Vekil Varank, Sedir Umumi Kurulundaki bütçe sunumuna TOGG ile geldi (5)

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “60 yıl evvel Kıvrılma otomobilinin hikayesi Meclis’in uğrunda serencam bulmuştu. Birileri öyle bir milli projeyi hazmedememişlerdi. Tığ da bugün Türkiye’nin otomobilini, Togg’u Sedir’e getirdik. Bu gururu vatandaşlarımız görsün istedik.” dedi.

Bakanlığının bütçe görüşmelerine katılmak için Meclis’e Togg otomobil ile gelen Varank’a, AK Fırka Kol Başkanı İsmet Yılmayan ile MHP Ekip Başkanvekili Erkan Akçay birlikte zevcelik etti.

Kırmızı renkteki otomobili Divan Haysiyet Kapısı önünde otopark eden Varank, burada gazetecilere açıklama yaptı. Varank, “Türkiye’nin 60 almanak heyecanı, 60 almanak hayali gerçeğe dönüşmüş. Ben basın mensuplarımızda da o heyecanı görebiliyorum.” ifadelerini kullandı.

Varank, şunları kaydetti:

“Bugün Sedir’imize Togg’la, Türkiye’nin çekicilik projesiyle geldik. 60 yıl ilk Inhina otomobilinin hikayesi Meclis’in uğrunda son bulmuştu. Birileri öyle ayrımsız milli projeyi hazmedememişlerdi. Biz bile zaman Türkiye’nin otomobilini, Togg’u Sedir’e getirdik. Bu gururu vatandaşlarımız görsün istedik. Aslında Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda bana bahis attılar, ‘Madem Togg var sebep onla gelmedin’ diye. Ego da muhalefeti dinledim, onların tavsiyesine uygun aynı şekilde Togg’u buraya getirdik. İnşallah zaman boyunca burada olacak, milletvekillerimiz gelip görebilecekler.”

“Türkiye’nin Otomobili Projesi”nin Türk insanının, mühendislerinin inanınca neleri başarabileceklerinin genişlik adamakıllı göstergesi olduğunu vurgulayan Varank, bunu benzeri kavrayış projesi kendisine gördüğünü dile getirdi.

Varank, böyle ayrımsız vizyonu ortaya koyacak politik iradenin çokça oylumlu olduğunu belirterek, “Babayiğitlerin, mühendislerimizin, teknisyenlerimizin bu projede iri emeği var amma hakeza benzeri önsezi projeyi anlamak, aynı başlangıç babayiğitlik gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mız esas yürekli kendisine bu projenin arkasında durdu, sonuna kadar destekledi. Hamdolsun Togg zaman Meclis’imizin önüne geldi.” diyerek konuştu.

Togg’un 29 Ekim’de dizi film üretim bandından inmeye başladığını bildiren Varank, buraya getirdiği aracın bile dizi üretim bandından çıkan test ara bulucu olduğunu söyledi.

Tip onayı alındıktan bilahare araçların satılabilir arkaç geleceği bilgisini veren Varank, şirketin, lacerem bir eş stratejisi uygulayacağını car edeceğini, mart ayında birlikte satışa başlanacağını aktardı.

Varank, bakanlıkların bu ara bulucu kullanıp kullanmayacağının sorulması üstüne, “Bakanlıklar bunu kabul etmek üzere sıraya girer diye niteleyerek düşünüyorum. Haddinden Fazla evire çevire aynı dil. Hem size bire bir yiğitlik hissi veriyor, tıpkı zamanda geniş bire bir miftah.” yanıtını verdi.

Bakan Varank, yolda gelirken kendilerini görenlerin gülümsediğini, kornalarla esenleme verdiğini tabir etti.

“Hava duyduk”

DÜRÜST Fırka Takım Başkanı İsmet Yılmayan, Togg’un açılışına gittiğini ancak araca ilk defa bindiğini belirterek, “Çalım duyduk.” dedi.

Bükülme otomobillerinin dahi Divan’e geldiğini anımsatan Yılmaz, “Bu dönemle o dönem arasındaki biricik fark, milli iradeye tevakki etmek ve milli iradenin gereğini adına aktarmak. Millet hangi isterse bu hile onu yapıyor. O dönemde millet istemez miydi? Bükülme otomobilleri zaman hayatımızda olsa rastgele iki kişiden birisi kıvrılma otomobili kullansa dizge çalım duymaz mıydı? Amma milletin iradesiyle yönetenlerin iradesi rastgele antlaşma çakışmıyor. O dönüş çakışmadığı dönemdi. Bu dönme ulus iradesiyle devleti yönetenlerin iradesinin kesiştiği, birleştiği ayrımsız yasakçı. Kurum duyuyoruz. Ülkemiz için aynalı hayırlı olsun” değerlendirmesinde bulundu.

“Kervan yolda düzülür” ifadesini kullanan Yılmayan, eksikleri olsa bile Togg’un daha bile gelişeceğini belirterek, emeği geçenlere, risk düz kahramanlara teşekkürname etti. Yılmaz, “Tanrı bu milletin yolunu, bahtını belirgin eylesin.” diye konuştu.

MHP Ekip Başkanvekili Erkan Akçay üstelik çok mutlu olduğunu, tarihi ayrımsız ajanda yaşadıklarını dile getirdi. “Yakınmak istiyorum.” diyen Akçay, 61 yıl önceki burukluğun iri benzeri heyecan ve hasrete dönüştüğünü söyledi.

Türkiye’nin kaybolan yıllarını telafi ettiğini kaydeden Akçay, “Yavuz uğurlu olsun.” dedi.

Akçay, yolda gelirken gördükleri vatandaşların gözündeki ışıltının alelacayip ayrımsız deme tabir ettiğini vurgulayarak, Türk milletinin haddinden fazla daha nazik amal başaracağına inandığını belirtti.

Erkan Akçay, gazetecilerin sorusu üstüne, MHP Genel Başkanı Oran Bahçeli’nin da Togg almak için heyecanla beklediğini dile getirdi.

Daha sonra otomobili incelemek için mevrut AK Fırka Kadro Başkanvekili Mustafa Elitaş bile Türkiye’nin ilk defa zat markasıyla ayrımsız otomobil üreteceğine meni ederek, “Devrim arabasının önünü kesenler, onların torunları, Togg’un önünü kesemeyecekler.” diyerek konuştu.

Share: