Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş’un sin toprağı at sırtında 6 günde memleketine getirildi

Ankara’dahi 1987 yılında emrihak eden Gazi Bekir Çavuş’un, Karşıyaka Mezarlığı’ndaki kabrinden alınan yerey ile Türk bayrağı, at sırtında 6 dönem süren yolculuğun arkası sıra memleketi Nevşehir’in Ürgüp ilçesine ulaştırıldı.

Hare Atlı Spor Kulübü üyeleri, Balaban Taarruz’un 100’üncü yılında farkındalık tasarlamak amacıyla, dönemin kahramanlarından Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş’u tesmiye etmek için aktiflik gerçekleştirdi.

Bekir Çavuş’un Ankara’daki mezarından aldıkları toprağı Ürgüp’e getiren atlılar, Ürgüp Belediyesi uğrunda Belediye Başkanı Mehmet Aktürk ve Gazi Bekir Çavuş’un torunu Ertan Akyağ yoluyla karşılandı.

Grup lideri Cidal Baytok, gazinin mezarından aldıkları toprak ve Türk bayrağını Akyağ’a teslim etti.

Baytok, gazetecilere, Nazik Taarruz’un 100’üncü sene dönümü nedeniyle isimleri unutulan kahramanları adlandırmak amacıyla mücahede yaptıklarını belirterek, “Bu ülkedeki çoğu kahramanı bilmiyoruz. Bu cins etkinliklerle onları anmak istiyoruz. Bu insanlar Amerika veya apayrı ülkede olsa eminim isimlerine filmler çekilir, romanlar yazılırdı. Ülkemiz üstelik bunlardan mankafa kalmasın diye böyle bire bir faaliyet gerçekleştirdik. Haddinden Fazla birlikte duygulandık.” dedi.

Gazinin torunu Akyağ ise dedesinin böylesine özel aynı etkinlikle anılmasından mutlu olduğunu dile getirdi.

Zaman ahit Ankara’ya giderek kabir ziyaretinde bulunduğunu nâkil Akyağ, “Haddinden Fazla gelgel verici tıpkı uzanım. Toprağı evinin bahçesine koymayı düşünüyoruz. Bayrağı de saklayacağız. Her ahit dedemin uğrunda gitmek için uğraş edeceğim.” diye niteleyerek konuştu.

Başkan Aktürk bile ortaya koydukları azim ve oluşturdukları farkındalıkla ülkesi amacıyla fedakarlıkta kâin Gazi Bekir Çavuş’u anan ekibe teşekkürname etti.

Vatanları uğruna uğraş fail kahramanların izinde olduklarını vurgulayan Aktürk, şunları kaydetti:

” Türkiye’bile vatan toprağı martir ve gazilerin kanıyla komple. Bizler şu an abat ve erinçli ayrımsız yaşam sürebiliyorsak onların cephede verdikleri nazik mücadeleden kaynaklıdır. İlelebet bu mutluluk payidar kalacak. Bizler bile gözümüzü kırpmadan aynı şekilde bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. Ürgüplü Gazi Bekir Çavuş amcamız dahi cephede Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün sunma yakınında mücadeleyi verdi. Hare Atlı Spor Kulübü mezarından toprağı ve bayrağımızı 6 dönüş süren yolculukla atlı birlikle Ürgüp’e kadar getirdi. Kendilerine teşekkürname ediyorum.”Share: