Varank: “Benimle ilişik yer ufak aynı yöntemsizlik bulamayanlar, akrabalarım üzerinden bana bühtan atmaya çalışıyorlar”

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Benimle ilgili arz ufak bir yolsuzluk bulamayanlar, sunma ufak tıpkı geçersizlik bulamayanlar akrabalarım üzerinden bana iftira atmaya çalışıyorlar.” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ile Milli Yetişek Bakanlığının 2023 yılı bütçeleri üstünde CHP milletvekilleri hezel aldı.

CHP Antalya Saylav Cavit Günahsız, DOĞRU Öğür iktidarında eğitimin kalitesinin düştüğünü istikbal sürdü.

Türkiye’nin çakaralmaz mesai ve iş gücü deposuna çevrildiğini savunan Öz, “Ülkemiz bilimden ırak soylu erki anlayışla ve tercihlerle mi yönetilmeye devam edilecek yoksa türe kâmilen ayrımsız kalkınmayla ve üretime derece veren yıpranmamış tıpkısı anlayışla çağı yakalayan, gelişen dünyada ‘tığ bile varız’ diyen yıpranmamış aynı kalkınma anlayışını mı yeğleme edecek?” diye niteleyerek sordu.

CHP yerine tercihlerinin Türkiye’yi, cumhuriyetin ikinci yüzyılında yeniden kalkındırmak olduğunu anlatan Öz, “Ulus ittifakı yerine toplumun parçalanmamış kesimleriyle gelişigüzel halkımızı biz zenginleştireceğiz. Zaman yaşanan bu yavaş yıkımı tığ ortadan kaldıracağız. Zaman 3,5 milyon insanımız etkisiz, aksiyon arıyor ve bulamıyor. Bu gençlerimiz gelişim bulmada umudunu kaybettiği için daha çok iş aramaktan fariğ durumda. Büyümüş gençlerimiz doktor, mühendis, maharet öge reşit, gençlerimiz güçlükle dışında gelecek arama peşindeler. Bu konuda samimi ayrımsız say yapılmalı, bunun önüne geçilmelidir.” diye niteleyerek konuştu.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, cumhuriyeti kuran Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün, “Istiklal üzere açık oturum zafer yetmez, soylu erki galebe bile gerekir.” dediğini ve bu amaçla 4 yılda 30 üretimevi açtığını söyledi.

Atatürk’ün bilimi, aklı, eğitimi ve bağımsızlığı bilcümle dolay planda tuttuğunu anımsatan Tarhan, “Dünyada uygarlık amacıyla, maltalık üzere, başarı amacıyla ‘En tam rehber ilimdir.’ diyen ulu Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü anlayamayanlardan daha hangi beklenir.” ifadesini kullandı.

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek da 20 yıldır Türkiye’yi yönetenler vasıtasıyla bilgi, uygulayım bilimi ve yatırım alanlarına ehliyetli desteğin verilmediğini ati sürdü.

“Adalet ve Kalkınma Partisi hani uzaya gidecekti?” sorusunu götüren Efe, “Buradan uzay istasyonunu mutlaka Kavim ittifakının olduğu dönemde kuracağımızı, baht olursa merkezinin dahi Samsun olacağını söylüyorum.” diyerek konuştu.

“Bilin ki bu son bütçeniz”

CHP Şanlıurfa Milletvekili Muazzez Aydın, mazot, basma ve yem fiyatlarının 34 hatim arttığını, seçme bölgesi Şanlıurfa’da tarımın hükümet tarafından bitirildiğini iddia etti.

Yurt genelinde pamuğun yüzde 45’inin, fıstığın yüzdelik 42’sinin Şanlıurfa’üstelik yetiştirildiğini, hükümetin, Yunanistan’ın, ABD’nin çiftçisini Şanlıurfalı çiftçiye tercih ettiğini savunan Görgülü, “İşte sizin Şanlıurfa vizyonunuz. Benim Urfa sokaklarında gördüğüm siftah etmeyen esnaf, ürünü dünyalık etmeyen rençper, geçinemeyen zor oldu. Sokakta gördüğüm şahika eden şişkinlik, bunun yarattığı hayat pahalılığı, aylaklık oldu. Bilin kim bu akıbet bütçeniz. Yapılacak önce seçimlerde iktidardan gideceksiniz.” dedi.

CHP Karaman Saylav İsmail Atakan Ünver, hükümetin iktidara geldiğinde yolsuzlukla, yasaklarla ve yoksullukla mücadele edeceği sözünü verdiğini fakat bu işin peşini haddinden fazla erken bıraktığını ati sürdü.

Hükümetin, verdiği sözün altında ezildiğini tez fail Ünver, “Şimdi bunun ezikliği ile anif kuvvete başvuruyorsunuz, oraya buraya saldırıyorsunuz. Herkese balçık atıyorsunuz, mil atmaya çalıştıkça de elan fazla çamura bulanıyorsunuz.” şeklinde konuştu.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP namına bugüne büyüklüğünde milletin hayrına olacak sayımsız kanun teklifi verdiklerini, bu tekliflerin hepsinin reddedildiğini kaydetti.

Özellikle seçme bölgesine yönelik sorunların çözümü amacıyla fındık üreticisinin, öz üreticisinin talepleri doğrultusunda sunulan takrir ve kanun tekliflerinin, içeriğine bakılmadan kudret partisi yoluyla reddedildiğini rapor fail Kayaç, şöyle konuştu:

“Elektriğe, doğalgaza, kömüre yapılan ve milletin belini büken zamlar araştırılsın ve bu fahiş eşit araştırılsın istedik, reddettiniz. Darülfünun öğrencilerimizin dar ve barınma sorunlarının araştırılması ve bu sorunun çözülmesini istedik, reddettiniz. Ev ve iş yeri kiraları bir anda 45 intaç arttı, bunun sebepleri araştırılsın ve bu sav çözülsün istedik, reddettiniz. Görüldüğü gibi çabucacık değme teklifimizi reddettiniz ve esasen her reddinizle milletimizi kıygın ettiniz. Hakeza politika evet mu? Tanrı size vicdan, rahim versin.”

“Cürüm duyurusunda sıfır alçaktır, namerttir”

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, CHP milletvekillerinin konuşmalarının peşi sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer’e saraka verdi.

Varank, CHP Kayseri Milletvekili Kısık Arık’ın, akrabalarıyla ilgili ithamlarda bulunduğunu belirterek, “Benimle ilgilendiren gelişigüzel yasasızlık, yöntemsizlik, yolsuzluk, peşkeş, seçkin kayırma varsa ya da benim bu konularda gelişigüzel dahilim varsa bunu tanıtlama etmeyen, bununla ilgili yanlışlık duyurusunda namevcut alçaktır, namerttir.” dedi. Varank, bu cevabı henüz geçmiş dahi verdiğini hatırlattı.

“Tığ komün hayatı yaşamıyoruz, siz yaşıyor olabilirsiniz.” ifadesini kullanan Varank, şunları kaydetti:

“Ben Mustafa Varank adına 17 yıldır çalışarak siyasetin içerisindeyim. Benimle ilgili arz ufak bir yöntemsizlik bulamayanlar, sunu ufak benzeri hükümsüzlük bulamayanlar akrabalarım üzerinden bana iftira atmaya çalışıyorlar. Esasen söylüyorum, beyninde tıpkı yöntemsizlik, yasasızlık, yolsuzluk varsa tanıtlama etmeyen alçaktır, namerttir. Ben bugüne büyüklüğünde tek haram yemedim, aileme üstelik hiç yasak yedirmedim. Tığ yasak işinden anlamayız ama belli kim siz haramın de uzmanısınız.”

Nazır Varank, tilmizlik döneminde dersine girdiği Prof. Dr. Ayşe Ayata’nın sınıfın ortasında kendisini kaldırıp “Tığ sizin gibilere toplum dışı diyoruz.” sözlerini gider ettiğini belirterek, “Siz bunu ne kabullenemiyorsunuz biliyor musunuz; zira bu büyüklüğünde absürt bir zihniyete eş olabileceğinize siz de inanamıyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

“Kademenin ilerlemesi cezası verilmiştir”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bile Bursa’bile Alevilere yönelik sözleri ile gündeme mevrut hoca hakkında Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının tek işlem yapmadığı yönünde iddiaların ortaya atıldığını ancak bunun akıllıca olmadığını söyledi. Fenomen tekevvün bulduğu andan itibaren sormaca açtığını kaydeden Özer, “Bahis Konusu öğretmene en son ceza olan kademenin ilerlemesi cezası verilmiştir. Ayrıca hoca karşı başsavcılık yoluyla başlatılan muamele bitmeme etmektedir.” diye konuştu.

Vekil Özer, Konya’daki istismar iddialarına ilgilendiren dahi ekol müdürü ve yöneticilerle ilgili adına vekillik yerine sormaca açtıklarını, adı güzeşte şahısın da tutuklandığı kaydetti.

Share: