“Çocuk ve yenidoğanlarda ayn tansiyonu konusunda titiz olun” uyarısı

Hamle Üniversitesi Tababet Fakültesi Göz Hastalıkları Temel Olgun Dalı Akademisyen Prof. Dr. Zeynep Magnezit, göz tansiyonunun (karasu) çocuklarda yahut yenidoğan bebeklerde erken fark edilmemesi yerinde mihman müşahede kaybına neden olabileceği uyarısında bulundu.

Eskişehir Taşı, “56. Ulusal Oftalmoloji Kongresi” kapsamında geldiği Antalya’bile AA muhabirine, glokomun yüksek göz tansiyonuyla alelumum karakterize olan tıpkı hastalık olduğunu söyledi.

Normal tansiyonlu hastalarda da görülebildiğini dile getiren Patal, “Asıl karakteristik özelliği göz sinirinde süreğen ayrımsız hasar, benzeri kayıp olması. Karasu, genellikle belirti vermeyen çokça sinsi aynı hastalık, yıllar içre eğer otama edilmezse körlükle sonuçlanabiliyor.” diye konuştu.

Eskişehir Taşı, ayn tansiyonunun rüyet alanı kayıplarıyla yahut tanı konulmazsa müşahede kaybıyla da ortaya çıkabildiğini anlatım etti.

Rutin muayenelerin önemine bel fail Aktaş, şunları kaydetti:

“Rutin klinik sondaj sırasında şüphelenip ‘Acaba bu hastada göz tansiyonu olmasın’ diyerek istikşaf ettiğimiz hastalarda genellikle teşhis koyuyoruz. O yüzden rutin muayenelerin öneminin altını yemek istiyorum. Glokomun eşsiz alt tipleri var, köşe kapanması glokomu dediğimiz. Onlarda dahi çıban, cebin ağrısı bazı bazı görmede puslanma gibi şikayetler cins. Bu şikayetlerin kategorik araştırılması lazım. Karasu yönünden hastalarımızın bitirmiş olup, tıpkısı ayn doktorunun kontrolüne gitmeleri lazım.”

“Erken tanıda çare tedavisiyle nöbet alabiliyoruz”

Lüle Taşı, ailesinde ayn tansiyonu olanların kontrollerini aksatmaması gerektiğini, genetik geçişli olduğu üzere bu ailelerdeki lüzum erişkin çağında gerekse çocukluk çağındakilerin koca tıpkısı risk faktörü teşkil ettiğini söyledi.

Aile bireylerinin hastalık öyküsünün araştırılması gerektiğini anlatan Eskişehir Taşı, “Kâh durumlarda glokomun riski artabilir. Eğer bir kişide şeker hastalığı varsa, henüz geçmiş gözünden sadme geçirmişse, elan önceki ayn içi cerrahiler geçirmişse veya teferruatlı sürekli steroid muhtevalı ayn damlaları kullanmışsa bu bireylerde ayn tansiyonu vuku sıklığı daha fazla oluyor. Glokom çocuklarda yahut yenidoğan bebeklerde de ortaya çıkabiliyor. Bu noktada esas babaların beraberinde göz hekimlerinin, yenidoğancıların ve pediatristlerin kurnaz olmasını öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk Oftalmoloji Derneği Karasu Birimi Üyesi üstelik olan Denizköpüğü, “Gelişimsel, anne karnında oluşan aynı boyut. Bu çocuklarda genellikle gözde nema, gözün korneasının çapında çoğalma, bulanıklık, sulanma, ışığa duyarlık, gözünü azaltma gibi bebeklerde şikayetler oluşturabiliyor. Öncelikle er tanıda çare tedavisiyle kez alabiliyoruz. Ancak çocukluk çağında ve bebeklerde ortaya sâdır glokomun tedavisi alelumum cerrahi olmakta.” dedi.

Share: