Evden müteharrik bankacıdan 50 milyon dolarlık vebal

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Citigroup’ta evden çalışan bire bir personelin tıpkı hatası geçtiğimiz Wall Street devine 50 milyon dolara mülk oldu. söz konusu günah para devlerinin evden faaliyet konusunu baştan tartışmasına faktör gibi.

Financial News’mağara haberine göre 2 Mayıs’ta Londra’daki resmi tatil dolayısıyla evden etkin bire bir ticaret bankacılığı personeli ısmarlama vermeye çalışırken falsolu tıpkısı ölçü girdi. Ortaya sâdır kaosun peşi sıra Avrupa’de nazik nasip senetleri endekslerinde sert düşüşler görüldü ve borsada alışveriş işlemleri geçici namına durduruldu.

Citigroup’fecir konuyla ilgilendiren yapılan açıklamada, “Trader’larımızdan birisi benzeri işlem girerken yazık yaptı. Dakikalar içerisinde bu hatayı ayırt ettik ve düzettik” denildi.

Habere bakarak müşterilere düşüncesiz ödeme yapılmasından kaynaklanan zayiat vezneci üzere majör düzeyde olmayacak. Çünkü Citi’nin aksiyon alışveriş operasyonları ilk çeyrekte 1,5 milyar dolarlık dirimsel elde etmişti.

Fakat hatanın gerçekleştiği dönme alıngan tıpkısı zamana balya geliyor. Citigroup bankayı ve müşterileri koruyacak teknoloji ve riziko yönetimi sistemlerinin geliştirilmesi konusunda düzenleyici kurumların denetimi altında. Bu milyarlarca dolarlık proje art dozaj yöneticilerin hem zamanını hem dahi çabasını gerektiriyor.

Citigroup’un piyasalar birimindeki birçok arka düzey hoşgörülü bu yıl görevinden ayrıldı. Ayrılan esame arasında birimin adam başkanı olan Carey Lathrop ve benzeri aktarılma hisse senetleri birimine eş başkanlığı yapmış olan Dan Keegan birlikte bulunuyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak evde çalışan bir trader’ın bu denli büyük bire bir yazık yapması Wall Street’te geleceğin himmet biçiminin hangi olacağı tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Çalışma biçimleri üzerine değişik bankalara göre uzaktan say yöntemleri üzere daha ilerici davranan Citigroup, bu tavrıyla Wall Street devleri ortada öne çıkıyordu.

bununla birlikte Financial News’in haberine göre Citigroup hatanın evden çalışma sisteminden kaynaklandığını düşünmüyor. Habere göre, bankaya yakın kaynaklar evden iş yöntemi ile trader’ın hatası beyninde bir muamele olmadığını söyledi.

Buffett 3 milyar dolarlık Citi hissesi aldı

 

Citi’den gailesiz bankacılara bakir himmet modeli

 

Share: