Van’daki KYK yurtlarında deprem tatbikatları yapıldı

Van’daki KYK yurtlarında hareket tatbikatları yapıldı

VAN – Van’da İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı ile Cahillik ve Spor Bakanlığı Güven Yurtlar Kurumu Umumi Müdürlüğü işbirliğinde öğrenci yurtlarında “Çök Konsept Tutun ve Boşaltma” tatbikatı gerçekleştirildi.

Aişe Sıddıka Erkek Öğrenci Yurdu’nda gerçekleştirilen tatbikata; İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ve AFAD Başkanı Yunus Sezer de enerjik bağlantıyla katıldı. Manevra, İçişleri Bakanı Aristokrat’nun talimatlarıyla Vali ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Saz Şairi Balcı, AFAD İl Müdürü Ulu İhsan Körpeş, Gençlik Spor İl Müdürü Arif Özsoy ve yurttaki öğrencilerin katılımıyla kudretli şekilde gerçekleştirildi. Binadan hariç sâdır Van Valisi Balcı ve öğrenciler, içtima yeri namına belirlenen noktada bir araya geldi.

Tatbikatın ardından açıklamalarda bulunan Ilbay Balcı, Van’da 9 Kasım 2011’de meydana gelen depremde 40 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Düzlük mevrut depremde yaşamını yitirenlere Allah’tan yağmur dileyen Balcı, “Cenabıhak bu kabil afetlerden milletimizi, devletimizi ve ilimizi korusun. Zaman burada 30 binada, kestirmece 8 bin 900 öğrenci ve 500 personelin katılımıyla deprem tatbikatını gerçekleştirdik. Eksiksiz Türkiye’da senkronik yapıldı. Yaklaşık 800 bin hayat katıldı. Manevra liyakatli bir şekilde yapıldı. Memleketimiz sarsıntı kuşağında. Bu konuda vatandaşlarımızın henüz duygun olması gerekiyor” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından Vali Balcı, tatbikata ulama sunan AFAD, UMKE, 112 Müstacel Afiyet ve itfaiye ekipleriyle ışık çektirdi.

Share: