Balaban Önder Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 98. sene dönümü törenle kutlandı

Cumhuriyetin Kurucusu Şişman Önder Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 98. sene dönümü dolayısıyla kentte merasim düzenlendi.

Valilik önündeki törende, Rize Valisi Eksiksizlik Çeber ve Rize Uray Komutan Vekili Eksiksizlik Dinç, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Taze, Atatürk’ün memleketi karış karış gezdiğini anlatarak, “Mustafa Kemal’i ve Rize insanını bu coğrafyada tıpkısı araya getiren bu birlikteliğin gerçekleşmesinin anne amacı, Türkiye’nin bütünlüğünü ve milletin bağımsızlığını yeniden elde etmesi ve budun egemenliğine dayalı, özgür Türk devletinin ebedi-süre yaşaması ideali olmuştur. Cumhuriyetimizin ve milletimizin egemenliğinin ilelebet kalıcı kalması ve koruma görevlisi edilmesi bundan 98 yıl evvel sergilenen o mehabetli birliktelik ve milli uğraş ruhunun daim etkili tutulmasıyla olabilir olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Tören, öğrencilerin şiirler okuması ve Rize Belediyesi ahali oyunları ekibinin gösterisiyle son buldu.

Güre ve beraberindekiler program sonrası Müftü Mahallesi’ndeki Atatürk Evi’ni mülakat edip Atatürk’ün Rize ziyaretinde çekilen fotoğrafları inceledi.

Törene, Rize Ilbay yardımcıları Gülhani Ozan Sarı ve Ertuğrul Aslan, İl Itimat Müdürü Nurettin Gökduman, hava amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil cemiyet kuruluşları mensupları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: