Keyif-Sen Umumi Başkanı Durmuş’tan sıkı dışına revan doktorlara ilgili istimara Açıklaması

Keyif-Sen Umumi Başkanı Eli Açık Durmuş, kamu hastanelerinde etkin doktorların maaş ve şahıs haklarının iyileştirilmesi üzere düzenlemeler yapıldığını belirterek, “Elverişsiz dışına giden doktor arkadaşlarımız var. Bu doktor arkadaşlarımızın birlikte tekrardan Türkiye’ye dönmesi ve kamu sağlık hizmetine karışma olmaları gerekiyor.” dedi.

Sendikanın, Antalya’de bir otelde planlı Genişletilmiş Organizasyon Yetişek Toplantısı’na katılan Durmuş, AA muhabirine, “Beyaz Düzeltme” yardımıyla doktorların kamu hastanelerine dönmeye başladığını söyledi.

Türkiye’bile nitelikli hekimler yetiştiğini dile getiren Durmuş, bu doktorların ülkede kalmasını istedi. Durmuş, “Türkiye’nin nitelikli insan kaynağı sıkıntılı dışında temenni görüyor. Umum dünyada hekim ihtiyacı var, keyif çalışanı ihtiyacı var. Ülkeler, bu ihtiyaçlarını aynı taraftan kendileri yetiştirirken benzeri taraftan bile haricen alıyor. Türkiye’nin hekimleri çok nitelikli olduğu için dar dışındaki afiyet sistemleri Türkiye’deki hekimlere ayn dikmiş durumda.” diyerek konuştu.

Değişik ülkelerin talebinin yanında, doktor maaşlarındaki adaletsizliğin üstelik büyümüş herif kaynağının mahdut dışına gitmesinde aktif olduğunu rapor fail Durmuş, son yapılan düzenlemelerle bunun önüne geçildiğini anlattı.

“7 bin doktor kamuya aktarılma başvurusu yaptı”

Durmuş, doktorların amme hastanelerine dönmeye başladığına işaret ederek şunları kaydetti:

“İstifa edip hususi sektöre geçmiş, çekilme edip özel muayenehane açan ve ricat edip mahdut dışına revan hekim gruplarımız vardı. Deminden çekilme sonrası gün amacıyla vekillik ilana daha çok ve 7 bin hekim arkadaşımız kamuya dönmekle ait referans yaptı. Keyif Bakanımız sabık günlerde bunun 6 bininin kamuya döndüğünü açıklamıştı. Yani bu haddinden fazla şanlı bire bir miktar. Türkiye’nin tarihinde bu kademe aynı misil gerçekleşmiş değildi. Mahdut dışına revan hekim arkadaşlarımız var. Bu hekim arkadaşlarımızın dahi tekrardan Türkiye’ye dönmesi ve amme sağlık hizmetine karışma olmaları gerekiyor. Orada çok mutlu olmadıklarını, çok abat olmadıklarını biliyoruz. Yapmış olduğumuz görüşmelerde daraç dışındaki şartların Türkiye’den çokça daha mebzul olmadığını biliyoruz.”

Az dışına giden doktorların dönüşüne ilgilendiren iş yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Durmuş, “Türkiye’bile akıbet düzenlemeler yapılmadan ilk aksayan sistemden yağlık ancak dışına revan doktor arkadaşlarımız oldu. Bu arkadaşlarımızın tekrar Türkiye’ye dönmesiyle ilişkin hem ataşelerimiz hem büyükelçilerimiz üzerinden iş yapılarak Türkiye’deki şartların düzeltildiği bildirilmeli. Onların yine Türkiye’ye dönmeleri ile dayalı bile apotr olup yol gösterilmesi gerekiyor. Zira Türkiye’üstelik kıytırık nitelikli âdem kaynağına, hekimlere ihtiyacımız var. Bu arkadaşların tekrardan yurda dönmelerini sağlayabilirsek hem amme sektörünün hekim ihtiyacını karşılamış oluruz hem hususi sektörün bile doktor noktasında takı yaşamaması açısından koskocaman tıpkı hamle atılmış evet.” değerlendirmesinde bulundu.

“İyi ücretlerle çalışabilmelerinin önü küşade olacak”

İstifa sonrası kamuya dönen doktorlarla ait da yasa düzenlemesi yapılması talebinde bulunan Durmuş, şunları anlatım etti:

“Arkadaşlarımızın sözleşmeli olarak çalışabilmesinin önündeki 2 almanak engeli kaldırırsak, istihdamda zorlanılan Maşrık ve Güneydoğu’ya hekim atamasının önünü açmış oluruz. Bu çokça yüce, benzeri kanun düzenlemesini gerektiriyor. Bakanlığımıza tığ buradan bu mesajlarımızı vermiş olalım. Sayın Bakanımıza bile genel müdürlerimizle yapmış olduğumuz görüşmelerde birlikte bu konuyu kendilerine ifade ettik. Ayrımsız aranjman yapılırsa kontratlı statüde çalışıyorken çekilme etmiş olan arkadaşlarımızın kamuya döndüklerinde tekrardan sözleşmeli olup ferah ücretlerle çalışabilmelerinin önü açılmış olacak. Bu yüce aranjman hayata geçirilirse hekim camiasının bunu üstelik memnuniyetle karşılayacağına inanıyorum.”

Share: