Esenlik Bakanı Kayırıcı, bakanlığının 2023 yılı bütçesi üstünde konuştu Açıklaması

Keyif Bakanı Fahrettin Insan, 85 yaşından büyüklerin her birini ayrımsız hekime birey edilmesine müteveccih tıpkısı program başlatacaklarını bildirdi.

Eş, TBMM Genel Kurulunda bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin fikir ve eleştirilerini yanıtladı.

Eş, beherglas vatandaşın sağlığının kendilerine yaşama olduğunu, bakanlığın tüm faaliyetlerini yürütürken parafin önlüğü üzerinde hissederek akıntı ettiğini söyledi.

Son günlerde kamuoyunun gündeminde olan “yapmacıklı hekim” haberlerine değinen Eş, gündeme mevrut bağımsız örneklerin mecmu aynı afiyet teşkilatını lekelememesi gerektiğini vurguladı. Kayırıcı, “Bu tür cılız durumları milletimizin gündeminde tutmanın, sağlık ailemize beis verdiği ortadadır. Kimseye bile faydası yoktur. Tek densizin önlüğümüzün beyazına sıkıntılı sürmesine cevaz etmeyiz.” diye niteleyerek konuştu.

Adını hekimlerin giydiği önlüğünün beyazından kayran bir ıslah hareketi başlattıklarını anımsatan Âdem, “Beyaz düzeltme” ile sağlık çalışanlarının zat haklarını iyileştirdiklerini; mesai hayatlarını ilişik tıpkı kol yıpranmamış aranjman yaptıklarını hatırlattı.

Herif, “Daha Çok dilek rahatlığıyla diyebiliriz kim bu çevrim damgasını vurması muhtemel sav çözülmüştür. Bence, sonuç 5 yıldaki iki şişman başarıdan biri budur. Bu başarıyla hekim istifaları niteliksiz sayıların bile altına indi. Bu konuda bize verdiğiniz destek üzere hepinize teşekkürname ederim.” dedi.

-“6 bin hekim kamuya döndü”

Parafin Reform’un amaçlarından birinin gailesiz hekimlerin uzmanlık eğitimlerine müteveccih olduğunu vurgulayan Insan, tıpta eksperlik sınavında tarihi bir rekor kırarak yüzdelik 99 yerleşme gerçekleştiğini belirtti.

Kayırıcı, “Ayrımsız başka amacı hekimlerimizin kamuda çalışmayı yeğleme etmelerini sağlamaktı. ‘Beyaz Reform’ ile önce etapta tahminî 6 bin doktor kamuya aktarılma yaptı. Bunu dahi başardık. Demin vakit tıpkısı gayrı garaz olan vatandaşımızın aldığı hizmetin buut ve niceliğini artırmaya geldi. Nasıl bunu birlikte başaracağız.” ifadelerini kullandı.

MHRS üzerinden alınamayan randevular olduğu yönündeki eleştirilere değinen Adam, bunun üzere toprak memleket, sayrılarevi sayrılarevi, hekim doktor çalıştıklarını vurguladı. Makul benzeri aşamaya geldiklerini tamlayan Koca, fakat hala yapacak çokça gelişim olduğunu ve sorunu çözeceklerini belirtti. Âdem, “Bütçe görüşmelerimizin komisyon safhasında randevusuna gelmeyen yüzdelik 25 vatandaşımız olduğunu söyledim. Gelinmeyen termin sayısı, üzerinden 10 çevrim geçmeden yüzdelik 21’e geriledi. Milletimiz kez gösterildiğinde o yolu sunma gani şekilde yürümeye hazır. Çözeceğiz. Kimsenin endişesi olmasın.” dedi.

Âdem, sağlık sisteminin hasta alma kapasitesi üstüne sevgili olmadığını, alınan ama gelmeyip halel edilmeyen randevuların, sair hastaların randevu almalarını zorlaştırdığını kaydetti.

Insan, “Elden uzman hekim günce averaj randevu sayımız tahminî 1 milyon. Yılın 10 ayında MHRS üzerinden alınan randevu sayısı ise kestirmece 200 milyon. Günlük randevu sayımız, salgından öncesine kıyasla yüzde 40 artmış durumda. Yılın 10 ayında karı hekimliklerinde yapılan araştırı sayısı 250 milyon.” bilgisini verdi.

Ameliyat sayısının 2021 yılında 6 milyon 600 bin namına gerçekleştiğini; bu yılın 9 ayında ise 5 milyon 800 bin olduğunu, yıl böylecene bu sayının 8 milyonu bulacağını vurgulayan Adam, randevulu ve randevusuz yerine benzeri günde averaj 1,5 milyon hastaya hizmet verdiklerini, 2020’birlikte ayda 13 milyon olan poliklinik tetkik sayısının bu yılın ilk teşrin ayında 26 milyona ulaştığını söyledi.

Koruyucu afiyet hizmetlerinin seçkin zaman öncelikleri olduğunu belirten Kayırıcı, 2023 yılı merkezi hile bütçesinde, havari afiyet hizmetlerine ayrılan kaynağı 84 milyar 39 milyon liraya çıkardıklarını, gerçek yerine 8 intaç arttırdıklarını kaydetti.

Evlilik öncesinde 493 bin kişiye hamaliye testi

Kendisinin bala hekimi olduğunu, tedavi edilen her bir çocuğun yüzündeki tebessümün kıymetini iyi bildiğini belirten Eş, ağrısından ağlayan tıpkı yavruyu gülümsetecek seçme müdahalenin sunulan tamlık emeğe eşit olduğunu anlatım etti.

Evlilik öncesi tarama programına SMA taramasını karışma ettiklerini anımsatan Koca, evlenmek isteyen çiftlere SMA taramasının yapıldığını; SMA riski varsa yeni kurulan bu ailenin bu konuda uyarıldığını dile getirdi. Adam, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yıpranmamış doğan bebeklerde da SMA taraması programa makbuz ve uygulanıyor. Değme yıpranmamış doğana SMA taraması yapıyoruz. Dünyada hem evlilik öncesi hem yenidoğan taraması yapan biricik ülkeyiz. Güzeşte yılın sonunda başlayan SMA tarama programıyla, evlilik öncesinde 493 bin kişiye taşıyıcılık testi, bu yılın mayıs ayında başlayan tarama programıyla birlikte yenidoğan 635 bin bebeğe SMA taraması yapıldı. Bu taramalar cümle doğumları kapsıyor. Sonunda tayin ettiklerimizin tedavisine ercecik başlayabiliyoruz. Tedavisine ercecik koymak çocuğumuzu kurtarabilir. Örnekleri var. Aynı vukuf kurulumuz var. Bu kurul, SMA hastalarını tedavi fail bili insanlarından oluşuyor.”

“Kullanımına genişlik bodur sürede başlanıyor”

SMA Bilgelik Kurulunun önerisine göre akım etiklerini tabir fail Adam, SMA’nın tedavisinde etkinliği tanıt edilmiş benzeri ilacı yıllardır izansız ifa kapsamında tuttuklarını anımsattı.

Insan, “Rastgele bakir tanıda ilacın kullanımına aceleten başlanıyor. Erken kaplamak akıbet adım eleştiri. Bu ilacın kullanımının ağırlık olduğu bire bir grup hastamız amacıyla bile ağızdan alınarak uygulanan ikinci benzeri ilacı daha bilim kurulumuzun önerisi ile otama rehberine aldık. Kullanımına bildirme bodur sürede başlanacak.” dedi.

Kamuoyunun gündemine kalın gelen ayrımsız konunun da gen tedavisi olarak bilinen yeni tıpkısı aplikasyon olduğunu hatırlatan Insan, şu ifadeleri kullandı:

“Bu uygulama konusundaki çekincelerimizi giderecek ilmî çalışmaları izleme ediyoruz. Haber Kurulunun tam iddia oluştuğunu rapor etmesi halinde bu tedaviyi dahi programa almaktan çekinmeyiz. Fakat, yavrularımızın hayatını ailelerimizin umutlarını kimsenin sömürme etmesine cevaz vermeyiz. Global olarak çok kısıtlanmış koşullarda çok biraz hastaya muteber kullanılmamış tedavilerin, makul olmayan hastalara uygulanmasını içeren ampirik icraat var. Bunları adeta bire bir olağanüstü kabil gösteren ve değme hastayı otama edeceği yanılgısına etmen olan ticari simsarlığa ise asla izin etmeyiz. Bu ruh tüccarlığının kemiksiz şekilde karşısındayız.

Bilimin uygulanmasını önerdiği ve kanıta dair ayrımsız gerekçe oluştuğunda uygulamaktan ansız durmayız. Lütfen bu konuyu ilmî çerçevede ele alalım ve bırakalım selen insanları karar versinler. Konunun mali yönü tek ahit gündemimizde olmadı, olmayacak.”

Vekil Adam, topluluk sağlığı üzere eke, eskimemiş projelerinden birisinin dahi Ocak Diş Hekimliği uygulaması olduğunu söyledi. Uçucu uygulamanın 3 ilde başladığı bilgisini veren Insan, “Bugünkü bilgelik ile projenin tek ülkede örneği namevcut. Önümüzdeki günlerde büyüklük geneline yaygınlaştırmanın hazırlıklarını yürütüyoruz.” dedi.

“BAHARAT Projemiz hayata geçiyor”

Bağımlılıkla mücadelenin imdi cümle toplumların gündemi olduğunu tamlayan Icra Vekili Koca, “Bugüne büyüklüğünde bakım veren Amatem ve Çematem’lerin yanında eskimemiş kuracağımız Bağımlılıkla Savaşım ve Rehabilitasyon Merkezlerimiz, gelişmemiş adıyla ILKBAHAR projemiz hayata geçiyor. 10 ilde başlıyoruz. Benzeri çevirgeç ile tabiiyet pençesine sakıt kişileri sunu modern merkezlerde rehabilite yazar toplum hayatından kopmalarını engelleyeceğiz.” diye konuştu.

85 yaş üzere eskimemiş uygulama

85 gözyaşı cisim vatandaşlar üzere yeni benzeri programın başlayacağını açıklayan Âdem, şunları kaydetti:

“Sevecenlik göstermemiz gereken büyüklerimiz amacıyla eskimemiş bir program başlatıyoruz. 85 yaşından büyüklerimizin yani gözyaşı alan çınarlarımızın gelişigüzel birini tıpkı hekim arkadaşımıza emanet etmek istiyoruz. Yeni düzenlememizle, büyüklerimiz çıktı sağlık hizmetini alırken biricik tıpkısı hekim marifetiyle yakından izleme edilip yönlendirilecekler. Bu hepimizin üstünde aynı sorumluluktur. Hepimiz sağlıkla o günlere ulaştığımızda hakeza aynı muameleyi türe ediyoruz. Bu konuda hazırlıklarımızı yaptık. Geçenlerde zar edeceğiz.”

Esenlik Bakanlığının alımını zar ettiği 85 bin afiyet personeli amacıyla “42 bin 500’ünün atamasını şimdi yapıyoruz” diyen Herif, başka yarısını bile geçmiş atamanın bir lahzada peşi sıra alacaklarını söyledi.

Bu personelin 32 bininin polikliniklerde hizmet verecek olan tıbbi sekreterlerden oluştuğu bilgisini veren Herif, “Bu sayede hekimlerimizin gelişim yükünü azaltıp verimliliğini artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca doktor istihdamında zorlanılan yerler üzere kurma edilen 27 bin sözleşmeli hekimle yılbaşından itibaren sözleşmeler yapılacak.” ifadelerini kullandı.

“İlaç soran bulacak, sorun arayan bulamayacak”

Piyasada eksikliği mahsus ilaçlar olduğunu inkar etme üzere tıpkı düşüncesinin olmadığını vurgulayan Insan, icap umar aktif maddelerinin tedariki ile ait global yer sorunu, gerekse seviye farkı kaynaklı fiyatlama problemi olduğunu dile getirdi.

Insan, “Bire Bir apayrı sevgili de kırat güncellemesinin dönemsel kendisine yılda ayrımsız nöbet, şubat ayında gerçekleşmesidir. Bu sıra yaklaştıkça yığılım sorunları kelle göstermektedir. Sorunun farkındayız ve çözümümüz var. Müsterih olunuz. Hastalarımızı naçar bırakmayız. Sorunu bildirme gelişmemiş sürede çözeceğiz. İlaç soran bulacak, sav arayan bulamayacak.” diye niteleyerek konuştu.

Yıllar bilahare aşı üretir hale geldiklerini tamlayan Âdem, “Rahmetlik Arkadaş Saydam’ın ruhunu çalgılı çağanaklı edecek Hıfzıssıhhayı baştan mensur ediyoruz. Bağışıklama programımızdaki aşıların yüzdelik 86’sını bakir Hıfzıssıhha’birlikte kendimiz üreteceğiz. Antrparantez suçiçeği, hepatit ve kuduz aşılarının teknoloji transferi ile üretileceği üç eskimemiş kuruluş projemiz ise ihale aşamasında.” dedi.

Rahim ağzı kanserine etken olan HPV’nin tespiti ve bulaşmasının engellenmesi amaçlı aşılama ile ilişik el haritasının hazır olduğunu vurgulayan Vekil Insan, “HPV taramalarında domestik sınav kiti uygulamasına önümüzdeki günlerde geçiyoruz. HPV aşısı içinse yaş gruplarını dikkate düzlük benzeri planın hazırlığındayız.” ifadelerini kullandı.

“Mecbur kaynağımızı tavan sınırı ile güdümlü ayla getirdik”

Vekil Insan, şehir hastanelerine, alacakları ödemeler için tavan uygulamasını getirdiklerini, böylece yatırımı işleyen işletmecilerin sağladıkları hizmetlerin bedelini tavan sınırının üstünde alamayacaklarını vurguladı. Bu sayede kamuya yükü sınırlandırdıklarının altını çizen Âdem, “Kamuya yükü sınırlandırılan bu miktarın 10 milyar doları önceki olduğunu bilelim. Merbut kaynağımızı tavan sınırı ile güdümlü kuzuluk getirdik.” dedi.

Bakir hastaneler açılırken eskiyen hastanelerin kapanacağına yönelik nahak yere ithamları akseptans etmediklerini tamlayan Adam, şöyle konuştu:

“Etlik Kent Hastanesini açtık ama bulunan hastanelerimizi kapatmadık. Fiziki koşulları haddinden fazla kötüleşenler var, bunları yeniliyoruz. Her birini durdurmak şöyle dursun daha çağdaş şekilde hizmete ahzetmek istiyoruz. Projesi bitirilmek üzere olan Onkoloji Hastanesinin yanına 600 yataklı vagon bakir aynı hastanenin yapımına sunu geç 4 kamer içerisinde başlıyoruz. Dışkapı Hastanesinin yıkımı yapılarak 4 kamer içerisinde buna de 600 yataklı vagon yerine başlıyoruz. Sami Ulus Yavru Hastanesini üstelik yeryüzü geç 4 kamer içerisinde 300 yataklı vagon adına yıkımı yapılarak başlıyoruz. Hani garanti verildiği için hastaneler kapatılıyordu? Yerine daha şişman hastaneler yapıyoruz.”

Bazen hususi hastanelerde herkesi üzen, vicdanları yaralayan keder iş örnekleri olduğunu, hastanelerin hizmetlerini yatırmak zorunda kaldıklarını belirten Eş, vatandaşa hizmet veren aynı müessesenin hizmetinin kesintiye uğramaması gerektiğini vurguladı.

Bundan arz çokça beis görenin gine vatandaşlar olduğunu bildiren Âdem, “Bu konuda mevzuatımızı sizin dahi desteklerinizle düzenliyoruz. Hizmeti kesintiye uğratmadan işlenen fiil ile orantılı ve amme vicdanını önceleyerek gerekiyorsa hoppadak ilgilendiren birimde hizmeti askıya almak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: