Isıtıcı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Herhangi bir ısıtma mühendisinin dikkat ettiği ilk şey, ısıtıcı tipidir. Bunun nedeni, doğru cihazın konforlu bir yaşam ortamı oluşturmanıza ve aile üyelerinizin güvende ve sıcak olduğundan emin olmanıza olanak sağlamasıdır.

Bu kısa makalede, farklı ısıtıcı türlerine ve nasıl çalıştıklarına bakıyoruz. Bazı ısıtıcı türleri, belirli durumlarda diğerlerinden daha faydalıdır.

Elektrikli ısıtıcılar genellikle elektrikli sıcak su ısıtıcıları ve elektrikli radyatörler şeklindedir. Fanlı ısıtıcılar, özel tasarım ısıtıcı konvektör, endüstriyel tip ve infrared ısıtıcı panelleri içermektedir.

Elektrikli ısıtıcılar, güç kablosu veya elektrik şebekesi gibi bir elektrik güç kaynağı tarafından ısıtılırken konveksiyon veya radyasyonla çalışır. Elektrikli radyatörler, odanın içindeki havayı ısıtmak için elektriği kullanırken, fanlı ısıtıcılar esas olarak ısıtılmış havayı bir havalandırma kanalından taşımak için elektrik kullanır. Endüstriyel tip, gıda işleme endüstrileri, metal işleme tesisleri, kağıt fabrikaları ve ilaç üniteleri gibi çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılabilen özel bir elektrikli ısıtma türüdür.

Tavan kızılötesi, endüstriyel tip bir ısıtıcı, radyant ısıtma sistemidir. Tavandan ısı yayarlar. Bu tür bir sistem, odayı ısıtmak için fosil yakıtlar, elektrik veya su kullanmaz.

Endüstriyel Isıtıcılar geniş bir yelpazede ısı yayarlar ve birçok amaç için kullanılabilirler. Bir operatör tarafından programlanmaları ve kontrol edilmeleri gerekmediğinden çoğunlukla endüstriyel uygulamalarda ısıtma için kullanılırlar – bu onları depolar, fabrikalar ve garajlar gibi yüksek tavanlı geniş alanları ısıtmak için uygun hale getirir.

Endüstriyel tip kızılötesi elektrikli ısıtıcı, konvektör elektrikli ısıtıcı veya döner elektrikli ısıtıcı olarak da bilinir. Elektrik anahtarları aracılığıyla binanın kablo ağına bağlanan yüzeyinde bulunan elektrik dirençlerinden ısı yayan metal çerçeveli dönen bir tamburdan oluşur.

Dünya elektrikli ısıtıcıların kullanımına doğru ilerliyor. Elektrikli ısıtıcılar evin yatak odaları, oturma odaları, mutfak ve banyo gibi farklı alanlarında kullanılmaya başlandı.

Radyant ısıtıcılar, kapsama alanı boyunca daha tutarlı bir sıcaklık sağladığı ve diğer ısıtma yöntemlerine göre daha uzun ömürlü olduğu için endüstriyel veya ticari alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yağlı radyatör monte edildiği odanın ısınmasını sağlar ve elektrikli radyatörler gibi duman çıkarmaz. Klima için daha yüksek elektrik faturaları ödemek istemeyen ancak yine de bir termal oda alanına ihtiyaç duyan küçük işletmeler için kullanışlıdır. Mekan ısıtmalarının yanı sıra aynı mekanların havasının temiz ve düşük nemli olması gerekiyor. İşte bu ihtiyaca cevap vermek için Trotec, ısıtma sistemleri dışında nem alma cihazı ve hava temizleyici cihazlar üretip tedarik ediyor.

Endüstriyel ısıtıcılar tipik olarak fanların havayı radyatör borularından itmesini ve ısıtılmış havayı odaya eşit şekilde dağıtmasını gerektiren konvektör tipi ısıtma ekipmanlarından daha sessizdir.

Endüstriyel tip ısıtıcı, fanlı ve konvektörlü ısıtma göbeğine sahip radyant ısıtıcı türüdür. Endüstriyel tip ısıtıcılar dış mekanda kullanıma uygundur. Büyük binalarda ve fabrikalarda da kullanılırlar.

Kızılötesi Isıtıcı: Bu, bir oda veya binanın içindeki havayı ısıtmak için radyant ısıtma teknolojisini kullanan bir kızılötesi ısıtıcıdır. Çalışması için gereken tek şey elektriktir ve bir odanın tavanına veya duvarlarına kolayca monte edilebilir.

Elektrikli Fanlı Isıtıcı: Elektrikli fanlı ısıtıcı, binanın içindeki sıcak havayı dışarıdaki soğuk havayla birleştirerek ısı üretmek için konveksiyon kullanır.

Tavan Kızılötesi Isıtıcı: Bir tavan kızılötesi ısıtıcı, ünitenin tavana monte edildiği alanın altındaki kullanıcılara ağrı yaymadan etrafındaki havayı ısıtmak için kızılötesi radyasyon kullanarak ısı üretir.

Share: