Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Yetersiz referans sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu içre bulunan Yetersiz Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Güçlükle müracaat sonuçlarının birinci fazda dubara oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini dahi çözümleme, çekim ve uygulama kendisine üç asıl başlıkta inceliyoruz”

Ancak referans süreçlerini ‘çözümleme, plan ve uygulama’ olarak 3 asıl başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci tonga işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet adına tamam çalışmalarımızı marifet odaklı benzeri şekilde hepsi ile ayrımsız herkes yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, traksiyon ve uygulama namına üç asıl başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Esas amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara iskân sürecini sunma akıcı şekilde, arz bol, tüvana bire bir koordinasyon ile yapmak. Öncelikle kamu başvuruların cümlesi afaki tıpkı şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını tercüman olmak isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun sayısal altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Nazır Kasapoğlu, “Biliyorsunuz eskimemiş eğitim bilimi talim yılı için başvuruları başlattık. Bunun için 12 amme kurumu eliyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Yetişek Bakanlığı, Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Iş ve Sosyal Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Familya ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital olarak tasdik edilen altyapı ile çözümleme edildi. Başvurusu makbul sevgili öğrencilerimiz, dirimsel, başarı ve toplumsal genişlik kriterleri esas alınarak sayısal ortamda afaki tıpkı şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına bildirme yakın vekâlet yurdundan yutmak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, üçkâğıt aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Birinci fazda toplanmış elverişsiz başvurularının yüzdelik 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda arz çok talebi almış olmamıza karşın tarihimizin arz efdal dek oranını gerçekleştirdik. Mevki adına bir numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı ancak faaliyetlerinin dünyada eşi aynı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, MEMLUK yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik aynı istikbal oranı ile hem bile bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 toprak cümlesi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye andıran ilde de ikinci safha yerleşimlerin bitirilmek üzere olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tutmak amacıyla 41 ülke merkezimizde tüm başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde de bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tahsis etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hep yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: