Ukrayna’nın liman kenti Odessa Unesco Acun Mirası listesine makbuz

Alys Davies

Ukrayna’nın güneyindeki Odessa kentinin tarihi merkezi, Rusya’nın itirazlarına rağmen Birleşmiş Milletler (BM) Terbiye, Bili ve Ekin Örgütü (UNESCO) Acun Mirası listesine dahil edildi.

UNESCO, bölgenin “olağanüstü evrensel değerini” tanıyan benzeri kararın verildiğini belirtti.

Ancak açıklamayı kınan Rusya, kararın “politik motivasyonla” verildiğini öne sürdü.

‘Karadeniz’in İncisi’ kendisine bilinen Odessa, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana tekraren bombalandı.

Şehirde yaşayanlar geçen yıl anıtları ve binaları saldırılardan müzaheret etmek için üzerlerini kum torbalarıyla kaplamıştı.

Oylamanın arkası sıra konuşan UNESCO Umumi Direktörü Audrey Azoulay, site merkezinin dünya mirası kendisine kabul edilmesinin muhteşem bire bir etap olduğunu söyledi.

Azoulay, “İlk etapta bunun simgesel bir tarafı var. Bu alanın benzeri acun mirası olduğunu ifham etmek, hepimizi ilgilendirdiğini ve hepimizin tarihsel önemine ilgi ettiğimizi gösteriyor” diyerek konuştu.

Azoulay, kararın antrparantez Rusya karışma Acun Kültürel ve Doğal Mirasın Korunmasına Dayalı Barışma üyelerinin tamamının alana “kasti katabolizma getirmeme” yükümlülüğü olacağı anlamına geldiğini söyledi.

Şehrin gâh bölgeleri bire bir zamanda Od Altında Acun Mirası ilan edildi.

UNESCO, böylelikle Ukrayna’nın şehirdeki “yapıların korunmasını seçmek ve gerekirse rehabilite almak için” mali ve maharet yardıma da erişimi olacağını belirtti.

Ukrayna Oran Başkanı Volodimir Zelenski, “incimizi Moskof işgalcilerin saldırılarından korumaya yardımcı olan ortaklarımıza gönül borçlusu” olduğunu söyledi ve kararı kıvançla karşıladı.

Rusya ise Ukrayna’yı kişi anıtlarını “yıkmakla” suçladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’yı daraç benzeri müracaat dosyası sunmakla suçlama ederken, kararın ise “Batı yoluyla sıklet altında” alındığını ve “kurallara uygun” olmadığını öne sürdü.

Vekillik aracılığıyla yapılan açıklamada, “UNESCO’nun mevcut efdal standartlarına ürkmek gösterilmeden çabuk benzeri şekilde hazırlandı” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’birlikte 7 toprak elan UNESCO listesine eklendi.

Bunların ortada başşehir Kiev’deki Saint-Sophia Katedrali ve batıdaki Lviv kentinin tarihi merkezi birlikte saha alıyor.

Share: