Vekil Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep kişmiri yolunun asıl atma törenine katıldı Açıklaması

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, YANLIŞSIZ Parti iktidarları boyunca 20 yılda 100 almanak yatırım ihtiyacının karşılandığını, 2003’den bu yana ülkenin erişim ve bildirişim altyapısına 1 trilyon 670 milyar liranın üstünde yatırım gerçekleştirdiklerini belirtti.

Karaismailoğlu, Nurdağı- Gaziantep kara yolunun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’in ulaşım ağına çetin katacak proje vesilesiyle vatandaşlarla benzeri araya gelmekten hava ve şenlik duyduğunu söyledi.

Gelişmiş ayrımsız medeniyet ve ülkenin yeryüzü büyük göstergesinin erişim ağı ve altyapı olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Kişmiri yolu taşımacılığı, ülkelerin elzem erişim modları ortada yer almaktadır. Hem uluslararası hem dahi sınırlı içi taşımacılık faaliyetlerindeki kilit rolüyle adeta lojistik sistemin kılcal damarı olarak dirimsel bire bir fonksiyona sahiptir. Faziletkâr kalitede, kesintisiz, konforlu ve en son düzeyde emniyetli bire bir bakım sunan, yenilikçi değerlerle bezenmiş, fiyat, kararlı, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin öncüsü olan Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı, kül vatandaşlarımız üzere etken tıpkı yağız yolu ulaşımına imkan sunan yatırımları bir bir hayata geçirmiştir.” diyerek konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, milletten aldıkları güçle Türkiye’nin son 20 yılda gerçekleştirdiği atılımın değme alanda gözle görülür tıpkı biçimde gövde bulduğunu vurguladı.

Türkiye aşkıyla gençlere elan bereketli ayrımsız ati, henüz güçlü ve şişman Türkiye tezyit etmek üzere çalıştıklarını aktaran Karaismailoğlu, “DOĞRU Tümen iktidarı süresince 20 yılda 100 yıllık envestisman ihtiyacı karşılanırken, 2003 yılından bugüne ülkemizin muvasala ve iletişim altyapısına 1 trilyon 670 bilyon liranın üstünde envestisman gerçekleştirdik. Türkiye’yi ulaşımın seçme modunda uluslararası ayrımsız koridora dönüştürdük.” ifadesini kullandı.

“Mukassem kere uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin konusunda çıkardık”

Avrasya Tüneli, Ankara- Niğde Otoyolu, Güç Hükümdar Haklı Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, İstanbul- İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kabil kara yolu projelerini başarıyla bitirdiklerine ve milletin hizmetine sunduklarına değinen Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölünmüş el uzunluğumuzu 6 bin kilometrelerden 28 bin 700 kilometrenin üzerine çıkardık. Esmer yollarımızdaki ulaşım hızını güvenli, konforlu arkaç getirerek trafiğin ve hareketliliğin önündeki engelleri kaldırdık. Boğaz vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle, viyadüklerle aştık. Yağız yollarımızdaki tünel uzunluğunu 13 kattan çok artırarak 664 kilometreye çıkardık. Kişmiri yollarımızdaki ulaşımı, hızı güvenli, konforlu arkaç getirdik. 20 sene geçmiş yaklaşık 8 milyon olan şalter sayısı zaman 26 milyona çıkacak olmasına rağmen bugün eş olduğumuz bölünmüş kat ağı ile trafik kazası oranları ve birey kayıplarını yüzdelik 82 düzeyinde azalttık. Konforlu ve emniyetli yollarımızla ulaşımın kalitesini yükselttik.”

Karaismailoğlu, ‘Durmak bulunmayan, yola bitmeme” sözüyle 2053 yılına büyüklüğünde esmer yolu hedeflerini belirlediklerini anlatım ederek, “Önümüzdeki 30 yılda mukassem sefer uzunluğumuzu 38 bin kilometrenin üzerine, otoban uzunluğunu birlikte 8 bin 300 kilometrelere çıkarmayı hedefledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık namına Türkiye’yi çağın ötesindeki yeniliklerle buluşturmak üzere balaban çaba gösterdiklerini belirten Karaismailoğlu, 20 yıldır verdikleri sözleri adına getirmenin özgüveniyle çalışmalara bitmeme ettiklerini dile getirdi.

Türkiye’nin her alanda büyüyen, birbirinden önemli projeleri hayata geçiren, yaptığı yatırımlarla hemen bölgesinde değil küresel planda ana baziçe kuruculardan biri haline geldiğini vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Yaptığımız projelerle, istihdama, ticarete, ekonomiye bindi oluyor, adeta kabımıza sığmıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Nöbet medeniyettir’ diye niteleyerek bizlere açtığı gönençli yolda, vatanımıza ve milletimize hizmet vermeyi sürdürmenin gururunu yaşıyoruz. Rastgele yıl belirlediğimiz sefer haritasıyla yapılan binlerce kilometre yolla, köprüyle, viyadükle ülkemizin her bir köşesini ulaşılabilir kıldık.”

Gaziantep’teki mukassem sefer uzunluğu 433 kilometreye çıktı

Gaziantep’i muvasala ve iletişim altyapısıyla elan de istikbal taşımanın boyunlarının borcu olduğunu anlatan Karaismailoğlu, “Gaziantep’in 2003’te 116 kilometre mukassem yolu vardı, 433 kilometreye yükselttik. Zaman tahminî 4 bilyon liralık proje bedeliyle Gaziantep-Nizip-Birecik Yolu, Nizip-Karkamış Yolu, Islahiye-Hassa-Kırıkhan Yolu, Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep Yolu, Osmaniye-Nurdağı Yolu, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu, Gaziantep- Kilis Yolu kabil 14 ayrı kara yolu güzergahı ve projemizde da çalışmalarımız devam ediyor.” bilgisini paylaştı.

Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun okkalı kayıt trafiğinin Mersin ve İskenderun limanlarına ulaşımdaki asıl arterlerden biri olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Bu nedenle yolumuzu 54 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü hamam karışım kaplamalı mukassem sefer standardında projelendirilerek imal çalışmalarına başlıyoruz.” sözlerini harcama etti.

Adaletli Karaismailoğlu, Nurdağı-Gaziantep Yolu’nun hizmete sunulmasıyla emin, konforlu ve hızlı ulaşım imkanı sağlanacağını aktardı.

Trafik güvenliğini art seviyeye çıkaracaklarını anlatan Karaismailoğlu, “Bölgede erişim hizmeti sağlayan otoyol ve cesamet yolu arasında ulaşımın daha dengeli dağılmasını sağlayarak, gidiş geliş yoğunluğu rahatlatacağız. Bulunan durumda 60 dakikaya büyüklüğünde çıkan güzergahı 30 dakikaya düşüreceğiz. Yaptığımız defa yardımıyla zamandan 68 milyon lira, akaryakıttan 47 milyon lira başlamak için almanak toplanmış 115 milyon lira artırım edeceğiz. Karbon salınımını bile 9 bin 586 ton azaltacağız. Şimdiden filinta hayırlı olsun.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, temeli atılan yıpranmamış yolun Gaziantep’in, hem dar içi hem dahi sınırlı dışı pazarlarına muvasala kabiliyetini arttırarak, bölgedeki tutum hacminin büyümesine muhteşem tıpkı ulama sağlayacağını belirtti.

Diğer konuşmalar

Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu de projeyi başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Güneydoğu’yu Akdeniz’e, Anadolu’yu Ilımlı Doğu’ya bağlayan yolların kavşağında kayran düz Gaziantep’in, üretim, istihdam ve ihracatta koca merkezler arasında düz aldığına dikkati calip Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Gaziantep’in ticareti, nüfusu ve taşıt sayısının çabukça artmasıyla ortaya sâdır erişim talepleri kapsamında Nurdağı ile tek kat namına angaje olan bulunan yolumuzu mukassem nöbet haline getireceğiz. Bölgede kilolu vasıta trafiğinin Sazak-İskenderun limanlarına ulaşımdaki temel arterler olan yolun 53,7 kilometrelik kesimi 2×2 bölünmüş kez standardına ulaştırarak gidiş geliş konforunu inşallah yükseltmiş olacağız.”

Uraloğlu, ülke genelinde mukassem yolları herhangi bir güzeşte periyot arttırarak kentlerin, vatandaşların taleplerini karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise göreve geldiklerinde şehrin gündeminde bitmeme eden işlerin olduğunu, Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’na yersiz seçme sorunun çözüme kavuşturulduğunu ifade etti.

Gül, yolun temelini alaşağı etmek amacıyla tıpkı araya geldiklerini aktararak, “Kez inşallah kısa sürede tamamlanacak. Bu süreçte bindi veren herkese teşekkürname ederek balkı olmasını diliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Delicesine üstelik yapılacak olan bu yolla ilgilendiren çokça aşkın temenni geldiğini belirterek, dünyadaki krize karşın Türkiye’nin üretmeye ve yatırımlarına devam ettiğini, saraka verdikleri projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Karaismailoğlu, henüz sonra Gaziantep Valisi Gül, Gaziantep Büyükşehir Şehremini Delicesine, SELIM Fırka milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Su Bakbak, Mehmet Sait Kirazoğlu, MHP Mebus Ulvi Muhittin Taşdoğan, CHP Saylav İrfan Kaplan, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile butona basarak yolun temelini attı.

Share: