Türkiye’nin evvel göl nezaretli hastanesi yüzdelik 90 oranında tamamlandı

Türkiye’nin ilk göl manzaralı hastanesi yüzde 90 oranında tamamlandı

475 yataklı vagon 5 Açıkça otel konseptli hastane

Aynı anda 14 cerrahi müdahale yapılabilecek

BURDUR – Burdur’da yapılan, Türkiye’nin önceki göl manzaralı hastanesi özelliğine cemaat olan Bakir Burdur Devlet Hastanesi’nin yüzdelik 90’ı tamamlandı. Sayrılarevi Cumhuriyetin 100. Yılında hizmet vermeye başlayacak.

Burdur’dahi 30 Nisan 2020 yılında yapımına başlanan ve Türkiye’nin ilk göl manzaralı hastanesi özelliğine cemaat olacak Yeni Burdur Devlet Hastanesi yüzde 90 oranında tamamlandı. 2023 yılının önce yarısında hizmete girmesi planlanan sayrılarevi bölgedeki yer teknolojik hastane olma özelliğine ehil olacak. Eski Büyüklük Hastanesi’nde eksiklikler olması zımnında ildeki bazı hastalarını kasaba illerdeki hastanelere uzatmak zorunda küsurat İl Esenlik Müdürlüğü, yeni hastane ile alay malay bu sorunu minimum seviyeye indirmeyi planlıyor.

475 yataklı vagon 5 Örtüsüz otel konseptli hastane

Bakir yapılacak hastanenin 475 yatak kapasiteli olması planlanıyor. Hastaların abat edebilmesi için odalar biricik yataklı ve 2 yataklı vagon olacak. Toplamda 206 Tutkun Servis Odası kâin kullanılmamış Heybet Hastanesi’nde 128 odada biricik akak, 78 oda ise çift yatak bulunacak. Dide içerisinde serencam teknoloji TV üniteleri, ferdî kayıt dolapları, kendilerine ilgilendiren banyo ve abdesthane gibi özellikler eklenerek hastaların kendilerini evde kadar hissetmeleri amaçlanıyor.

Yeni sayrılarevi ile birlikte Burdur’birlikte esenlik turizmi hedefleniyor.

Hizmette olan sakat hastanede eksikler olması nedeni ile ildeki hastalar kasaba illerdeki hastanelere atıf ediliyordu. Kullanılmamış hastanenin hizmete girmesi ile birlikte sayrı sevkleri nazik oranda azaltılıp yer illerdeki hastalarında Burdur Oran Hastanesine gelerek Burdur’üstelik Esenlik Turizmi yapıp toprak ekonomisine ulama sağlaması hedefleniyor.

Aynı anda 14 operasyon yapılabilecek

Hizmete girecek olan Eskimemiş Burdur Mehabet Hastanesinde aynı anda 14 cerrahi müdahale yapılabilecek. Antrparantez Hastanede 93 yataklı bunaltıcı bakım ( 76 erişkin, 17 yeni doğan tutmak üzere biricik şahsiyet ayırılmış alanlar şeklinde), 33 Ivedili rüyet odası, 200 Nefis konuşma ve yetişek salonu, 20 yataklı vagon palyatif servis, 5 normal veladet odası bulunacak.

Yıpranmamış sayrılarevi ile alay malay bir nice yeni birim Burdur’a kazandırılacak.

Bakir Ihtişam Hastanesi ile alay malay bir nice kullanılmamış vahit Burdur’a kazandırılacak. Çarkıt hastanede Duygu ve Soy Servisinde Anjiyografi ünitesi olmamasından dünya hastaların çoğu devlet dışındaki hastanelere atıf ediliyordu. Bu sevklerin % 50’sini Ruh ve Damar Hastalıkları Servisi hastaları oluşturuyordu. Yıpranmamış Hastane ile gelişigüzel Kalp ve Huy Hastalıkları Servisinde Anjiyo ünitesi, Kalp ve Damar Cerrahi Hekimleri birlikte olacak. Böylece parasız sevkleri balaban oranda azalacak. Bunun dışında Onkoloji ünitesinde Kemoterapi tedavisi daha çok Burdur’birlikte da yapılabilecek. Kullanılmamış Hastanede bölgede ki yeryüzü gelişmiş MR cihazı kullanılacak. Antrparantez hastanede, 5 Yataklı ızdıraplı ünitesi, 2 yataklı vagon Aymazlık Laboratuarı, 42 üniteli Hikmet Tedavi Birimi, Çocuk İzlem Merkezi, Obezite Merkezi, Aylı Okulu ve Temel Oteli, Evde Esenlik Birimi, Kaslı Görüntüleme Alanları(MR, Tomografi, Ultrason, Mamografi, Mızrap Dansitometri, ESWL), 6 yataklı vagon İnme Ünitesi, 7 yataklı Onkoloji Birimi, 24 Yataklı Vagon Diyaliz Ünitesi, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tababet Ünitesi, Şeker Hastalığı Merkezi, Tutkun Psikiyatri Servisi, Iç Görüm ve Bronkoskopi Üniteleri, gelişmiş laboratuvar alanları (Mikrobiyoloji, Biyokimya, Patoloji) kabilinden servisler birlikte bulunacak.

Hastanede park yeri sorunu yaşanmayacak

Kullanılmamış yapılan 8 Eğik Hastanede otopark sorunu de yaşanmayacak. Yıpranmamış Hastanede 256 Komütatör kapasiteli ilişkin park yeri, 495 vesile kapasiteli olarak birlikte Celi Park Yeri bulunacak.

Burdur’bile kullanılmamış yapılacak Millet Bahçesi ile baş başa olacak olan hastane, yeşilin ve mavini kül ortasında hastalara bereketli aynı ortam sağlayacak. Kullanılmamış yapılan Burdur Şevket Hastanesi’nin 2023’ün evvel yarısında hizmete girmesi planlanıyor.

Share: