19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenlerle kutlandı

Trabzon, Ordu, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Haset dolayısıyla merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki merasim, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Şehremini Gaye Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Şube Başkanı Seyyah Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende konuşan Gezmen Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına işaret ederek, “İnşallah bu memlekette bir daha muharebe olanaksız. Ama olursa birlikte 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından sona erdi.

Kalaba

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda planlı merasim, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Ordu Şubesi Başkanı Mehmet Mürtefi Gümüşkaya, Polis Güçleri Şehitleri ve Malul Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Şahin ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kargaşa Yazıhane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende Ilbay Sonel, günün fehva ve önemini belirten enformasyon yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Zinde Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Miralay Zekeriya Boğa ile özge protokol üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Şehit ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün anlam ve önemini tamlayan müracaat yaptı.

Şehitler amacıyla Kur’an-ı Selek okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve protokol üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği uğrunda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilişik müzakere yaptığı törene, Vali Kemal Çeber, Şehremini Rahmi Mütehammil, İl Güven Müdürü Nurettin Gökduman, İl Açıkgöz Komutanı Ulvi Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Aksu, gaziler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile sair ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmayan Zirve, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem martir, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden rastgele tür girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu belirten Doruk, “Bu nedenle ermiş milletimiz, gün boyunca bağımsızlık ve istikbalinden katiyen ödünleme vermemiştir. Sunu print koşullar altında bile mübarek bildiği tüm değerlerine ehil çıkmıştır. Bu tatlılıkla cereyan eden kahramanlarımız, canından fariğ, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarf etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyon Miralay Mehmet Özgül, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Güvenlik Müdürü Sinan Erge, İl Uyanık Komutanı Jandarma Miralay Sebep Saygılı, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, kurum müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: