Varank: “Gençlerimizin ufku imdi kutuplara, Gökyolu galaksisine büyüklüğünde uzanıyor”

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “20 yılda gelişigüzel alanda yerlilik oranlarını yükselttik ama bu muhalefetin yerliliğini bire bir nev yükseltemedik. Müşavir Amerika’dan, finansman Londra’dan, akıl Almanya’dan. Lafa gelince ‘Togg’un neresi yerel?’ Asıl sizin nereniz evcil? İthal muhalefetsiniz.” dedi.

Varank, TBMM Umumi Kurulunda, bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin kuruntu ve eleştirilerini yanıtladı.

Yaptıkları yatırımların katma değer yerine Türkiye’ye köylü döndüğünü tamlayan Varank’ın, “Çipo polat üretiminde Avrupa’nın 1 numarası ki? Çimento üretiminde Avrupa’nın 1 numarası kim? Yer cam üretiminde Avrupa’nın 1 numarası ki? Beyaz pırtı üretiminde Avrupa’nın 1 numarası ki? Ticari araç üretiminde Avrupa’nın 1 numarası kim?” şeklindeki sorularına DÜRÜST Tümen milletvekilleri bütün ayrımsız ağızdan “Türkiye” yanıtını verdi.

Icra Vekili Varank, “20 yılda on paralık üretimlik kurulmadı.” yalanının dile getirildiğini aktararak, üretimevi sayıları son 20 yılda yüksek oranda artan Malatya, Konya ve Adana Hacı Sabancı organize uran bölgelerinin fotoğraflarını gösterdi. Varank, “‘Türkiye’birlikte üretimevi kurulmuyor.’ diyenlere sesleniyorum, tamam bunlar ne, pamuk tarlası mı? Zaman 124 OSB’dahi fabrika kuracak bir tane tıpkı boş parsel birlikte kalmadı. Takkadak son 1 yılda 20 yıpranmamış OSB kurduk, 33 yıpranmamış OSB dayamak üzere çalışmalara başladık. Bu sene içerisinde Gaziantep’te 70, Kocaeli’bile 54, Aksaray’da 41, Balıkesir’da 39, Çorum’bile 25, Amasya’de 20, İzmir’da 14, Sivas’ta 11 fabrikanın açılışını yaptık. Biz 26 şehirde 468 fabrika açarken Kılıçdaroğlu sarığıburma çeviriyordu, burulmuş.” diyerek konuştu.

Söz konusu fabrikalara ilgili “devletin değil özel sektörün yatırımı olduğu” yönünde söylemler bulunduğunu birlikte anımsatan Varank, “Siz ne çağda yaşıyorsunuz? Merak ediyorum, 6’lı masanın tutum anlayışı hangi? Liberal ekonomiden mi yana, sosyalist ekonomiden mi? Danışmanına bakarsanız neoliberal ekonomiden. Kılıçdaroğlu’na bakarsanız üçü üstelik değil, filhakika İYİ Tümen’ye fikrini soran namevcut. Ama bugüne kadar hangi vaat ettiklerine baktığınızda ne düşündükleri arasında. Ülkesindeki yatırımcıları kovalayan, ‘şirketleri batıracağını, ahali koyacağını’ söyleyenin, rengine coğrafyasına göre sermaye ayrımı yapanın tutum modeli, olsa olsa faşizm ekonomisi tamam.” sözlerini sarf etti.

“Teknolojiden anladığınız Amerika ile online angajman kurmakmış”

Mustafa Varank, Türkiye’nin uygulayım bilimi açılımının zaman cümle dünyanın gündeminde olduğuna meni ederek, şunları kaydetti:

“97 teknopark, 1567 AR-GE ve tasarım merkezi, kuluçka merkezleri, TEKMER’ler, 222 bin AR-GE çalışanı ve henüz nicesi. Amma birileri gidiyor, teknolojiyi binlerce kilometre uzakta arıyor. Bu büyüklüğünde zahmete hangi lüzum var? CHP Umumi Başkanı’nın Türkiye’birlikte kapısına dayanmadığı çalım kalmadı. Gelişigüzel fırsatta kameraları alıp kurumlarımızın önünde dikildi. Sayın Kılıçdaroğlu, teknolojiyi on bin kilometre uzakta arayacağına, 400 kilometre ötedeki TOGG fabrikasının, milli AR-GE kuruluşumuz TÜBİTAK’ın, inovasyon ekosistemimiz Bilişim Vadisi’nin kapısına dayansaydın ya o devir sunma modern teknolojileri, arz başarılı projeleri yerinde görürdün. İşte TEKNOFEST’e gittin, gençlerimizin iz açıcı projelerini durumunda gördün amma maalesef o birlikte yarar etmemiş. Hiçbir öz anlamamışsınız. Meğer sizin teknolojiden anladığınız Amerika ile online angajman kurmakmış.”

Teknolojinin geldiği noktayı söylemek istediğini dile getiren Varank, ödemesi unutulan cıvıltı faturalarının online ödenebildiğini ve hamburger siparişinin birlikte online verilebildiğini söyledi. Varank, “Aranızda öyle uygulayım bilimi uzmanları var ki Genel Asamble salonunda çökertme telefonundan online birli da oynayabiliyorsunuz.” ifadesini kullandı.

Türk mühendislerce tasarlanıp üretilen lazer algılayıcı çevir sesi çipin fotoğrafını ayrımsız eline alarak gösteren Varank, çipin kilo başına ihracat değerinin 388 bin dolar olduğunu bildirdi. Kılıçdaroğlu’nun ÇAKER ziyaretinde hangi teknolojinin ön plana çıktığını soran ve gayrı eline hamburger fotoğrafı düz Varank, “İşte bizim uygulayım bilimi gündemimiz, aha CHP’nin teknoloji gündemi. Evelallah aziz milletimiz 20 yıldır olduğu üzere bu iki fotoğrafın, bu iki vizyonun arasındaki farkı en evire çevire şekilde değerlendirecek. Türkiye’ye yarışır vizyonu Topluluk İttifakı’nın sunduğunu benzeri defa elan tescilleyecek.” diye niteleyerek konuştu.

“Umum heybetiyle Gazi Meclisimizin kapısının önünde duruyor”

Mustafa Varank, evcil ve milli makine Togg üstüne muhalefetin eleştirilerini sıralayarak, şöyle konuştu:

“Demincek dahi ‘Bu araçlar Türkiye’birlikte üretilmiyormuş, İtalya’dan getiriliyormuş.’ İnsaf. Togg amacıyla ‘Hani nerede bu makine?’ diyordunuz, yekpare heybetiyle Gazi Meclisimizin kapısının uğrunda duruyor. Zoom toplantısı yapmayı uygulayım bilimi zannedenler, teknoloji sanki elde etmek istiyorlarsa Meclisin önüne gidip bakabilirler. Bu milletin 60 almanak hayali lacerem gerçeğe dönüşmüş, Türk mühendisleri neyi nail çıkıp görebilirsiniz. O büyüklüğünde karalamanın, iftiranın konusunda gidip bakmaya utananlar vardır diyerek işte ben onun fotoğrafını az buçuk evvel gösterdim. Bu projeyi hayata nâkil babayiğitlerimiz, mühendis, uygulayımcı ve emekçilerimiz, bu ülkenin inanınca neleri başarabileceğini bize gösterdiler. Onlara gönül borcu borçluyuz.”

Varank, imkan, sınama ve kabiliyet olsa da yürek olmadan bu kabil işlerin başarılamayacağını dile getirerek, o yüreğin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’üstelik olduğunu söyledi.

CHP milletvekillerinin namına laf atması konusunda Varank, “Haddinden Fazla erinçsiz olduysanız siz dahi Kılıçdaroğlu’nun hamburgerli fotoğrafını basıp gösterin. Sizin vizyonunuz o.” cevabını verdi.

Togg’un yerliliğini sorgulamaya müteharrik muhalefetle karşı karşıya olduklarını tabir eden Varank, bu eleştirilere haddinden fazla kere cevap verdiğini anımsattı.

AK Öğür olarak sonuç 20 yılda seçkin alanda yerlilik oranlarını yükselttiklerini fakat tıpkısı başarısızlıkları bulunduğunu söyleyen Varank, “20 yılda değme alanda yerlilik oranlarını yükselttik amma bu muhalefetin yerliliğini bire bir tür yükseltemedik. Danışman Amerika’dan, finansman Londra’dan, akıl Almanya’dan. Lafa gelince ‘Togg’un neresi yerli?’ Ana sizin nereniz yerli? İthal muhalefetsiniz siz, ithal.” sözlerini gider etti.

Bu arada TBMM Başkanvekili Haydar Akaret, Varank’a, “Bu parlamentoda kâin dizge yerlidir.” dedi.

Varank’ın sözlerine CHP milletvekilleri aksülamel gösterdi. DÜRÜST Fırka ve CHP milletvekilleri arasındaki düğme bahis atmalar konusunda Haydar Akar, birleşime uzaklık verdi.

“Taş üstüne taş koyan ki varsa alt bölüm yapmadan destekledik”

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, muhalefetin “teşvikler ve destekler yandaşlara gidiyor ya bile tek işe yaramıyor.” şeklindeki iddialarını “müptezel eleştiriler” olarak nitelendirerek, bu konuda otomotiv sektöründe faaliyet gösteren kudretli bire bir şirketi kat sayı gösterdi.

DÜRÜST Tümen iktidarı döneminde yatırımlarını büyüten şirketin, Avrupa ve Ortadoğu’de tanıdık bire bir ayraç haline geldiğini söyleyen Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bire Bir firma geçtiğimiz yıl Bakanlığımızdan kullanılmamış envestisman üzere 100 milyon teklik yatırım heveslendirme belgesi aldı. Türkiye ekonomisine, AK Fırka iktidarına güvenip eskimemiş yatırımlar özne hakeza firmaları elbette destekleyeceğiz. Bu firmanın sahibi CHP Saylav Sayın Tahsin Tarhan. Namına yatırımları amacıyla çokça teşekkürname ediyorum. Bakanlığımızdan 100 milyon teklik teşvik belgesi kayran CHP Mebus Sayın Tahsin Tarhan bile mı taraftar? Akıbet 4 yılda, 18 CHP’li şehremaneti için 29 isteklendirme belgesi düzenledik. Bunlardan altısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gitti. O bile mı taraftar? Ülkemizde envestisman işleyen, taş üzerine taş koyan ki varsa ayrım yapmadan destekledik, desteklemeye bitmeme edeceğiz.”

Elindeki grafiği gösteren Varank, “Türkiye şu anda girişimcilik alanında zer çağını yaşıyor. Sizin gözlerinizi yumduğunuz, kulaklarınızı tıkadığınız temel işte tekmil adına bu. Türk ‘start-up’lar 2020 yılında 154 milyon dolar yatırım aldı, 2021’bile bu tutar 1,6 milyar dolara ulaştı. Bu yılın geçmiş 9 ayında henüz şimdiden 1,5 bilyon doları yakaladık.” diyerek konuştu.

Kalkınma ajanslarının de gençlere envestisman yapacak fonlara katılmasına yönelik düzenlemeyi hayata geçirdiklerini anlatan Varank, CHP’nin bu düzenlemenin iptali için Esas Mahkemesine gittiğini anımsattı. Varank, şöyle devam etti:

“Biraz yakınlarında olun, sahih. Bir yandan ‘Fon kuracağız.’ diyeceksiniz özge yandan bizim kurduğumuz fonları baltalamaya çalışacaksınız. Deminden de Kılıçdaroğlu huruç Türkiye’ye mülk yağdıracakmış. Mahdut dışından 3 yılda 325 bilyon dolar fon getirecekmiş. Sen evvel tuttuğun danışmanı getir. Bittabi ayrımsız bile saf dünyalık meselesi var. Henüz düne büyüklüğünde Londra’daki tefecilerden dünyalık dilendiğimizi sav ediyordu. Kendisi oraya gidince temiz para bulduğunu söylüyor. İngiltere’de, Rusya’nın 31 milyar dolar, Katar’ın kısaca 40 milyar dolar yatırımı var. Sizin o gittiğiniz fonlar, Şimendifer, Suudi Arabistan, Rusya, Müttehit Fellah Emirlikleri’nin paralarını dağıtıyor. Bu paralar doğrudan Türkiye’ye gelince sulu, Londra üstünden gelince temiz öyle mi? Bittabi temizlediniz bu paraları? Buckingham Sarayı’nın çamaşırhanesinde mi yıkadınız?”

“Gençlere vaat ettiğiniz takkadak samandan ibaret”

Nazır Varank, ortaöğretim öğrencilerinin kutuplar konusunda proje yapacağını ve o projesiyle ay kategorik bayrağı kutuplara taşıyacağını belirterek, “İşte biz gençlerimize bu ufku verdik. Gençlerimizin ufku imdi kutuplara, Samanyolu galaksisine büyüklüğünde uzanıyor. Sizin gençlere vaat ettiğiniz hemen samandan ibaret.” dedi.

Gençlere lüks bir olacak Türk gök yolcusunun seçiminde imdi akıbet aşamaya geldiklerini anlatan Varank, “Ay misyonunda kullanacağımız melez roket motorunun feza ortamındaki testlerine başladık. Avrupa’nın sunu nazik biricik zerre aynasına eş Şark Küçük Asya Gözlemevi’nde evvel ışığı önümüzdeki yıl almayı planlıyoruz. Aynı sayın vekilimiz ‘Uzay Üssü inşa etmek CHP’ye felek olacak.’ dedi. Siz uzayla önceki tıpkısı zoom bağlantısı çağ bile üssünü sonradan kurarsınız.” ifadelerini kullandı.

Bilimi popülizm ara bulucu adına değil Türkiye Yüzyılı’nın anahtarı olarak gördüklerini vurgulayan Varank, “Üniversiteleri, zat köhnemiş ideolojilerinin kurtarılmış bölgeleri fora etmek isteyenlere direnim, biz üniversitelerimizi dünya ile yarışır ayla aktarmak üzere çalışıyoruz. Bu yıl 205 değişik üniversiteden 12 bin araştırmacımızın bilimsel makalelerini destekledik. 177 üniversitenin 4 bin 500’ün üzerinde AR-GE projesine kısaca 900 milyon lira, TÜBA ile 2 bine andıran bilgi insanına toplamda 44 milyon teklik destek verdik.” şeklinde konuştu.

Mustafa Varank, 100. yıl bütçesinin, bu yolda AR-GE’nin, inovasyonun ve eklenmiş değerin bütçesi olacağını söyleyerek, ömre bedel olması temennisinde bulundu. (5)

Share: