Parkinson hastası mütekait hoca us kırma ile mücadelesini kazandı

36 almanak sarıklı olan Osman Kavcar, 55 yaşındayken hayatını etraflıca etkileyen Parkinson ile tanıştı. Yürüme güçlüğü ile başlayan hastalık belirtileri devir geçtikçe ilerledi ve yazı yazamaz, imza birlikte atamaz kuzuluk geldi. Mesleğine şiddetli ile ilişkin bir öğretmen olan Kavcar, antlaşma içerisinde öğrencilerine yetememeye başladığını hissetti. Fethiye’den otama amacıyla İstanbul’a mevrut Kavcar, Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Cereyan Bozuklukları Merkezi (PARMER), Hatır ve Asap Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yüksek Silah aracılığıyla gerçekleştirilen liyakatli us kırma tedavisi ile Parkinson hastalığını yenerek, hayata yeniden “merhaba” dedi.

2013 yılında Parkinson’un geçmiş belirtileriyle karşılaşan Osman Kavcar, hastalık bulguları ilerledikçe yazısında bozulmalar meydana geldi, hassaten imza dahi atamaz oldu. Gün geçtikçe tepkilerini taharri edemez ve dershane defterini da tutamaz arkaç gelen Kavcar, 2017 yılında Parkinson hastası olduğunu öğrendi.

“PARKİNSON OLDUĞUMU BENIMSEMEK MUFASSAL ANTLAŞMA ALDI”

Osman Kavcar hastalık sürecini şu sözlerle anlattı:

“Çok etken bire bir imal var, bu sebeple Parkinson hastası olacağım aklıma gelmezdi. Tanılama konulduğunda nasıl benzeri hastalık olduğunu bilmiyordum bile. 2013 yılında ilk belirtilerini göstermişti, yaklaşık 4 yıl sonradan dahi Parkinson olduğum kesinleşti. Bu dönemde çor bulgularım arttı. Kollarımda, bacaklarımda tutukluk, yürümede engel ve konuşmamda bozukluklar yaşıyordum. Çok ağladım, Parkinson olduğumu benimsemek teferruatli zaman aldı. Hareketlerimi ağız ağıza kısıtlıyor olması çok acı tıpkısı duyguydu. Yaşamayan kimse bu duyguyu anlayamaz. Ailemle alay malay araştırmalarımız sonucu otama üzere İstanbul’a geldik ve Dr. Mehabetli Silah’a ulaştık. Lazım değerlendirmeler sonucu doktorum operasyon önerdi. Şurası açık yüreklilikle söyleyebilirim ki, ameliyattan sonradan balaban tıpkı değiş yaşadım. Şu zaman kendimi haddinden fazla ferah hissediyorum. Spora ve sevdiğim şeyleri yapmaya bitmeme edeceğim. Seçkin ahit söylediğim kadar sonuna büyüklüğünde ilerledim, pes etmedim ve başardım. Bu hastalıkla savaşım ettim ve ben kazandım.”

Ameliyattan sonradan öz kabilinden sarıklı olan eşi, kızı ve torununa kavuşma heyecanı içinde olan Osman Kavcar şöyle bitmeme etti:

“Bire Bir doktor babası kendisine oğluma bu süreçte beni boydak bırakmadığı ve cemi süreci strateji ettiği üzere öncelikle ona çokça teşekkür ederim. Muğla üstelik beni bekleyen ve faaliyetler sürecimi anlatacağım bir nice kayırıcı var. Temas birine kendimi gösterip hangi kadar mebzul olduğumu terennüm etmek istiyorum.” dedi.

PARKİNSON HASTALIĞINDA ZAMAN BEYİN PİLİ İLE GERİ ALINIYOR

Operasyonu sükse ile gerçekleştiren Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER), Bellek ve Asap Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh Parkinson hastalığına ve us nakız tedavisine ilgilendiren şu bilgileri verdi:

“Parkinson hastalığı, beyinde “dopamin” adı verilen tıpkısı maddenin eksilmesiyle ortaya sâdır ve genelde müstakbel yaşlarda görülen vakayiname nörolojik tıpkısı hastalıktır. Hatır bu hücrelerin yüzde 60 ila 80’ini kaybettiğinde hastalık bulguları ortaya çıkmaya başlar. Vücudun aynı tarafında henüz dolay planda girmek için ellerde “servet sayar” tarzda titreyiş, hareketlerde yavaşlama, kolların beden salınımına iştirak etmemesi ve vücuda ekli olarak yürünmesi; bakışlarda donuklaşma ve yüz mimiklerinde tenakus ile birlikte “maske yüz” diye niteleyerek anlatım edilebilen yüz boş, kıytırık adımlarla ve öne eğilerek yürüme kadar belirtileri bulunmaktadır. Parkinson hastalığının mir tedavisi ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinin mahdut kaldığı ya da acı çare canip etkilerinin yaşandığı durumlarda karın pili tedavisi yüz gülünç sonuçlar vermektedir. Us pilleri, eş beyni içerisinde herhangi bir noktaya zindelik akımı verebilmeyi, böylelikle elektrik akımı sunulan bölgedeki karın hücrelerindeki elektriksel aktiviteyi uyarmayı ya de baskılayabilmeyi sağlayıcı cihazlardır. On yıllık benzeri Parkinson hastası karın melez tedavisi ile hastalığının önce yıllarına köylü döndürebilmektedir. Bu tedavi sebebiyle bağımsız yaşayamayan, sosyal hayattan kopan eşhas yeniden özgür kişi şansı bulabilmekte, mehabetli benzeri kısmı ise mesleklerini gene yürütme edebilmektedir. Bu hastalarımızdan biri olan Osman Bey’in Parkinson ile mücadelesinde geldiğimiz bu nokta hepimiz üzere mutluluk donör. Kendisinin ve bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.”

Share: