Yüzyıllardır bire bir yöntemle kaynatılıyor

Üzümün başkenti Manisa’bile hasat sezonunun sona ermesiyle alay malay rustik mahallelerde yüzyıllardır aynı yöntemle pekmez yapımına başlandı. Ince ve sarp tıpkı sürecin ardından hazırlanan pekmezler özellikle İzmir ve İstanbul gelmek için it canlı çok şehirden müşteri buluyor.

Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümün başkenti Manisa’de hem sofralık üzümlerde hem bile kurutmalık üzümlerde sezon sona erdi. Manisa genelinde istihsal çekirdeksiz Sultani üzüm dolay plana çıkarken, ara sıra bölgelerde pekmez yapımına uygun iri taneli farklı türlerde üzüm üretimleri dahi yapılıyor. Hasat sezonu bitiminin peşi sıra kentin kırsal mahallelerinde yüzyıllardır tıpkısı yöntemle pekmez yapımına dahi başlandı. Üzümü ezerek suyunu çıkaran pekmez üreticileri, şıra adı verilen üzüm suyunu dinlendirdikten sonraları hususi benzeri toprakla karıştırarak kaynamaya bırakıyor. Sabahleyin saatlerinde odun ateşiyle yakılan ocaklarda detaylı bire bir köpürme sürecine giren şıra, içindeki toprağın mayalanması sonrası pekmeze dönüşüyor. Bereket durumuna alın daim karıştırılan pekmez, henüz sonraları soğumaya bırakılıyor. Hazırlanan pekmezler elan sonraları özellikle kış aylarında geçmek üzere sırça kavanozlara alınıyor.

Pekmez yapımının aşamalarını anlatan pekmez üreticisi Ahmet Samanlı, “Normalde Manisa’da yaşıyorum ancak pekmez mevsimi geldiğinde köyüme geliyorum. Tıpkı ay pekmez kaynatıyorum. Özlük tabiiyet bulunmayan amma komşularımızdan üzüm alıyorum. Daha sonradan pekmez yapıyorum. Şet makinesine üzümü getirip döküyoruz. Burada ezildikten sonradan mayalanıp pekmez oluyor. Aynı ton üzüm yaklaşık 200 kilogram pekmez getirir. Tığ satıcının işine yaramayan üzümleri alıyoruz. Bizim amacıyla de gani oluyor” dedi.

Pekmez yapımının print ve ince bire bir proses olduğunu söyleyen Şerife Özbek, “Burada kaynatıyoruz. Elan bilahare soğumaya bırakıyoruz. Üzüm kestikten sonradan suyunu çıkarıp yerey döküyoruz. Henüz kazanlarda kaynatarak soğutmaya alıyoruz. Yer pekmezin mayasıdır. Yerey koymadıktan sonraları pekmez olamaz. Mayalandıktan sonraları pekmez evet. Çileli bire bir hisse senedi. Yapması print. 3 saat kaynaması sürüyor. Odunu fazla atarsan güzel oluyor. Tığ bu işi kıymak kar gelmek amacıyla yapıyoruz. Aliağa’dan, Şakran’dan Bergama’dan geliyorlar, İstanbul ve Kocaeli’nden müşterilerimiz geliyor” diye niteleyerek konuştu.

Şifası saymakla bitmiyor

Pekmezi besin değerleri yapıldığı meyveye göre ayrım gösterse de gani tıpkısı enerji kaynağı olduğu biliniyor. Uzmanlar vasıtasıyla bile tüketilmesi önerilen pekmez, B1 ve B2 vitaminleriyle beraber metin çok minerali da barındırır. Pekmez hele günlük kalsiyum, potasyum ve magnezyum gereksiniminin balaban aynı kısmını karşılayabiliyor. Mineral miktarının çok ve emilim oranlarının erdemli olması nedeniyle hamile ve çocuk emziren annelerin yanı sıra hastalıklarından etraf düzelme dönemindeki kişilerin beslenmesinde makro düzlük alıyor. Öte yandan krom yönünden bile zengin olan pekmezin bazı yönlerden baldan elan ensesi kalın bir caize maddesi olduğu biliniyor. – MANİSA

Share: