19. Uluslararası Bodrum Bale Festivali sona erdi

19. Uluslararası Bodrum Bale Festivali sona erdi

Festivalin kapanışı Güldestan ile yapıldı

MUĞLA – Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen 19. Arsıulusal Bodrum Bale Festivali, İstanbul Kerem Opera ve Balesi’nin “Güldestan” eserinin gösterimi ile sona erdi.

Hars ve Turizm Bakanlığı Heybet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü eliyle, Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde düzenlenen 19. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 6 Ağustos haset İspanyol Aida Gomez Raks Topluluğu’nun Flamenko gösterisi “Carmen” ile başladı.

Şevket Opera ve Balesinin oylumlu klasiklerinden “Romeo ve Jüliet”, İzmir Izzet Opera ve Balesi’nin “Tün” ve “Bach Alla Turca”, Mersin Ağacı Oran Opera ve Balesi’nin “Hamlet” temsilleri ile devam eden 19. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, kapanışı İstanbul Devlet Opera ve Balesi Gündeş Dans Topluluğu’nun “Güldestan” ünlü eseri ile yaptı.

Koreograf ve eğitmen Beyhan Murphy’nin 2004’te Mercan Ata ile hazırladığı, o günden bugüne Mersin, Antalya, Samsun, İzmir ve İstanbul kalkmak amacıyla 5 Şevket Opera ve Balesince beledi sahnelerinde ve Hollanda, Çin, Almanya, Şimal Makedonya, KKTC, Bosna-Hersek, Cezayir, Fransa ve Arnavutluk’ta sahnelenen “Güldestan”, Bodrum’üstelik dahi iri beğeni topladı.

Libretto ve koreografisi Beyhan Murphy, müzikleri Mercan Balığı Dede’ye ilişik Güldestan’ı çokça sayıda sanatsever izledi.Share: