Depremzede füru karı çizdi

Antalya’birlikte Muratpaşa Belediyesi’nin kente mevrut depremzedelerin gıdadan giyime gelişigüzel çeşit ihtiyacın karşılandığı merkezinde torunlar için oyun alanı oluşturuldu. Çocuk gelişim uzmanları ve psikologların gözetimindeki oyun alanında torunlar, rengarenk kalemlerle akva evler çizdi.

Türkiye’yi sarsan sarsıntı felaketinin ardından Antalya’ya getirilen depremzedeler üzere Muratpaşa Belediyesi, Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezlerinde (ASSİM) ücretsiz mağaza açtı. Çocuk bezi ve maması özellikle kalkışmak üzere ana ihtiyaç ürünleri ve giysilerin düz aldığı forma, salon kadar düzenlendi. Giyim Kuşam bedenlerine bakarak askılara asıldı, ayakkabılar numaralarına göre dizildi, şampuan, sabun kadar kovanlık ürünleri birlikte ayrı bire bir bölüme yerleştirildi.

Merkezden AFAD vasıtasıyla konaklaması üzere otellere yerleştirilen evet bile ikametgahı depremin etkilediği illerden birinde olan umum afetzedeler yararlanabiliyor. Model sorumlularından Muratpaşa Belediyesi Çevre Koruma ve Arama Müdürü Ceren Delice, “Diledikleri kadar eşyayı alabilirler. Değme tip desteği belediyemiz sağlıyor” dedi. Belediye Komutan Ümit Tevazulu’ın eşi Bayındırlık Tevazulu da mağazada gönüllülerle birlikte çalıştı, depremzede ailelerle ilgilendi.

Malatya’de 5 şahsiyet ailesiyle depremden kurtulan ve Antalya’daki akrabalarının yanına mevrut Zeynep Demirkol, “Herkesten Allah razı olsun. Çocuklarımın, benim, eşimin bilcümle ihtiyaçlarını karşıladılar” dedi. Antakya’dan gelen Nurdan Ayhan ise “Çok müzaheret gönderen insanlardık. Şimdi yardımları alıyoruz. Kimin ne olacağı anlaşılan değil” diye niteleyerek konuştu. Merkezi sosyal medyadan görüp geldiklerin anlatan Ayhan, “Hakeza düşünmemiştim. Çokça domuzuna bir işleyiş var” dedi.

Şehremaneti başka yandan merkeze mevrut dallar amacıyla üstelik ASSİM bahçesinde bire bir oyun sahası kurdu. Bala hareket uzmanları ve psikologların gözetimindeki oyun alanında çocukların dünyası kendilerine verilen pentür kalemleri, kağıtlar ve oyuncaklarla bir anda değişti. Yüzlerine bayağı üstelik olsa ayrımsız gülücük gelen çocukların rengarenk kalemlerle evler çizmesi ise herkesi duygulandırdı.

Muratpaşa Belediyesi, antrparantez, ikinci ücretsiz mağazasını depremzedelerin yerleştirildiği otellere elan mümasil havza olan Güzeloba Mahallesi’ndeki spor salonunda açtı. – ANTALYA

Share: