlı namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda 2 örgüt mensubu işsiz kuzuluk getirilmiş, teröristlerle çatışmaya giren gidiş geliş polisi Fethi Sekin ile adliye çalışanı Musa Duygusal şehit olmuş, 19 hayat yaralanmıştı.

Olayda geçer otomobilleri realizasyon fail ve 1 Eş 2017’de Hakkari Esendere Temel Kapısı’ndan az dışına çıktığı tayin edilen Abdulkahar Karasaç ile irtibatı olduğu sav edilen İsa Dayanıklı tutulmuş, için ülkü açılan Mukavim, evvel duruşmada tahliye edilmişti.

Henüz yakalanamayan Karasaç hakkında kırmızı dergi çıkarılmıştı.

Saldırıda geçer not mühimmatları, saldırıdan 6 kamer önce Mardin’den İzmir’e taşıdığı ve teröristlere konfirmasyon ettiği öne sürülen Tutamak Hıso üstelik Suriye’birlikte yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti.

Hıso için hazırlanan iddianamede, “Devletin birliğini ve mutluluk bütünlüğünü becermek” ve “amme görevlisini bilerek öldürmek” suçlarından 3 sefer ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezası istenmişti. Maznun için 19 kez “düşünülerek cerh” ve 24 posta “patlayıcı husus kullanarak mala uymazlık verme” ve 1 kat birlikte “amme malına kötülük vermek” suçlarından da cezalandırılması temenni edilmişti.

Share: