710 gramlık Arden süt kuzusu, 130 günce mücadelesini minimini yüreğiyle kazandı

710 gramlık Arden bebek, 130 günlük mücadelesini minimini yüreğiyle kazandı

“Yaşamaz” denilen 710 gramlık Arden çağa hayata tutundu

Dr. Türker Borucu: “Kanguru yöntem, Arden bebeği hayata bağladı”

MANİSA – Manisa’dahi gebeliğin 24. haftasında 710 gram yerine dünyaya mevrut Arden süt kuzusu, Salihli’deki hususi bir hastanenin kuvözünde geçirdiği 4.5 mahiye otama süreci sonunda ailesine kavuştu. Arden süt kuzusu, 130 periyot sonraları 3 kilo 200 gram ve 40 santim uzunluğa ulaştı.

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde Ses Aykıran (27), 24 haftalık hamileyken gürpedek tevellüt sancılarının artması sonucu Manisa Izzet Bayar Üniversitesi Hafsa Hükümdar Hastanesine gitti.

Hemen doğuma alınan Aykıran, sezaryenle 710 gram ve 32 santim uzunluğunda ayvaz bebek dünyaya getirdi. Yaşamasının çokça ağırlık olduğu belirtilen Arden çağa, sevk edildiği Salihli’deki hususi ayrımsız hastanenin Yıpranmamış Doğan Kilolu Bakım Ünitesinde tedaviye alındı. Önsezi ve teneffüs sorunları hayat dolu Arden bebek, doktor ve hemşirelerin müşfik ellerinde hayata tutundu. Arden süt kuzusu, 130 gün bilahare 3 kilo 200 gram ve 40 santim uzunluğa ulaşarak mukavim hayat mücadelesini kazandı.

“130 günce kip dirim mücadelesi”

Arden bebeğin sevk ile hastaneye geldiğini tamlayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Türker Borucu, “24 haftalık dünyaya gelen Arden süt kuzusu, geldiğinde solunum cihazına bağlıydı. Dünya geneli bu nev bebeklerin can şansı aşağı çokça bağan, yüzde 80’i ilk bir hafta içerisinde kaybediliyor. Bizimde işimiz haddinden fazla zordu. Kuvözde anne karnına yakın benzeri yassı istihzar çalıştığımız gibi, kol yerine elimizden gelenin olağandan yaptık. 52 boyunca solunum cihazına ilişkin kalırken, 35 çağ boyunca burnundan teneffüs desteğine devam ettik” dedi.

“Maltalık mücadelesini o minimini yüreğiyle kazandı”

Sürecin çok dokuz canlı geçtiğini anlatan Dr. Borucu, “Tagaddi, teneffüs ve önsezi sorunları yaşarken, Arden bebeğimiz iki kere üstelik gözünden işler olma durumunda kaldı; fakat Arden bebek tahminimizden haddinden fazla henüz hararetli daha çok. Bu 130 gün süren hayat mücadelesini o minicik yüreğiyle kazandı. Doğduğunda Arden çağa 710 gramdı; fakat bu süreçte kilo kayıpları oldu, 500 grama kadar düştü. 130 günün böylelikle 3 kilogram 200 gram ağırlığında, sağlıklı benzeri şekilde annesine tasdik ettik” diye konuştu.

“Kanguru yöntem, Arden bebeği hayata bağladı”

130 günlük sürecin Arden süt kuzusu ve ailesi içre pres geçtiğini sözlerine ekleyen Dr. Borucu “Annesi değme dönem ahenkli namına hastaneye ziyaretine geldi. Bizde geldiği gelişigüzel dönem bebeği annesinin kucağına vererek er veladet zımnında temel ve süt kuzusu arasında kopan bağı kanguru yöntemiyle uyguladık. Bu kanguru bakımı bebeğin metin taburcu olmasında haddinden fazla haddinden fazla enerjik oldu” dedi.

Arden bebeğini 130 dolaşma bilahare kucağına alan esas Seda Aykıran ise “Arden bebeğimi pek sürecin böylecene kucağıma aldım. Henüz ilk 5 maaş benzeri bebeğin yaşadığını on paralık görmemiş ve duymamıştım. Onu biz yaşadık ve kazandık” diye konuştu.

Share: