Ahiret Yolculuğu yoluna EDS sistemi kuruldu

Çorum’da serencam günlerde âdem evladı ve yaralamalı gidiş geliş kazalarının yaşandığı mekân için “Averaj Atiklik İhlal Tespit Sistemi” kuruldu.

Yaydiğin Kavşağı ve Çimento Köprülü Dudak güzergahları arasında çift taraflı adına devreye alınan sistemle gelişigüzel yordam denetimleri birlikte başladı. Gidiş Geliş Büro Müdürü Bünyamin Demir, 2021-2030 Karayolları Gidiş Geliş Güvenliği Stratejisi Belgesi doğrultusunda şehirlerarası karayollarında kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergahlarda bulunan Şehir Asayiş Hile Sistemi (KGYS)/Plak Tanıma Sistemi (PTS) kullanılarak hızdan kaynaklı trafik kazalarını alıkoymak ve tehlikesiz trafik akışını ulaşmak için “Sayı Farkı Atiklik İhlal Belirleme Sistemi”nin Yaydiğin Kavşağı ile Çimento Köprülü Kavşak güzergahları beyninde Güven Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı marifetiyle kurulumunun tamamlandığını açıkladı.

Çorum- Ankara yolu ile Samsun yolu çıkışı arasında 10 bin 656 metrelik bölümde koşa yönlü Sayı Farkı Sürat Sistemi’nin bulunduğu bölgelere sürücüleri bilgilendirmek üzere trafik belen ve uyartı levhaları yerleştirildiğini anlatan Çipo, “Otomobiller için 70 kilometre, kamyon, kamyonet ve otobüsler için 50 kilometre olup başka vesait ise Karayolları Trafik Yönetmeliği 100. Maddesinde tamlanan sürat limitleri Karayolları 73. Idarehane Şefliğince gidiş geliş bel ve uyartı levhaları yerleştirilmiştir. Kent Asayiş Idare Sistemi (KGYS)/Plaka Tanışıklık Sistemi (PTS) ile belirtilen noktalarda ve güzergahlarda yapılan yordam ihlal denetimlerinin yanında gidiş geliş güvenliği algısının güçlendirilmesi, vatandaşların can ve dünyalık güvenliğinin sağlanması için kamu kavşaklarda usa vurma kendisine gidiş geliş kuralları ihlalleri (güvenlik kemeri takmamak, kırmızı ışıkta terk etmek ve araç kullanırken el telefonu kaplamak vb.) işleyen sürücülere müteveccih bütün üzerinden denetimler artırılarak yakalanma riski duygusunun anlı tutulması üzere tedbirler alınmıştır. Temmuz ayı içerisinde duyurusu yapılan EDS-PTS projesi 15 Ağustos’tan itibaren Yaydiğin Kavşağı Çimento Köprülü Gaga güzergahları ortada çift taraflı yerine sayı farkı cevvaliyet denetimi başlamıştır” dedi. – ÇORUM

Share: