Yağmur İstanbul’u hava aldı! İşte dar geneli hava şartları raporu

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü yoluyla yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak: Ülkemiz genelinin parçalı ve çokça bulutlu, Marmara’nın kuzey ve gün doğusu su, Karadeniz, (Eskişehir aut) İç Küçük Asya, Doğu Akdeniz, Şarki Anadolu ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin boğanak ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dış) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yaka kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın gün batısı kesimlerinde yerel akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Albeni sıcaklıklarının; kuzey, bağırsak ve batı kesimlerde sezon normallerinin 4 ila 8 aşama altında, doğu bölgelerde zaman normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle şimalli yönlerden belli belirsiz, ara sıra itidalli kuvvette, Marmara, Şimal Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Doğu Akdeniz kıyıları ile Doğu Küçük Asya’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop aut) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kıyı kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin gün doğusu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde yerel akva olması beklendiğinden yaşanabilecek zıt şartlara alın (ansızın hâkim, taşma, yıldırım, yağmur anında sağlam rüzgar vb.) tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Şimal Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Şark Akdeniz kıyıları ile Şark Rum’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli adına (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin şimal ve şarki çevrelerinin sağanak ve gök curcunalı bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerli sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlanmış geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Yıldız Ege kıyılarında şimalli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, Şarki Akdeniz ile Antalya çevrelerinin espaslı boğanak ve asuman gürültülü sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; öğleden sonra Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın yıldız ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın batı ilçelerinde yerel akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Şarki Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Eskişehir dış bölge genelinin espaslı boğanak ve asuman patırtılı bora yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin doğu ilçelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, mıntıka genelinin espaslı boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında evcil akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, toprak genelinin espaslı bora ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kalaba çevreleri ile Tokat’ın gün doğusu ilçelerinde domestik olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ŞARKI ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, toprak genelinin espaslı bora ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda cenuplu yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin bora ve asuman patırtılı boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.Share: