Tütüncüler köyünde tekrardan kötü ekimlerine başlandı

– Tütüncüler köyünde tekrardan tütün ekimlerine başlandı

Meşhur Ilişki Purosunun tütünleri tekrardan ekiliyor

RİZE – bir zamanlar cümle Türkiye’da angın olan Rize’nin Aksata ilçesinde yetiştirilen Puro tütünlerinin ekimlerine tekrardan başlandı.

Rize’nin Aksata ilçesine vabeste Tütüncüler köyünde eskiden eksiksiz Türkiye’dahi angın olan Yaprak Sigarası tütünün ekimleri çayın başkentinde serencam ekicilerin üstelik gelir sağlayamadığından çevre vazgeçmesi ile akıbet buldu. Önceki yıllarda Dünya’nın mütenevvi ülkelerine da ihracatı yapılan Puroların tütünleri ekilmeyince günümüzde çıktı satımı üstelik gerçekleştirilemiyor. Geçmiş yıllarda Tütüncüler köyünde üretimi sona aziz Yaprak Sigarası Tütünü tekrardan ekilmeye başlandı. Veriş ilçesinde dikilen tütünler içinde ahali, Puro Tütününün coğrafi bel alması için kâm üstelik bulunuyor.

“Çabucak ilçemizde yetiştirilen ürünün coğrafi meni alması talebinde bulunduk”

Pro tütününün coğrafi işaret alması amacıyla rica üstelik bulunduklarını tamlayan karye sakinlerinden Nahit Ağırbaş, “Türkiye’üstelik takkadak ilçemizde 20-25 köyünde yetiştirilen Alışveriş Purosu tütünü 30 yıldır üretimi durdurulmuştu. Desteklemenin bir iki olduğundan yurttaş ekmedi. Çaya bundan sonra vakar verildi. Esrar tarımı tecezzi edilmişti. Biz bunu gözetmek üzere tohumunu sakladık. Bu tütünün tohumunu çimlendirmek biraz pres. Ego bunu çimlendirdim. Bu yılda fakülteye fide yerine verdim. Türkiye’de sadece ilçemizde yetiştirilen ürünün coğrafi belen alması talebinde bulunduk. Eğer köylünün bu tarımı yapması amacıyla akıllıca tıpkı değer verilirse üretime geçebilirler. Artık gözyaşı ortalaması 70’in üstünde olan üreticilerimiz tütünle ilişik bilgilerini kendileriyle bu arada toprağa taşıyacaklar. Gailesiz nesiller puro tütününü tanımıyor. Yetiştirilmesi üstüne bilgileri birlikte bulunmayan. Şayet bu tütünleri özel sektör veya şevket gelgel yapacaksa kurutma hangarları kurması gerekecek. Hem ilçemizin hem de ülkemizin tütünden alacağı sağlık efdal peki” ifadelerini kullandı.

“Şayet ilçemizde bu tekrardan üretilebilirse insanımız dirimlik elde edebilir”

İlçede tekrardan üretimi yapılırsa vatandaşların sağlık sağlayabileceğini söyleyen Ağırbaş, “Deneyim gayeli tütünü tekrardan diktik. Deneyim amaçlı yaptığımız üzere suni gübre yok. Ağız Ağıza doğal adına yetiştirdik. Bire Bir araştırma yapılırsa zaten tümce öğrenir. Sigar tütünün meydan değeri haddinden fazla efdal. Bu tütünün gümüşle eşdeğer olduğunu söylediler. Gümüşün gramı hangi kadarsa Puronun da fiyatı o kadar edermiş. Yaprak Sigarası tütünü sigara büyüklüğünde zararlı değil. Bu ürünün tüketicileri çok. Eğer ilçemizde bu tekrardan üretilebilirse insanımız dirimlik elde edebilir. Bizim fayrap etmek istediğim filhakika bu geni intizar etmek. Bölgemizde Kötü yetiştirilirken Iş Purosu etiketi altında hep dünyaya ihraç edilirdi. İsim yapmış bilinen benzeri türdü” şeklinde konuştu.

“Yaprak Sigarası tütününden amansız hastalık ilacı yapıldığını duyduk”

Puro tütünü kanser tedavisi üzere kullanılacak bire bir ilacın yapımında kullanılacağını anlatım fail, Ağırbaş, “Bugün tıpkısı arkadaşımız aradı. Yaprak Sigarası tütününün kanserde çare namına kullanılacağını söyledi. Köle şaşırdım. Dedim kim kul kanser hastasıyım. Böyle benzeri molekül varsa kul kullanayım dedim. O arkadaşa tütünlerden ayırdım. Gürcistan’dan alınan bilgilere dayanarak Puro tütününden kanser ilacı yapıldığını duyduk” dedi.

Share: