Yurtlar ücretsiz tahsis edilince gençlerin tercihi “Diyarbakır” oldu

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından yararlanan 626 zihayat, yaz tatilinin bire bir bölümünü eylemek amacıyla binlerce yıl farklı medeniyetlere beşiklik eden, tarihi ve turistik mekanlarıyla dolay plana sâdır bayrı şehir Diyarbakır’ı tercih etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Haziran’da yaptığı açıklamanın ardından, Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının yaz tatilinde gençlere 81 ilde seçilen KYK yurtlarında ücretsiz konaklama imkanı sunması, bahir yerine kavurucu sıcağa karşın “tarihe yolculuk” gitmek isteyen gençlerden üstelik büyük rabıt gördü.

Valizini toplayıp yola koyulan öğrencilerden kimi trenle bazı otobüsle birtakım dahi uçakla, kimi vakit sıcaklığın 40 dereceyi aştığı Diyarbakır’a geldi.

15 Temmuz’dan bu yana özellikle İstanbul, Ankara, Samsun, Sivas doğmak için Türkiye’nin ciharıyek yanından kilometrelerce öğün hatim ederek kente gelenlerin sayısı 626’ya ulaştı.

Kentte konaklayacakları, kendileri amacıyla özel kendisine hazırlanan Süleyman Bin Halid Kız Mektepli Yurdu ile Halid Bin Velid Koca Öğrenci Yurdu’nda işyar personel eliyle karşılanan çoluk çocuk odalarına yerleşti, farklı bölgelerden gelen akranlarıyla tanıştı.

Tarihi atmosferde gezintiye sâdır çoluk çocuk, UNESCO Dünya Bırakıt Listesi’nde düzlük düzlük tarihi surlar, İçkale Müze Kompleksi, İslam aleminin 5. Eş-i Şerif’i olarak akseptans edilen Ulu Cami, Ongözlü Güreşçi Köprüsü ve Hasanpaşa Hanı kabilinden ecdat yadigarı eserleri, kültürel mekanları ve tabii güzellikleri rüyet fırsatı buldu.

“100 tüvana henüz Diyarbakır’a karışmak için rezervasyon yaptırdı”

Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü Yurt İdare Birimi Şube Müdürü Fethiye Yayın, AA muhabirine, 15 Temmuz’de başlayan ve 1 Eylül’e büyüklüğünde devam edecek proje kapsamında kentte iki mektepli yurdunu gençlere tahsis ettiklerini söyledi.

“Şu esas büyüklüğünde 626 gencimiz proje kapsamında ilimizi müzakere etti, Diyarbakır’ımızı tanıma fırsatı buldu, gezdiler, gördüler. Bizler bile onları ağırlamaktan çokça nazik bahtiyarlık duyduk. Müracaatlar değme geçen çevrim artarak devam ediyor. Tahminî 100 zihayat daha Diyarbakır’a gelmek için rezervasyon yaptırdı.” ifadesini kullanan Eser bu gençlerin bile gücük zamanda yurtlara antre yapacağını belirtti.

Yurda gelen gençleri Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun mektubuyla karşıladıklarını anlatan Im, gençlerin zamanlarını güzelce geçirmesi yerine ellerinden mevrut hizmeti sunduklarını dile getirdi.

Iz, Türkiye’nin bir nice ilinden mevrut gençlerin kentten bahtiyar tıpkısı şekilde ayrıldığını ifade etti.

“3 günü komple mahmul geçirerek Diyarbakır’ı gezmeyi düşünüyoruz”

Sivas’tan gelen Rümeysa Polat, arkadaşıyla, Bakanlığın sunduğu fırsatla evvel namına Ankara’yı ülfet ettiğini henüz sonradan çok merak ettikleri Diyarbakır’a geldiklerini aktardı.

Bu projeyi haddinden fazla hayır bulduğunu anlatan Çelik, okuyarak öğrenmek yerine tarihi yerleri durumunda ülfet etmenin elan çalışkan olduğunu belirtti.

Polat şöyle devam etti:

“Diyarbakır’ı iptila ediyordum, arkadaşım anlatıyordu. Hakeza aynı punt verildiğinde görmek, gelip tarihi yerlerini girmek istedim. 3 haset mahmul yoğun geçirerek Diyarbakır’ı gezmeyi düşünüyoruz. Buraya trenle geldik, güzeldi gezi. Geldiğimizde bize çokça koruyucu oldular. Buraya ati arkadaşlara dahi tavsiye ederiz.”

“Tarihi yerlerin tamamını gezmeyi düşünüyoruz”

Ankara’dan gelen Seher Cengiz dahi proje kapsamında kente geldiğini, ücretsiz yurt imkanından faydalandığını söyledi.

Arkadaşıyla kentin tarihi ve turistik yerlerini gezdiklerini anlatan Cengiz, “Yurtta konaklıyorum ve herhangi bir ecir ödemiyorum bunun amacıyla. Benim için bir punt oldu. Öğrenci olduğum için pozitif ayrımcılık oldu. Yurtta gayet güzel karşıladılar bizi. Girişimizi yaptıktan sonradan odalarımıza geçtik ve odalarımız bile gayet konforluydu. Arkadaşımla Diyarbakır’ın tarihi yerlerini gezeceğiz. Şu dakika Ongözlü Güreşçi Köprüsü’deyiz, Ulu Cami’ye gideceğiz. Tarihi yerlerin tamamını gezmeyi düşünüyoruz.” dedi.

“Burası tarihiyle ayn kamaştıran tıpkısı kent”

Şanlıurfa’dan gelen Mikail Gümüş ise projeyi duyduğunda uzun zamandır planını yaptığı Diyarbakır ziyaretini gerçekleştirmeye değişmeyen verdiğini dile getirerek ahit boyu kenti gezdiğini, akşam da vurmak için yurda döndüğünü aktardı.

Gümüş, “Bura gayet pir, herhangi bir tip koruyucu oluyorlar bize. Onlara teşekkür ederim. Ongözlü Güreşçi Köprüsü, Diyarbakır Surları, Dört Ayaklı Minare üzere tarihi yerleri gezdim. Evire Çevire yerlerdi. Bura tarihiyle ayn kamaştıran tıpkı kent, sevdim.” ifadesini kullandı.Share: