Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

– Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini dahi analiz, plan ve aplikasyon namına üç temel başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı Mikro müracaat sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu zarfında kâin Elverişsiz Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Az başvuru sonuçlarının bir numara fazda okus pokus oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini birlikte analiz, plan ve aplikasyon kendisine üç anne başlıkta inceliyoruz”

Ensiz referans süreçlerini ‘analiz, plan ve aplikasyon’ olarak 3 ana başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci alengir işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Nezaret olarak cümle çalışmalarımızı olgun odaklı bir şekilde tüm ile tıpkısı herkes yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, plan ve uygulama yerine üç ana başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Esas amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara iskân sürecini sunu akıcı şekilde, yer verimli, aktif tıpkı koordinasyon ile gerçekleştirmek. Öncelikle tam başvuruların kâffesi afaki benzeri şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını izah etmek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital enfrastrüktür verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz eskimemiş eğitim öğretim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun için 12 kamu kurumu tarafından, ÖSYM, YÖK, SGK, Doğruluk Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Mesai ve Içtimai Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Karı ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital kendisine konfirmasyon edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz, gelir, sükse ve sosyal nitelik kriterleri asıl alınarak dijital ortamda nesnel aynı şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına en andıran bakanlık yurdundan başlamak sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, intizam aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Birinci fazda hep mikro başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda arz fazla talebi almış olmamıza karşın tarihimizin sunu erdemli ığrıp oranını gerçekleştirdik. Mevki yerine bir numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı güçlükle faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkısı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, KÖLE yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzde 80’lik ayrımsız istikbal oranı ile hem da birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 diyar topu topu ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mail ilde dahi ikinci faz yerleşimlerin tamamlanmak üzere olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere meydan verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak için 41 devlet merkezimizde tamam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde de bu yerleşimi ikinci safha sürecinde angaje etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler.”Share: